Závody u nás i v zahraničí v období od 11. listopadu do 17. listopadu 2019.

IDM - Oschersleben, neděle

Text: Jiří Mikšík, Foto: IDM a Petr Štola
18.05.2008

Mediální a divácký tahák, tedy Michael Schumacher, absolvoval o víkendu své první oficielní motocyklové závody a sice druhý podnik letošního IDM v Motorsport Aréně nedaleko Magdeburgu. Ale na startu byla i celá plejáda českých motocyklových jezdců na čele s úřadujícím šampiónem superbiků a komentátorem Eurosportu Milošem Čihákem.

V závodě stopětadvacítek vyhrál favorizovaný Holanďan Joey Litjens na Seelu – bývalý jezdec závodů Grand Prix – před domácím Fritzem na motocyklu stejné značky a svým krajanem van der Markem na Hondě. Výborně ale zajel mladík z Brna, Lukáš Šembera, ten se svou Aprilii skončil na vynikajícím 4. místě.  Pražský Karel Pešek na Aprilii dokončil závod rovněž v bodech, když projel cílem jako 12. Z dalších našich jezdců jsme v cíli viděli Karla Májka na Hondě (28.) a také Ladislava Chmelíka na motocyklu stejné značky, jako 32. A pořadatelé nakonec pustili do závodu i Ervína Krajčoviče s Hondou, ten skončil v cíli jako poslední, tedy 38.

Pořadí IDM třídy do 125 ccm po 2 závodech: 1. Litjens (NED) 41 bodů, 2. Fritz (GER) 30, 3. Chesaux (SUI) 28, 4. Schroeter (GER) 25, 5. van der Mark (NED) 21, 6. Kreuziger (GER) 20,… 10. PEŠEK Karel 13. Poznámka: Lukáš Šembera jel mimo rámec německého mistrovství a tedy v IDM nebodoval.

V dnešním supersportovém závodě zvítězil dosavadní suverén šampionátu, Němec Arno Tode s motocyklem  Triumph Daytona 675 před svým krajanem Kaufmannem na Suzuki GSX-R 600 a Australanem Cudlinem na Yamaze YZF-R6.  Český jezdec Michal Filla na Yamaze YZF-R6 se proti včerejšku o jedno místo zlepšil a dojel do cíle na výborném 9. místě, Ondra Ježek s motocyklem Kawasaki ZX-6 R po startu z 23. pozice na startovním roštu dojel po bojovném výkonu do cíle v bodech, jako 14., a Markéta Janáková na Suzuki GSX-R 600 dokončila dnešní závod jako 27.

Pořadí IDM supersportů po 4 jízdách: 1. Tode (GER) 95 bodů, 2. Cudlin (AUS) 65, 3. Ivanov (RUS) 51, 4. Kaufmann 50, 5. Penzkofer (oba GER) 48, 6. Diss (FRA) 48,… 11. FILLA Michal 21, 12. JEŽEK Ondřej 15.

Divácky a mediálně nejzajímavější třída superbiků měla na programu dvě jízdy a i zde jsme měli své zástupce. V první dnešní jízdě vyhrál doposud neporažený obhájce loňského titulu Rakušan Martin Bauer na Hondě CBR 1000RR před domácím veteránem Joergem Teuchertem s Yamahou YZF-R1 a Belgičanem Wernerem Daemenem na Suzuki GSX-R 1000.  Z beznadějné startovní pozice (37.) se do svého prvního opravdového motocyklového  závodu vydal automobilový ex-šampión Michael Schumacher a dojel  jako 28. Z trojice našich jezdců viděl cílovou šachovnici pouze brněnský jezdec Viktor Noss s Yamahou YZF-R1, který dokončil závod jako 32. Další dva naši jezdci Petr Čermák a mistr republiky Miloš Čihák závod nedokončili.

Úplně stejné pořadí na stupních vítězů nabídla i druhá dnešní jízda superbiků, tedy Bauer před Teuchertem a Daemenem.  Cílovou šachovnici neviděl tentokráte 7-násobný světový šampión Formule 1 Michael Schumacher  se svou Hondou CBR 1000RR týmu Holzhauer Racing Promotion, stejně jako český jezdec Viktor Noss. Český prapor  tak držel Petr Čermák, ten dojel do cíle jako 23. Úřadující český šampión Miloš Čihák pak projel cílem jako 27., tedy bohužel opět bez bodů.

Pořadí IDM superbiků po 4 jízdách: 1. Bauer (AUT) 100 bodů, 2. Teuchert (GER) 80, 3. Meklau (AUT) 58. Naši jezdci zatím v šampionátu bohužel nebodovali.