Závody u nás i v zahraničí v období od 17. července do 23. července.

KTM a bláto v San Franciscu

Tisková zpráva KTM; Foto: KTM / S. Giberson
28.01.2008

Velmi těžké podmínky čekali na tovární jezdce KTM při čtvrtém závodě letošního Mistrovství světa Supecrossu, které přivítalo kalifornské San Francisco.

Nick Wey, jezdec továrního týmu MDK KTM, nastoupil ke čtvrtému závodu AMA / FIM Mistrovství světa Supercross s cílem zajistit si dostatek bodů, aby si udržel, či spíše ještě vylepšil svou pozici v celkovém hodnocení letošního šampionátu. Po průměrném startu do hlavního závodu, konaném v sanfranciském NT & T Parku, se Wey dostal po průjezdu cílem úvodního kola na jedenácté místo. Během dalších kol se Američan dostal nejen do první desítky, ale dokázal postupně likvidovat ztrátu na nejlepší jezdce. S postupem závodu, který byl vzhledem k náročným klimatickým podmínkám zkrácen na 15 kol, sílil i déšť, jenž udělal ze závodní dráhy velmi kluzkou, nevyzpytatelnou trať, na které došlo k mnoha pádům. V posledním kole se Nicholas Wey dostal do těsného kontaktu se šestým Ivanem Tadescem, se kterým prohrál souboj doslova o centimetry. I tak jezdec KTM ukázal zlepšenou formu, kterou zisk sedmé pozice ještě zvýraznil.

Déšť nezabránil nadšeným fanouškům aby sledovali své hrdiny přímo na stadiónu, kde se jich sešlo přes 32 tisíc. Do závodu třídy AMA Supercross Lites se kvalifikovali oba jezdci týmu MDK KTM, když Billy Laninovich se v posledních možných metrech vyhnul opravné jízdě. Ovšem start hlavního závodu, to už byla excelentní přehlídka umění tohoto jezdce rakouské KTM. Po průjezdu první zatáčkou se Billy dokonce dostal na vedoucí pozici, ze které však po několika dalších zatáčkách havaroval. Pád z první pozice vždy v supercrossu znamená velké nebezpečí, že vás může „trefit“ některý ze soupeřů, tak se stalo i v tomto případě. Skvěle rozjetý závod tak pro Laninoviche skončil ještě v prvním kole.

Smůlu měl i druhý jezdec týmu MDK KTM Justin Brayton, který byl přibrzděn v první zatáčce havárii jiných jezdců. V polovině prvního kola se tak jeho jméno těsnalo až na 19. místě, ovšem ještě do konce tohoto prvního kola dokázal předjet několik soupeřů a dostat se na 15. místo. V dalších dvou kolech se Brayton dostal na 13. pozici, ze které ovšem na kluzkém povrchu havaroval a opět se propadl na 19. místo. I když byl kvůli dešti i tento závod zkrácen (na 10 kol), postoupil Brayton opět až na 13. místo, na kterém nakonec i přijel do cíle.

Další závod Monster Energy AMA & FIM World Supercross Championship, v pořadí již pátý, se bude konat tuto sobotu. Jeho hostitelem bude tradiční místo a Mekka tohoto druhu závodění – Anaheim Angel Stadion v Kalifornii, kde se jezdci a týmy tohoto šampionátu letos představí již potřetí.