Závody u nás i v zahraničí v období od 18. února do 24. února 2019.

GP Katar 250 ccm, závod

Text: Jiří Mikšík, Foto: Aprilia Racing
15.04.2009

Kubatura dvěstěpadesátek byla rovněž zkrácena a to na 13 kol, aby se stihl závod MotoGP, který se nakonec stejně jel až druhý den. Jejím vítězem se stal při svém comebacku Španěl Hector Barbera na továrním motocyklu Aprilia, když nestartoval kvůli zranění mistr světa Marco Simoncelli.

Velkým zklamáním byl výkon nejžhavějšího favorita této třídy, španělského továrního jezdce Aprilie - Alvara Bautisty, který dojel až na 7. místě.

Naopak, že budou na stupních vítězů dva Francouzi s motocykly Aprilia LE, nečekal zřejmě nikdo. Nováček této kubatury, Jules Cluzel dokonce závod dlouho vedl, a nakonec velmi spokojený dojel druhý. Na stupních vítězů ho doprovodil krajan, mistr světa do 125 ccm, Mike di Meglio.

Dramatický souboj o 4. místo vyhrál doslova ve spurtu zkušený Japonec Hiroshi Aoyama s Hondou. Hondy se vůbec zlepšily, do Top 11 se vešli všechny tovární motocykly této značky a jestliže vloni ztrácela nejrychlejší Honda v Kataru Japonce Takahashiho v Topspeedu 8 km/h, tak letos to bylo na nejrychlejší Aprilku Lüthiho jen 4 km/h.

Český jezdec Lukáš Pešek na Aprilii – LE z týmu Auto Kelly CP dojel na 13. místě, tedy pro první 3 mistrovské body, když ze začátku závodu po výborném startu – z 15. místa se dostal na 7. pozici - kolidoval s Italem Mattiou Pasinim, musel do kačírku a pak už jezdil osamocenou stíhačku, kterou zakončil ziskem 3 bodů.

Druhý náš jezdec Karel Abraham zajel s továrním motocyklem Aprilia RSA velmi dobrý závod, ze začátku jezdil jako 6., později  se sice propadl na konec velké skupiny, která ale stále bojovala o poslední místo na bedně. Pak však Abaja po nezviněné kolizi s Gaborem Talmacsim upadl a závod pro něho bohužel skončil. Maďarský ex-mistr světa se sice přišel do garáže českého týmu Cardion AB Motoracing sportovně omluvit, bohužel za to se body nedávají.