Závody u nás i v zahraničí v období od 24. července do 30. července.

Rozhovor s manažerem KTM Rally Teamu

Text: Petr Štola; Foto: KTM / J. van Oers
21.12.2007

Již jen pár dnů nás dělí od startu nejtěžšího závodu světa, před startem Dakaru 2008 si můžete přečíst rozhovor s manažerem KTM panem Hansem Trunkenpolzem.

Prosím, řekněte nám něco o týmu pro rok 2008.

V týmu KTM pro Dakar 2008 je i vítěz tohoto závodu z roku 2006 a 2007, dále pak druhý jezdec celkového pořadí roku 2007 a tři další přední jezdci. Chceme mít reprezentaci nejen v co největším množství, ale i v co nejlepší kvalitě, s jezdci, kteří pevně věří ve vítězství v Dakaru. Tři ze šesti jezdců si nyní léčí zranění z předchozích havárií s cílem, aby byli pro start závodu dokonale připraveni. Marc Coma a Cyril Despres jsou absolutními favority pro celkové vítězství, ale nepodceňujeme žádné jezdce našich soupeřících značek. Z principu nechci o vítězi hovořit, protože stát se můžou jakékoliv nepředvídané události.

Všichni vaši jezdci budou startovat na nových 690 Rally, jsou na tomto motocyklu nějaké technické změny, nějaké vylepšení oproti loňskému modelu?

V zásadě je 690 Rally stejný motocykl, ale jsme schopni neustále vyvíjet náš stroj a zlepšovat ho. Zlepšujeme ho během celé sezóny při všech závodech, kterých se účastníme.

Jsou v předpisech nějaké změny a je-li tomu tak, jaký efekt můžou mít?

Velmi přísná je kontrola nad rychlostními limity, je to vše pro větší bezpečnost. V Maroku budou například oddělené etapy pro motocykly a automobily s kamióny, což je také velmi důležité. V maratónských etapách, ve kterých není dovolená pomoc, musí tovární jezdci jezdit v bezpečné rychlosti, protože v případě havárie si musí poradit bez pomoci mechanika. Všichni jezdci toto musí zahrnout do své strategie.

Jak důležité je toto počínání pro zákazníky KTM?

Pro KTM to je extrémně důležité. 690 Replica je stroj vyvinutý výlučně pro naše zákazníky. Zvláštní modely jsou také využívané továrním týmem. 690 Replica je stroj produkovaný ze stavby identického závodního motocyklu. Prodej více jak 200 kusů v prvním roce výroby potvrzuje, jak dobře byl tento stroj přijat.

Speciální krční upínací systém byl postupně vyvíjen. Jak si na něj jezdci zvykli a jaké další vývojové trendy budou učiněné?

„Neck Brace System“ byl jezdci přijat a po krátkém testování si na něj zvykli. Nikdo z nich necítí, že by byl jejich pohyb omezený. Kvůli obchodnímu úspěchu tohoto systému, mají jeho výrobci příkaz dále se podílet na jeho vývoji a to také nyní dělají.