Závody u nás i v zahraničí v období od 18. února do 24. února 2019.

GP Japonska - Motegi, 125 ccm závod

Text: Jiří Mikšík, Foto: Ongetta Team
26.04.2009

Ital Andrea Iannone na továrním motocyklu Aprilia vyhrál úvodní závod Grand Prix Japonska na okruhu Twin Ring v Motegi.

Druhý skončil śpanělský jezdec Julian Simon na motocyklu stejné značky a třetím na stupních vítězů byl jeho krajan Pol Espargaro na motocyklu Derbi.

Velmi dramatický závod, kdy trať pomalu osychala, byl celých 10 kol, tedy polovinu závodu, v rukou nejrychlejšího jezdce ve warm upu Brita Danny Webba. Ten měl po 10-ti kolech už náskok 8.101 sekundy před dvojicí Terol - Corsi. Ale pak se začaly dít věci!

Jezdci na "slickách" se začali prosazovat proti pilotům, kteří vsadili na mokré pneumatiky.

Zezadu se začal probojovávat především Julian Simon a za 2 kola už vedl. A rovněž italský jezdec Andrea Iannone začal postupovat dopředu a nakonec na prosychající trati po zásluze vyhrál, čímž v letošní sezóně zůstal stále ještě neporažen.

Za Iannonem ze stáje Ongetta Team I.S.P.A. dojel tedy jako druhý jezdec z týmu Bancaja Aspar, Španěl Julian Simon a na stupních vítězů je doprovodil další Španěl Pol Espargaro s továrním motocyklem Derbi.

Čtvrtý skončil loňský vítěz Stefan Bradl z Německa na Aprilii, pátým byl španělský mladík Marc Marquez s KTM, následován Němcem Sandro Cortesem na Derbi. Sedmý dojel do cíle jeho značkový kolega Joan Olive ze Španělska před německým talentem Jonasem Folgarem (Aprilia). A Top 10 dokompletovali Švýcar Dominique Aegerter s Derbi a Brit Bradley Smith na Aprilii. Ten předvedl doslova kaskadérský výkon, když při higslideru si rozbil svou helmou plexisklo kapotáže, ale všechno dokázal ještě ustát.

V bodech dále dojeli dlouho vedoucí Danny Webb (11.), domácí Tomoyoshi Koyama na čínském motocyklu Loncin (12.), španělský pilot Esteve Rabat (13.), Ital Lorenzo Zanetti a konečně vícemistr světa Simone Corsi - všichni na Apriliích.

Náš Lukáš Šembera na Aprilii italského týmu Matteoni Racing dojel do cíle na 23. místě.