Závody u nás i v zahraničí v období od 13. listopadu do 19. listopadu.

WSBK Katar

Text a foto: Petr Štola
WSBK Katar
23.02.2008

Troy Bayliss po prvním kole na čele superbikového šampionátu, náš Jakub Smrž je celkově devátý.

WSBK Losail – 1. závod

Troy Bayliss zvítězil v prvním superbikovém závodě této sezóny. Po 19. kolech závodu v katarském Doha za ním skončil na druhém místě Max Biaggi, který na vítěze ztratil pouhých 0,396 sekundy. Třetí místo vybojoval Troy Corser, jenž na Baylisse ztratil 1,878 sekundy. Na dalších místech si pro světové body dojeli čtvrtý Ruben Xaus, s loňskou Suzuki pátý Max Neukirchner, šestým místem si superbikovou premiéru odbyl Carlos Checa, sedmou a osmou příčku obsadily zase dva loňské stroje Suzuki v rukou Fonsi Nieta a Yuko Kagayamy. Devátou pozici uhájil Michel Fabrizio, kterého v posledních kolech zle dotahoval náš Jakub Smrž a protože závod prostě o to jedno kolo delší nebyl, připsal si Kuba na úvod sezóny velmi dobré desáté místo.

„Normálně jsem po několika kolech myslel, že zastavím. Jezdil jsem čtrnáctý, patnáctý, zamnou obrovská smečka vlčáků a žádný ořezávátka. Myslím, že hodně lidí bude nadávat na Sofuogla, ten nás tam pěkně rozhazoval,“ uvedl Jakub Smrž pro server http://www.moto-racing.cz/.

WSBK Losail – 2. závod

Fonsi Nieto zvítězil ve druhém závodě třídy Superbike, ve kterém na druhé místo odsunul Rubena Xause (+0,301) a na třetí Maxe Biaggiho (+1,321). Na čtvrtém a pátém místě dokončily závod oba tovární motocykly Ducati, když Troy Bayliss byl čtvrtý a Michel Fabrizio pátý. I na šestém místě byl stroj italské továrny, tentokrát v rukou Lorenza Lanziho, který dokázal udolat Troye Corsera. Osmou pozici vybojoval Max Neukirchner, ale na devátém místě již přijel náš Jakub Smrž, který si tak dojel před desátým Kenanenm Sofuoglem pro své druhé letošní umístění v Top Ten.

„Chtěl jsem udělat i Neukirchnera, ale to prostě nešlo. Ten má strašně rychlou motorku a na rovinkách mi ujížděl. Každopádně jsem spokojený, Katar je okruh, který nemám rád, hrozně nerad tady jezdím. Teď přijde Phillip Island a to je místo které se mi naopak hrozně líbí,“ říkal spokojený Kuba Smrž po dnešním druhém závodě."

WSS – Losail

V závodě třídy superpsort zvítězil tovární jezdec Yamahy Broc Parkes, který může za své vítězství „poděkovat“ mechanikům jeho týmového kolegy Fabiena Foreta. Tomu totiž jedno kolo před cílem došel benzín a ze závodu musel odstoupit z jasného prvního místa. O tom, že musí Yamaha řešit problém se spotřebou jejich motocyklů dokládá i fakt, že i Broc Parkes se nedostal do cíle na svém motocyklu, když i jemu došel benzín, ovšem zatímco Foret na to doplatil nedokončeným závodem, Parkesům stroj „zdechl“ až ve výjezdovém kole.

Na druhém místě dokončil závod, ve kterém obě tovární Hondy Ronalda Ten Kateho po vzájemné kolizi a havárii odstoupily, Španěl Lascorz, který na vítězného Parkese ztratil pouhých 0,048 sekundy. Třetí skončil Brit Jones a čtvrtý Australan Brookes. Na pátém místě dokončil závod jezdec českého týmu Intermoto Czech Matthieu Lagrive, kterému v závodě nejel stroj dle jeho představ. Do závodu totiž jeho mechanici změnili nastavení palivových map, které se však neosvědčilo, stejně jako úprava převodů, nicméně i tak zajel Lagrive vynikající závod, ve kterém dojel opravdu nedaleko cílového pódia.

„Je to prostě něco úplně jiného, než když jedeš o desáté místo,“ komentuje závod manažer týmu Intermoto Czech pan Josef Kubíček, jehož druhý jezdec William de Angelis skončil v tomto závodě na 17. místě. „Matthieu chce vyhrávat a nastavit motorku na boj o vítězství není jednoduché. Tady rozhodují absolutní maličkosti, v této úrovni pozná jezdec například každé půl otáčky na tlumiči. Prostě nám dnes těch deset kilometrů na Yamahy chybělo. Každopádně je tento výsledek pro nás velkým úspěchem a povzbuzením do sezóny.“