Závody u nás i v zahraničí v období od 20. května do 26. května 2019.

Přebor SMS motokrosu Praha 2008

Text a foto: Petr Štola
06.11.2008

Seriál informačních článků o letošním ročníku šampionátu krajských přeborů v motokrosu odstartujeme v hlavním městě.

Přebor SMS motokrosu Praha 2008, jinak znám pod názvem VVL Lorenc Logistic Cup, který se jel již ve svém jedenáctém ročníku, představil v této sezoně celkem 22 bodovaných rozjížděk při jedenácti podnicích. Závody pražského přeboru se postupně představily v Merklíně, Třebízi, Horšovském Týně, Holicích, Chomutově, opět v Merklíně, Kraslicích, Poříčí, Jiníně, Horažďovicích a Stříbře. Vypsané byly třídy juniorské 50, 65, 85, dále třídy 125 a Open, poté čtyřtaktní Hobby a Profi, ale i třída veteránů a vlastníků strojů ČZ.

50 ccm 5-7 let
Třída nejmladších motokrosových nadějí představila během sezony celkem 11 adeptů, přičemž v každém závodě startovalo průměrně šest borců. O celkové prvenství si to dávala především trojice Petr Polák, Daniel Stehlík a Radim Kraus, přičemž nejvíce vítězství v jednotlivých rozjížďkách a nakonec i celkové prvenství získal prvně jmenovaní hoch této trojice.

50 ccm 8 a více let
René Hadari z Čachovice sice dokázal zvítězit až v závěru sezony (Jinín a Horažďovice), nicméně stabilní výsledky v první pětce ho dostaly až k celkovému prvenství, které získal o 60 bodů před druhým Honzou Klimem, jenž za svými zády udržel o pouhých sedm bodů Michala Hamouze. V této třídě se představilo během celé sezony celkem 17 jezdců (průměrně 8 na závod), přičemž většina byla ročník 2000.

1.- René Hadari (KTM) 440 bodů
2.- Jan Klimo (KTM) 380
3.- Michal Hamouz (KTM) 373
4.- Petr Sedlák (KTM) 316
5.- Patrik Borovička (KTM) 275

65 ccm
Registrovaných jezdců této třídy bylo během letošní sezony celkem 56, do samotných bodovaných rozjížděk ovšem zasáhlo jen 45 z nich. Titul si nakonec vyjel jedenáctiletý Pavel Polák, který na druhou pozici poslal stejně starého Honzu Vykutila. Třetí skončil o rok starší Pavel Bernát.

1.- Pavel Polák (KTM) 485 bodů
2.- Jan Vykutil (KTM) 421
3.- Pavel Bernát (KTM) 377
4.- Jakub Terešák (KTM) 349
5.- Michal Procházka (KTM) 325

85 ccm 8-12 let
Mezi mladšími žáky bojovalo padesát chlapců. Zpočátku sezony to bylo vždy 18 startujících, ve druhé polovině již nastupovalo průměrně pouze 13 jezdců na závod. Doslova dominantně si mezi nimi počínal Pavel Polák, který nakonec titul přeborníka Prahy získal s více jak stobodovým náskokem.

1.- Pavel Polák (Honda) 476 bodů
2.- Jan Vykutil (KTM) 372
3.- Pavel Bernát (KTM) 325
4.- Miroslav Bureš (Suzuki) 300
5.- Michal Maršál (Suzuki) 298

85 ccm 13-15 let
Celkem 39 jezdců nastoupilo k alespoň jednomu závodu sezony a všichni dokázali získat nějaké body. Ještě před posledním podnikem ve Stříbře nebylo rozhodnuto o celkovém vítězi. Jindřich Slavík nastupoval ve Stříbře jako vedoucí jezdec, když na Davida Šímu měl k dobru tři body. Dvě vítězství Šímy ovšem vše otočila a čtrnáctiletý jezdec z Chrudimi najednou slavil titul, jenž získal s náskokem tří bodů právě na Jindřicha Slavíka. Třetí celkově skončil Marek Krejčí, který ovšem již ztrácel hodně přes sto bodů.

1.- David Šíma (KTM) 436 bodů
2.- Jindřich Slavík (Suzuki) 433
3.- Marek Krejčí (KTM) 269
4.- Jiří Wildt (Honda) 248
5.- Jakub Šunda (Honda) 156

125 ccm (MX2)
V sezoně se představilo celkem 77 závodníků, ovšem ve velmi nevyrovnaném startovním poli. Například zatímco první závod v sezoně absolvovalo 36 jezdců, v polovině sezony přijelo do Chomutova pouze šest borců. Přeborníkem Prahy v této třídě se tak stal Petr Bulík, který těžil nejen ze svého umění, které ho dostalo celkem třikrát na vítěznou pozici v jednotlivých rozjížďkách, ale i z toho, že jako jediný nastoupil ke všem 22 jízdám této sezony.

1.- Petr Bulík (Kawasaki 250 4T) 417 bodů
2.- Josef Kříž (Honda 250 4T) 371
3.- Vojtěch Volf (Honda 250 4T) 235
4.- Lukáš Vyčítal (KTM 125 2T) 148
5.- Miroslav Vokáč (Kawasaki 250 4T) 147

Hobby 125 ccm (MX2)
Tomáš Suchánek z Kosmonos u Mladé Boleslavi a Ondřej Telín z Kadaně, ovládli slabší třídu amatérských závodníků. Přeborníkem se nakonec stal prvně jmenovaný, který získal o 11 bodů více jak jeho největší soupeř Telín. Stejný souboj se odehrál i o třetí místo v celkové klasifikaci, kde byl nakonec úspěšnější Michal Tesařík, když o konečném 4. místě Davida Šímy rozhodl jeho výpadek v úplně poslední rozjížďce sezony.

1.- Tomáš Suchánek (Suzuki 250 4T) 357 bodů
2.- Ondřej Telín (Suzuki 250 4T) 346
3.- Michal Tesařík (Suzuki 250 4T) 263
4.- David Šíma (KTM) 249
5.- Aleš Suchánek (Suzuki 250 4T) 178

Hobby Open
173 jezdců a 110 na bodech. Takový je konečný součet startujících amatérů v této třídě, která se také rozhodovala až ve své úplně poslední jízdě sezony, kde díky vítězství získal konečný triumf Petr Šefranko, jenž tak o pouhé dva body odsunul na druhé místo Květoslava Šebelu.

1.- Petr Šefranko (Honda 450) 394 bodů
2.- Květoslav Šebela (Honda 450) 392
3.- David Žipaj (Suzuki 250) 239
4.- Vladimír Potužák (Husaberg 450) 215
5.- Jan Přibyl (Kawasaki 450) 184

4K Hobby
19 jezdců amatérské čtyřkolkářské společnosti vidělo svého krále v podobě Jaroslava Faktora. Ten nakonec o 20 bodů porazil druhého Honzu Krupičku, zatímco třetí Jan Rejholec ztrácel dalších 11 bodů.

1.- Jaroslav Faktor (KTM 525) 451 bodů
2.- Jan Krupička (Suzuki 450) 431
3.- Jan Rejholec (Yamaha 660) 420
4.- Jan Kuneš (Yamaha 450) 396
5.- Jiří Kašpar (Yamaha 450) 296

4K Profi
Mezi 33 jezdci s licencí si nejlépe počínal Marek Křepelka, který bezmála o sto bodů porazil Michala Prskavce. Třetí místo vybojoval mladý Radovan Bureš.

1.- Marek Křepelka (Suzuki 450) 430 bodů
2.- Michal Prskavec (Suzuki 450) 332
3.- Radovan Bureš jr. (Suzuki 450) 305
4.- Jiří Hnátek (Yamaha 450) 305
5.- Tomáš Kolda (KTM VYX 530) 248

ČZ
Kategorie strojů ČZ spíše nezávodila, než závodila. V celkové klasifikaci je 19 jmen, nicméně nejvíce jich na startu stálo při zahajovacím závodě, kdy byl rošt sestaven z devítky přihlášených. Výjimkou však nebyly závody bez vypsání této třídy, či s pouze jedním startujícím. Za této situace celkem jednoznačně zvítězil Zdeněk Bláha, který se jako jediný zúčastnil celkem čtyř závodů (8 bodovaných rozjížděk).

1.- Zdeněk Bláha (ČZ 380) 191 bodů
2.- Rudolf Bartl (ČZ 250) 73
3.- Pavel Janda (ČZ 380) 50
4.- Herbert Karl (ČZ 380) 45
5.- Ladislav Novotný (ČZ 380) 40

Veterán 38-49 let
Celkem solidní počet 77 jezdců této kategorie nabídl velmi pěkné závody. I přes neúčast ve třech podnicích si dokázal o pouhé tři body vybojovat celkové prvenství Roman Skalka, jeden ze dvou startujících s licencí A. O vedení v celkovém pořadí přišel až v poslední rozjížďce sezony nakonec druhý Roman Malý. Třetí místo získal Vladimír Potužák.

1.- Roman Skalka (Honda 450) 351 bodů
2.- Roman Malý (Suzuki 250) 348
3.- Vladimír Potužák (Husaberg 450) 282
4.- Jiří Volf (Honda 250) 274
5.- Petr Játi (Suzuki 450) 202

Veterán 50+
V kategorii veteránů přes 50 let byl zcela dominantní postavou letos padesátiletý Miroslav Bureš, který ovládl tuto kategorii. Mezi 31 jezdci nastoupivší v letošní sezoně, byl nejstarším hrdinou Pražák Jindřich Gref (celkově 19. místo), který letos oslavil pro závodníka neuvěřitelných 67 roků.

1.- Miroslav Bureš (Suzuki 250) 462 bodů
2.- Miroslav Beneš (Honda 450) 326
3.- Zdeněk Velký (Honda 450) 305
4.- Miroslav Nejedlý (Yamaha 250) 238
5.- Gustav Svoboda (Suzuki 450) 140

Open
Do královské třídy pražského přeboru zasáhlo celkem 68 jezdců. Nejúspěšnějším byl nakonec Tomáš Petermann, který jako jediný bodoval ve všech závodech letošní sezony. Konečný účet pak byl o bezmála dvě stě bodů lepší, než na jaký dosáhl celkově druhý Marek Kraus.