Závody u nás i v zahraničí v období od 18. února do 24. února 2019.

Přebor Jižní Moravy 2008

Text a foto: Petr Štola
12.11.2008

Dnešní díl ohlédnutí za krajským motokrosem zaměříme na jižní Moravu, kde se motokrosaři utkávají o body do Meteor Cupu.

Letošní krajský přebor Jižní Moravy, který nesl název Meteor Cup, byl rozložen do dvanácti závodů, z nichž sedm se jelo dokonce na tři bodované rozjížďky. Jezdci tohoto šampionátu se postupně představili ve Vilanci, Kroměříži, H. Kopci, Dubňanech, Vážanech, Telči, Dalečíně (vše se třemi rozjížďkami), Karlíně, opět na H. Kopci, Vranově, Pacově a nakonec v Břeclavi. Jižní Morava pro své motokrosaře vypsala celkem deset kategorií, včetně juniorských, veteránských, ale i kategorie pro ženy. Systém bodování je trochu odlišný od evropského standardu 25-22-20-18-16-15-atd. Na jihu Moravy se boduje systémem 60-54-50-47-45-43-41-atd vždy -2 body až na hodnotu 27 bodů, od které se postupuje dále po jednom bodu až k nulové hranici. Region Jižní Morava je velký, což se samozřejmě odrazilo i na počtu jezdců v jednotlivých kategoriích, přičemž i 14 žen je celkem solidní počet.

Dámský pohár
A naše ohlédnutí začněme právě u žen. Jak jsme naznačili, do letošního Meteor Cupu jich v této kategorii zasáhlo celkem 14, přičemž však čtyři pouze do jediného závodu (včetně naší nejlepší motokrosařky Jany Bártové) a dvě pouze do dvou. Z celkového prvenství se nakonec radovala sedmnáctiletá Barbara Laňková, která jako jediná bodovala ve všech rozjížďkách letošní sezony (samozřejmě bez zrušené třetí rozjížďky ve Vážanech) a navíc ve všech skončila mezi prvními třemi. Stabilním výkonem se na druhé místo dostala o dva roky starší Jana Antošová. Třetí pozici v letošní sezoně získala Lucie Simonová, která však doplatila na svou neúčast ve dvou letošních závodech. Ovšem již nikdo jí nevezme to, že zvítězila v sedmnácti rozjížďkách, což bylo v letošní sezoně jednoznačně nejvíce vítězství ze všech zúčastněných.

Kategorie 85 ccm
Celkem 63 jezdců ve věku 8 – 15 let se představilo v této juniorské třídě, kterou ovládl rod Dobešů. Celkové prvenství získal Jirka Dobeš před svým bratrem Adamem. Vlastík Dobeš poté skončil na čtvrté pozici, když se před něj dostal nakonec třetí Lukáš Michalčík.

Kategorie Junior
Celkem 106 borců se ukázalo divákům během celé sezony. Skvělé číslo o počtu jezdců je trochu umocněno skutečným stavem přítomných na jednotlivých závodech, kde se nikdy nesešlo více jak 34 jezdců, ovšem i to je solidní číslo. Souboj až do samého závěru proběhl mezi Vojtěchem Bejdou a Lukášem Padrtou, kteří společně s Viktorem Sklenářem byli jedinými jezdci, jenž se zúčastnili všech závodů této sezony. Při počtu více jak dvanáctiset získaných bodů je až neskutečný rozdíl, který mezi těmito dvěma jezdci panoval na konci sezony. Z titulu přeborníka jižní Moravy se nakonec radoval Vojtěch Bejda, který získal o pouhé tři body více, jak nakonec druhý Lukáš Padrta. Třetí Vladimír Nančevský skončil se ztrátou 31 bodů na vítěze a právě i proto ho může mrzet neúčast ve dvou závodech, což bylo zřejmě jediným důvodem toho, proč prvenství nešlo za ním.

Kategorie Plus 21
Podobně jako v kategorii junior, se představilo i v této třídě dost jezdců (celkem 96), ale pravidelných účastníků bylo poskromnu. Z prvenství se nakonec radoval Michal Žák, kterému v titulu nezabránil ani výpadek v posledním podniku sezony. Druhý Pavel Dvořák skončil za Žákem o 54 bodů, zatímco třetí Robert Dalajka dojel mezi elitní pětkou pouze ve dvou rozjížďkách z celkového počtu třiceti, přesto si stabilními a především pravidelnými, výkony závěrečnou pozici na stupňů vítězů vybojoval o deset bodů před Břetislavem Junáškem.

Kategorie Elite
V kategorii Elit se během sezony představilo 82 jezdců jejich věk v převážné míře překročil třicítku. Nejlepším se nakonec stal třiatřicetiletý Daniel Galia. Jeho skvěle odvedená sezona nakonec vedla k více jak dvousetbodovému náskoku na druhého Karla Nohu a na třetího Michala Buchtu.

Kategorie Veterán 40
Mladší veteránská kategorie do 50 let nabídla 80 startujících, mezi kterými například nechyběl při jednom podniku ani letošní Mistr ČR této kategorie Roman Heinrich. Jihomoravským šampiónem se ovšem stal Roman Malý, který ve svých 47 letech dokázal nasbírat nejvíce bodů i nejvíce vítězství v jednotlivých rozjížďkách. O bezmála třista bodů za ním se odehrál souboj o druhé místo, ve kterém nakonec pouhých deset bodů hrálo ku prospěchu Pavla Machatky, jenž porazil Miroslava Polacha.

Kategorie Veterán 50
Ve starší kategorii veteránů přes 50 let se představilo 66 jezdců. Ovšem k vidění byly závody o 31 jezdcích, ale i závod, kde startovalo pouhých osm jezdců. Z celkového prvenství se radoval Jiří Otřísal, druhý byl Jan Veselý a třetí Jiří Benáček, který byl zároveň jediným jezdcem, jenž se zúčastnil všech vypsaných závodů.