Závody u nás i v zahraničí v období od 20. května do 26. května 2019.

GP Japonska - Motegi, 250 ccm závod

Text: Jiří Mikšík, Foto: Bancaja Aspar Team
26.04.2009

Tovární jezdec Aprilie, Španěl Alvaro Bautista, vyhrál závod dvěstěpadesátek v Motegi. A oba dva čeští jezdci dojeli v Top 10.

Na druhém místě dokončil závod třídy 250 ccm domácí Hiroshi Aoyama s Hondou a třetím v cíli byl Ital Mattia Pasini na další tovární Aprilii.

Závod, ve kterém bylo vidět bohužel i hodně pádů (Axel Pons, Locatelli, Cluzel, Di Meglio, Faubel, Baldolini a také Wilairot - ten skončil v sanitním voze), ale i smůly pro vedoucího Simoncelliho - prázdná přední pneumatika v 9. kole o kontaktu s obrubníkem -, přinesl už ze začátku velmi dobrý start našemu tandemu - 4. Pešek, 6. Abraham.

Do čela šel brzy mistr světa Marco Simoncelli s Gilerou (v cíli nakonec 17., - 1 kolo) který si byl dobře vědom bodového manka, neboť v Kataru jak známo,  nestartoval pro zranění. Pak ho v čele vystřídal domácí Hiro Aoyama, ovšem 6 kol před koncem se do čela dostal pozdější vítěz Bautista a závod také celkem bez problémů vyhrál a vede průběžně i šampionát ziskem 34 bodů. Druhý dojel Hiro Aoyama a je druhý i v mistrovství (33 bodů). Pro třetí místo v cíli a pro poslední na bedně si tedy dojel Ital Mattia Pasini.

Čtvrtým v cíli byl maďarský exmistr světa stopětadvacítek Gabor Talmacsi před zkušeným Španělem Alexem Debonem - ten se do závodu vrátil z kačírku, oba na Apriliích. Šestý v cíli byl klasifikován s "wild card" jedoucí japonský jezdec Shuhei Aoyama s tři roky starou Hard-Pro Hondou navíc obutou do pneu Bridgestone ! a hned za ním - na výborném sedmém místě - náš jezdec Lukáš Pešek z týmu Auto Kelly CP na Aprilii.

Souboj o osmé místo vyhrál exmistr světa Thomas Lüthi ze Švýcarska - jedoucí svůj 100. závod Grand Prix před naším Karlem Abrahamem z Cardion AB Motoracing, stejně jako Lüthi, na továrním motocyklu Aprilia. Top 10 pak doplnil další domácí jezdec Shoya Tomizawa na Hondě.

Až jedenáctý skončil vítěz z Kataru, Hector Barbera ze Španělska s Aprilií, který je v šampionátu nyní třetí (30 bodů). Za ním pak dojel Ital Raffaelle De Rosa s Hondou (ten musel kvůli "jump startu" absolvovat trest, tedy projetí "Pit Lanem") a na dalším místě dojel nejrychlejší z ranního warm upu, Maďar Imre Toth na Aprilii. S divokou kartou startující Japonec Kazuki Watanabe na jediné Yamaze skončil čtrnáctý a historický ruský světový bod si připsal, ovšem už s kolem ztráty, Vladimír Leonov na Aprilii.