Závody u nás i v zahraničí v období od 16. října do 22. října.

Cairoli evropským králem Supercrossu

Text: Petr Štola; Foto: Yamaha
18.12.2007

Tovární jezdec Yamahy Antonio Cairoli si v závodě European Supercross v Mnichově zajistil titul supercrossového šampióna starého kontinentu.

Jezdec týmu Yamaha Red Bull De Carli neměl k titulu evropského superkrosového šampióna lehkou cestu. V pátém a zároveň posledním kole, totiž Cairoli havaroval v tréninku při zdolávání jednoho z dvojitých skoků. Při pádu si způsobil nejen četné podlitiny, ale i řezné rány. Mnichovský závod, který okořenil start hvězd z amerického supercrossového šampionátu AMA, tak pro něj byl těžkou zkouškou. Špatný start do prvního dvanáctikolového závodu znamenal v cíli sice pouze sedmé místo, ovšem i to mu nakonec stačilo k zisku třetího titulu této sezóny. Do druhého závodu, který se jel o den později (v sobotu) proto Cairoli nenastoupil. Sezónu 2007 tak Antonio Cairoli ukončil jako Mistr světa motokrosové třídy MX2, Mistr Evropy halového Supercrossu, ale také jako motokrosový Mistr Itálie.

Antonio Cairoli (Team Yamaha Red Bull De Carli)

„rozhodl jsem se, že v tomto závodě budu opatrný a pojedu tak pouze na to, aby mi to zabezpečilo titul. Pád v tréninku vše zkomplikoval. Pro dobrou jízdu v supercrossu potřebujete být koncentrován na 100%. Po pádu jsem se ovšem nedokázal dobře soustředit a nenašel jsem tak dobrý rytmus. Nebyl jsem dostatečně hbitý, abych na tomto okruhu jezdil rychle. Sice jsem vyhrál semifinále, ale nebylo to dle mých představ. Ve finále jsem byl po startu prakticky poslední. Musel jsem bojovat, abych postupoval kupředu. Věděl jsem, že pokud předjedu Izoirda, bude titul můj. To byl také můj cíl. Jsem opravdu šťastný, že jsem se stal evropským šampiónem v supercrossu. Minulý rok přišel titul jako trochu překvapení, letos jsem se ovšem na to hodně soustředil. Jezdil jsem tvrdě v každém závodě, protože to bylo na výborných tratích a před fantastickým publikem. Věřím tomu, že toto mistrovství je na vzestupu. Rok 2008 byl opravdu dlouhý a v tomto závodě jsem již cítil únavu. Možná i proto jsem havaroval. Nicméně byla to fantastická sezóna, plná vítězství. Opravdu bych chtěl poděkovat mému týmu, se kterým jsme společně tvrdě pracovali. Za málo peněz jsme odvedli mnoho práce. Nyní máme krátkou dovolenou předtím, než budeme přemýšlet o dobrodružství roku 2008.“