Závody u nás i v zahraničí v období od 14. ledna do 20. ledna 2019.

Rally Dakar 2018: 2. etapa

08.01.2019

Druhou etapu letošního Dakaru vyhrál obhájce celkového prvenství, Rakušan Matthias Walkner, nejlepším z českých jezdců byl opět Jan Brabec.

Pondělí 8. ledna – 2. etapa: Pisco – San Juan de Marcona
Rychlostní zkouška: 342 km / spojovací část 211 km

Po krátké úvodní etapě je dnes na programu první opravdové dakarské závodění, které celé proběhne pouze v písečných dunách peruánské pouště.

---------------------------------------------------------

První odstoupivší
Hned v první etapě došlo na první zklamání a odstoupení jezdců. Do dalších bojů se tak již nepodívají motorkáři Willy Jobard a Gabor Saghmeister, pro které dobrodružství skončilo během včerejšího zápolení.

Obhájce titulu začal „kousat“
Obhájce celkového prvenství, tovární jezdec KTM Matthias Walkner z Rakouska, dnes „vystrčil drápky“. Prakticky celou etapu těsně sledoval neustále vedoucího Američana Ricky Brabce, aby ho dokázal v poslední části etapy předjet a nakonec o 22 sekund zvítězil. Za americkým závodníkem dokončil etapu včerejší vítěz, Španěl Joan Barreda Bort.

Barreda zůstal v čele celkové klasifikace
Přestože v průběhu dnešní etapy ztrácel již tři minuty, dokázal španělský tovární jezdec Hondy Joan Barreda Bort v závěrečných kilometrech natolik zabrat, že i do třetí etapy bude nastupovat, jako vedoucí jezdec celkové klasifikace. Na druhou pozici se posunul dnešní etapový vítěz, Matthias Walkner, který na Barredu ztrácí minutu a 31 sekund. Třetí pozici po dvou etapách drží Američan Ricky Brabec.

Svitko v elitní top15
Na celkovém 14. místě dnes dokončil etapu slovenský závodník Štefan Svitko, který stejnou pozici drží i v celkové klasifikaci. Jeho krajan Ivan Jakeš dnes prožil několik těžkých okamžiků a v cíli byl na 44. pozici.

Brabec opět nejlepší z Čechů
Další podařené představení má za sebou jezdec Big Shock Racing Teamu, Jan Brabec, který druhou etapu letošní rally dokončil na 24. místě. Na celkovém 40. místě dnes dojel druhý z našich, tedy Milan Engel, zástupce libereckého Moto Racing Group. Na devadesáté pozici dokončil etapu Jan Veselý, zatímco Gabriela Novotná skončila na 97. místě. Bohužel v době publikování článku nebyl v cíli Petr Vlček, který ještě na předposledním kontrolním bodě figuroval na 56. pozici. Bohužel v závěru jej zřejmě postihly nějaké problémy, které znamenají propad výsledkovou listinou. O jeho dojezdu etapy vás budeme informovat v zítřejší reportáži ze 3. etapy Rally Dakar 2019.
AKTUALIZACE: Petr Vlček je v cíli - 114. pozice. V posledních kilometrech nabral ztrátu dvou hodin.

Ve čtyřkolkách opět Cavigliasso
Argentinský závodník Nicolas Cavigliasso se po včerejším etapovém vítězství ze stejného úspěchu radoval i dnes, kdy se do čela pořadí druhé etapy prosadil na třetím kontrolním bodě a následně již vedení udržel až do cíle, a to o 11 minut před druhým Gustavo Gallegem a třetím Alexandrem Giroudem. Velmi dobře si dnes počínal i náš Tomáš Kubiena, který skončil na páté pozici a celkově je v rally čtvrtý.