Závody u nás i v zahraničí v období od 20. května do 26. května 2019.

Text a foto: Petr Štola
MEZ MČR  Brno
30.06.2008

Republikový silniční šampionát motocyklů pokračoval na Automotodromu v Brně.

Reportáž a výsledky popisují Mezinárodní Mistrovství ČR a ne závody Alpe Adria šampionátu.

PČR Volná do 600

Jednoznačným vítězem závodu slabší kategorie volné třídy se stal Václav Jiruš, který pro letošní rok přesedlal na stroj Yamaha YZF R6. Majitel firmy 4SR, která vyrábí motocyklové oblečení a doplňky, ovládl závod, ne jehož konci slavil vítězství s obrovským náskokem na druhého v pořadí Petra Svobodu. Do boje o pódium se zapojil jeden z nováčků letošní sezony Štěpán Houba, který nakonec skončil tři sekundy pod pódiem, ale i vítěz úvodního závodu Zbyněk Čech, který v souboji o bednu havaroval. Třetí místo tak nakonec obsadil mladý Michal Salač, jenž si po prvních zkušenostech se čtyřtaktním motocyklem dojel pro premiérové pódium v této kategorii. V celkovém pořadí je po druhém závodě na čele Petr Svoboda, který má na svém kontě 31 bodů. Druhý Standa Tvarůžek ztrácí pouhý jeden bod. O třetí místo se dělí trojice Jiruš, Čech a Korčák, která má shodně 25 bodů.

PČR Volná nad 600

Po pádu na Pannoniaringu se vítězství dočkal Marek Káňa, který se do sedla závodního stroje vrátil vloni, kdy absolvoval poslední závod v Brně. Nyní se tedy opět představil na okruhu, jenž je jeho domovu nejblíže a po zásluze slavil vítězství, když o 11 sekund porazil druhého Pavla Boumu a o 17 sekund třetího Petra Řezníčka. Na čele klasifikace sezony 2008 se i nadále drží Pavel Bouma, který má po vítězství na Pannoniaringu a druhému místu v Brně, 45 bodů. Druhý je Radim Mácha (33) a třetí Petr Řezníček  (29).

MČR 125 Sportproduction

Radek Lamich se letos poprvé představil v sedle produkční 125 a hned dokázal zvítězit, když po souboji s Petrem Kolářem uhájil své vedoucí místo až na cílovou pásku závodu, který se jel na pouhých 7 kol. Již s větší ztrátou přijel do cíle třetí Miroslav Sedlo. Zajímavostí bylo vyhlášení vítěze v podobě Miroslava Popova, který ovšem po hodině musel pohár vrátit, protože se zjistilo, že nestartuje s českou licencí.

MEZ MČR 125 GP

Pěkný souboj předvedli Karel Pešek s obhájcem titulu Michalem Práškem. Oba svým soupeřům ujeli a celý závod si to dávali pouze mezi sebou. Úspěšnější byl nakonec Kája Pešek, který Michala Práška porazil o pouhých 0,641 sekundy. Zcela osamocený si pro třetí místo dojel Lukáš Šembera. Smůlu měl Jakub Kornfeil, který se do Brna přesunul ihned po závodě Red Bull Cupu v Assenu. Kuba si Hondu vyzkoušel ve Warm Upu, ovšem v závodě, do něhož startoval z poslední řady, se dostal pouze na tribunu B, před níž se mu zadřel motor. V celkovém pořadí je na čele po dvou závodech Karel Pešek, který o 5 bodů předstihl vítěze z Pannonie Lukáše Rážka. Třetí je Slovák Jakub Jantulík, který má ztrátu dalších tří bodů.

MEZ MČR Superstock 600

Nejlépe začal závod Vašek Bittman, který si postupně vypracovával mírný náskok na skupinu jezdců, v níž bojovali o pódium Igor Kaláb, Tomáš Holubec a Radomil Rous. Jenže Bittman havaroval a přestože rychle svou Yamahu opět osedlal, na lepší jak sedmé místo to již nedalo. V závěru závodu pak využil znalosti domácí dráhy a vlastních kvalit brněnský Igor Kaláb, který zvítězil před Radkem Rousem. Třetí místo v Brně vybojoval jezdec, jehož mediálním partnerem je tento server, tedy Tomáš Holubec. Vítěz tohoto závodu vystřídal Vaška Bittmana i na čele celkového pořadí, kde má Igor Kaláb sedmibodový náskok.

MEZ MČR Superstock 1000

Velmi špatný start do závodu předvedl v kvalifikaci z našich nejlepší Kamil Prager. Propad do středu startovního pole znamenal pro Kamila tvrdou práci při cestě zpět do horních pozic výsledkové listiny. Náš zkušený závodník se ovšem nevzdal a po závodě plném předjížděcích manévrů se propracoval nejen na páté místo celkově, ale především na první místo mezi jezdci startující v našem republikovém šampionátu. Prager nakonec vyhrál o 2,225 sekundy před Milošem Čihákem, jenž se v Brně poprvé představil v obou litrových kategoriích. Pro třetí místo si přijel Petr Čermák. Kamil Prager je na čele průběžné klasifikace letošní sezony s plným počtem bodů, na druhém místě se drží Aleš Halámek, třetí je Miloš Čihák.

MEZ MČR Supersport

Jeden ze skvělých zářezů pro českou silnici. Boj o celkové pódium Alpe Adrie se odehrál vyloženě v české režii, nejenže v bodované patnáctce jsme měli devět jezdců, ale navíc prvních pět bylo pouze z našich luhů a hájů. Velký souboj předvedl Ondra Ježek s Radomilem Rousem. Oba naši jezdci jeli společně celý závod a o všem rozhodl útok Radka Rouse ve Schwantzově zatáčce. Přestože se Ondra Ježek ještě na konci stoupání pokusil na Radunu zaútočit v poslední dvojici zatáček, z vítězství se nakonec radoval zkušený Radek Rous, který cíl projel o 0,355 sekundy dříve než Ondřej Ježek. Pro třetí místo si dojela při svém brněnském startu Markéta Janáková, která po několika kolech setřásla své pronásledovatele a více jak polovinu závodu jela zcela osamocená. Na čele šampionátu je Radek Rous, který zatím nepoznal porážku.

MEZ MČR Superbike

Nejenže Jirka Dražďák dokázal porazit silného Poláka Pawla Szkopka (na Andrease Meklaua včera nestačil), ale zcela jasně i dominoval v republikovém hodnocení, kde zvítězil s obrovským náskokem na druhého Miloše Čiháka. Toho se zpočátku snažil udržet Marek Svoboda, ale pád nakonec znamenal odsunutí za pozici mimo české pódium. Marek tedy svůj stroj dokázal znovu osedlat a v posledních kolech i dojet a předjet svého jmenovce Marka Káňu, který nakonec skončil čtvrtý, když na Svobodu ztratil 5 sekund. V celkovém pořadí zůstaly pozice stejné, jen se změnil bodový stav jednotlivých jezdců, kteří se v Brně do nejlepší čtyřky srovnali naprosto stejně jako na Pannoniaringu. Vede Dražďák, který nepoznal porážku a má tak na kontě 50 bodů. Druhý je Čihák (40) a třetí Svoboda (32).

5.- Jiří Dorňák – 21

Příští závod se jede poslední červencový víkend a bude jej hostit severočeský okruh v Mostě.

Připravujeme pro Vás z těchto závodů rozsáhlou fotogalerii.