Závody u nás i v zahraničí v období od 20. května do 26. května 2019.

Filla desátý v Albacete

Tisková zpráva Havrda Brož racing teamu
14.10.2008

Havrda Brož racing team na Mistrovství Evropy ve Španělsku.

Podle nového systému Mistrovství Evropy se o Mistru starého kontinentu rozhodlo v jediném závodě. Záštitu nad touto akcí převzala španělská DORNA, a proto není divu, že se tento závod odehrál ve španělském Albacete. Už tak velmi silnou konkurenci doplnili pořadatelé několika divokými kartami a z pěti Španělů bylo nakonec deset. Počasí nebylo zrovna španělské a při většině tréninků byla trať vlhká, nebo rovnou poprchávalo. Jiří Brož se do tohoto závodu kvalifikoval z Alpe Adria cupu, stejně jako Michal Filla, ten si svou účast pojistil ještě  4.místem v Evropském poháru.

V první kvalifikaci se Michal Filla zařadil na 16. místo a Jiří Brož obsadil v nabité konkurenci 25. místo. V průběhu této jízdy začalo opět pršet a to nakonec ovlivnilo i druhou kvalifikaci. Na osychající trati se dokázali zlepšit jen dva jezdci a jedním z nich byl Michal, který se tím posunul na 15. místo startovního roštu.

Nedělní program začal tradiční přeháňkou, která se nad okruhem přehnala asi 2 minuty před zahřívacím tréninkem. Po mokrém warm upu se ale počasí konečně umoudřilo a poprvé za tři dny vykouklo sluníčko. Jiří Brož se po dobrém startu probojovával startovním polem a v prvním kole předjel několik svých soupeřů. Jirka bohužel doplatil na chybu jednoho z jezdců, který neodhadl brzdný manévr na konci cílové rovinky a srazil dva další jezdce, včetně Jirky. Michal Filla se v závodě dostal do dobrého tempa a svůj čas na jedno kolo zlepšil o 1,3s. Postupně se probojoval na 12. pozici a pět kol před cílem se posunul na místo desáté. V posledním kole dokázal odrazit útok Francouzského jezdce Ginese a obsadil tak pěkné 10. místo. Závod dokončil jako první jezdec na pneumatikách Pirelli a druhý jezdec, který nejezdí stabilně španělské mistrovství.

Jiří Brož: „Neděle nebyl můj den. Vše začalo ranním warm upem, kde si s námi opět pohrálo počasí a pak jsem se zapletl do hromadného pádu. Je to škoda, protože se mi tato trať líbila a jelo se mi dobře. Do okamžiku pádu se mi dařilo celkem jednoduše předjíždět soupeře. Nakonec jsem si aspoň vychutnal pěkný závod Michala.“

Michal Filla: „Je zvláštní, když seriál tvoří jen jeden závod. Od začátku jsme se snažili najít optimální nastavení motocyklu a to se nám i přes nepřízeň počasí docela podařilo. Start do závodu se mi povedl, ale motocykl přede mnou byl o hodně pomalejší a já musel ubrat plyn a tím se o pár míst propadl. V prvních kolech jsem ale chytil dobrý rytmus jízdy a dostal jsem se na 12. místo. Asi po osmi z celkových dvaceti kol mi začala klouzat zadní guma a musel jsem zvolnit. Zkusil jsem se chvilku zavěsit za soupeře a šetřit pneumatiky. Pět kol před cílem jsem zaútočil na 10. místo a to se mi nakonec podařilo udržet až do cíle. Byl to pěkný závod. Chtěl bych poděkovat celému týmu za perfektní zázemí a svým partnerům za podporu.“