V Trenčíne zvíťazili favoriti

Text a foto: Richard Karnok
29.04.2008

Počas uplynulého víkendu sa na trenčianskom letisku konalo prvé z troch tohtoročných podujatí Race for fun! V nasledujúcom článku sa v skratke dočítate ako to v Trenčíne vyzeralo.

V Trenčíne bolo premenlivé počasie, v piatok sa trénovalo pri veľkom chlade, v sobotu to bolo lepšie a nedeľa bola pre motocyklové preteky ideálna. Našťastie počas troch dní nepršalo, aj keď v sobotu na letisko pár kvapiek dopadlo. Boli sme svedkami aj niekoľkých pádov, najhoršie dopadol Zdeněk Žabka, ktorý musel byť so zlomenou nohou prevezený do nemocnice.

V pretekoch triedy A, teda medzi licenčnými pretekármi do 600 ccm zvíťazil suverénne podľa predpokladov Radek Rous. O druhé miesto spolu bojovali Tomáš Svitok a Václav Bittman, za ktorými v tesnom závese jazdil Tomáš Krajčí. Bitmann sa v závere definitívne usadil na druhom mieste a obaja naši Tomášovia si zaspomínali na juniorské časy a o tretie miesto si to rozdali v poslednom kole. Rozhodlo sa doslova na cieľovej čiare, kde bol nakoniec o 24 stotín sekundy skôr Svitok. Na piatom mieste skončil Miloslav Beznoska, šiesty bol Ľudovít Haňo, ktorý zároveň zvíťazil v rámci hodnotenia novovzniknutého Slovenského pohára. Prvú desiatku uzatvárali od siedmeho miesta Jiří Mayer, Michal Salač, Radoslav Gerhát (2. v SP) a Zbyněk Čech.

Radek Rous na cestě za vítězstvím

Suverénom pretekov triedy B (s licenciou nad 600 ccm) bol takisto podľa predpokladov Jiří Dražďák, ktorý od prvých metrov zvyšoval svoj náskok a s veľkým náskokom aj zvíťazil. Premiérový štart v pretekoch v novej kubatúre premenil na druhé miesto Vladimír Ruža, tretí skončil po veľmi peknom súboji s Martinom Čermákom Peter Jaroš. Čermák bol zároveň najrýchlejším pretekárom v rámci hodnotenia SP. V pretekoch piaty Jozef Veselý bol v SP druhý. Na šiestom mieste skončil Miroslav Sloboda pred Ivom Duchoňom, s technikou sa trápiacim Marošom Faktorom a Tomášom Smolákom.

Pódium třídy licenčních nad 600

Bezlicenční 600-vkári mali svojho suveréna v Janovi Polákovi, ktorý zvíťazil so 16-sekundovým náskokom pred Michalom Novákom. Tretí skončil Josef Duchan, štvrtý Vladimír Šubert. Nasledovali Michal Jambor, Róbert Frnka, Roman Kolek, Peter Barborjak, Róbert Hladík a desiatku uzatváral Martin Faltínek. Klasifikovaných bolo 18 pretekárov z 21 štartujúcich.

Jirka Dražďák

Trieda D, kde štartovali pretekári bez licencie nad 600 ccm, sa po štarte zdala byť jasnou záležitosťou pre Mareka Fischera, ktorý získal okamžite náskok, no onedlho mal v pätách Jaroslava Suchánka, s ktorým musel bojovať až do konca pretekov. Nakoniec bol Fischer v cieli o niečo skôr. Po skvelom výkone si tretie miesto v poslednom kole vybojoval Jaroslav Kamenický, štvrtý skončil Martin Kopal. Piaty bol v cieli Andrej Čunderlík, šiesty Richard Csomor, ktorý mohol byť oveľa vyššie, nebyť "výletu" v úvode pretekov. Desiatku od siedmeho miesta uzatvárali Václav Eigl, Petr Kameník, Alexander Pauer a Jiří Častelský. Klasifikovaných bolo 19 pretekárov z 23 na štarte.

Záver podujatia patril už tradične Malému finále a Superfinále, ktoré sa jazdili na 5 kôl. V Malom finále, v ktorom štartovali 6. - 10. pretekár z hodnotení všetkých tried, zvíťazil Maroš Faktor pred Tomášom Smolákom a Miroslavom Slobodom.

Start závodu

Superfinále urobil zaujímavým Jiří Dražďák, ktorý si na svojich súperov kamarátsky počkal a po predbiehacích manévroch s Vladom Ružom nakoniec prešli cieľovou čiarou súčasne. Časomiera ukázala rozdiel 6 tisícin (!) sekundy a neistotu o tom kto bol v cieli prvý nakoniec rozhodli obaja aktéri v duchu Race for fun jednoducho: O víťazstvo si na stupňoch víťazov strihli! Vladov papier obalil Jurov kameň a najväčší pohár putoval na Záhorie k Ružovcom. Lepší záver podujatia sme si nemohli priať. Tretie miesto v Superfinále udržal pred dotierajúcim Svitkom Martin Čermák.

Nejrychlejší český zelinář

V Trenčíne sme videli pekné preteky a aj keď sa nebodovalo do nejakých významných seriálov, jazdci, licenční či nelicenční, nám pripravili veľa pekných nezabudnuteľných okamihov a my sa preto už teraz môžeme tešiť na ďalšie podujatie Race for fun!, ktoré sa bude konať na medzinárodný deň detí, teda 1. júna a práve preto bude aj program omnoho bohatší.