Závody u nás i v zahraničí v období od 18. února do 24. února 2019.

Perfektní Baylissovo loučení

Tisková zpráva Ducati Corse/foto: Petr Štola
04.11.2008

Troy Bayliss se loučil s aktivní kariérou, v portugalském Portimau vyhrál superpole i oba superbikové závody.

Velký transparent, na němž stálo „Neodcházej, my všichni jsme tvoje děti“, roztažený v jednom z diváckých sektorů, ukazoval, proč se o víkendu sešlo okolo portugalského okruhu v Portimau na 91 tisíc diváků. Ve velkém stylu se totiž loučil australský jezdec Troy Bayliss se superbikovou sérií, která z něj udělala navždy jednu z velkých legend motocyklového sportu. Třetí letošní double uzavřelo jeho celkové vítězné skóre na 52 vyhraných závodech, které mu mimo pozice vicemistra světa daly další tři světové tituly (2001, 2006 a 2008). Devět sezon jsme vídali usměvavého australského jezdce v Mistrovství světa Superbike, kde se poprvé představil již v roce 1998, kdy coby jezdec britského superbikového šampionátu získal divokou kartu pro závod v Brands Hatch. Vše má však jednou svůj konec a tak přišel i tento nedělní okamžik, kdy Troy Bayliss předal pozici týmové jedničky svému mladšímu kolegovi Michel Fabriziovi, jenž snad až symbolicky dokončil poslední Baylissův závod na druhé pozici.

Troy Bayliss (1. + 1. místo):
„Tohle byl perfektní konec mé závodní kariéry. Skončit s pole position a s double je fantastický výsledek. Dnes to byl start z říše snů. Trochu jsem před prvním závodem váhal, nikdo z nás zde ještě nenajezdil v jednom kuse mnoho kol, takže jsme si nebyli jistí volbou pneumatik. Myslím si, že jsme nakonec měli všichni stejnou zadní pneumatiku. Mezera za mnou se stále zvětšovala, byl jsem trochu překvapen. Slyšel jsem ale, že za mnou byla velká bitva o stupně vítězů, což mi dávalo výhodu. Byl jsem za vytvoření náskoku vděčný, protože ke konci, kdy už zadek dobře nefungoval, mě dokázal dojet Carlos. Do druhého závodu jsme pár věcí změnili a musím říci, že ve druhém závodě jsem nakonec jel na motorce, která byla nejlepší za celou mou kariéru. Jezdil jsem mnoho let, byla to až sem dlouhá cesta, ale já po ní došel až do těchto míst. Nyní jsem na konci mé kariéry. Je za mnou skvělý tým a mě nezbývá, než jim všem velmi poděkovat. Děkuji také sponzorům, protože tohle bez těch chlapců prostě dělat nejde. Kariéra končí. Vyhrál jsem šampionát a zároveň ukončil kariéru, což je naprosto fantastické. Přeji Michelu mnoho štěstí do další sezony a děkuji všem, kdo mě během těch roku podporoval.“

Michel Fabrizio (DNF + 2. místo):
„Samozřejmě se druhým závodem jsem extrémně spokojený a doufám, že v příští sezoně se dokážu neustále zlepšovat a jít tak v kolejích Troye. Bohužel v prvním závodě jsem havaroval a vzal s sebou Maxe, ale tohle je závodění a při něm se takové věci stávají. Ve druhém závodě se mi podařilo odstartovat a hned předjet několik chlapců. Jel jsem nadoraz až do cíle, kde se mi podařilo být druhý. Bylo to mé sedmé pódium v roce 2008, skvělé zakončení sezony. Troy mi bude hodně chybět, je to fantastický člověk, neuvěřitelný jezdec a byl to perfektní týmový kolega.“