Závody u nás i v zahraničí v období od 15. října do 21. října.

OffRoad Maraton odstartoval rekordní účastí

Tisková zpráva offroad maraton, foto: Jiří Jonáš
28.03.2018

Krásné jarní souboje se odehrály v sobotu 24. března na prvním dílu 19. ročníku OffROAD Maratonu v Šiklově mlýně na Vysočině.

Do areálu westernového městečka se sjela rekordní účast offroadových strojů. Otevírák sezony je vždy velmi žádaný, což potvrdilo 21 aut, přes 100 čtyřkolek a 250 motorek. Jednostopé stroje byly rozděleny na dvě rozjížďky, aby si trať užily bezpečně a s dobrým pocitem ze závodění. Zároveň se závod ze dvou hodin zkrátil na 1,5 hodiny, aby změna harmonogramu příliš neovlivnila následné starty.

Chladné, ale částečně prosluněné počasí připravilo ideální podmínky pro první boje o letošní body. Oblíbená trať v Šiklově mlýně letos nabídla tvrdší povrch a závodníci si neužili tolik bláta jako loni, což většina uvítala. Všichni si vychutnali místní zatáčky, výjezdy i sjezdy a jako každý rok byly nejtěžší pařezy v lese. Jako první se do 2hodinovky pustili čtyřkolkáři. Stovka strojů vyrazila vstříc jarním kilometrům v 7:30 ráno. Do čela se hned dostal teprve 14letý Jan Zderčík ml. (Hoffer quad racing team), který vedení udržel po celou dobu závodu a v cíli mu s uznáním gratulovali celkově druhý Juraj Varga (týmový kolega Zderčíka) a třetí Martin Miřejovský (Team Max 2), loňský absolutní vítěz OffROAD Maratonu mezi čtyřkolkami. Navíc měl Zderčík v cíli náskok na ostatní přes 1,5 minuty Trojice nejrychlejších jezdců zvládla 21 kol, které si z dalších čtyřkolkářů zapsal už jen Radek Porš (Quadpoint Racing Team - CZAUTO). Ten byl ještě pár minut před cílem třetí, ale Martin Miřejovský ho nakonec předjel a tak se Porš na stupně vítězů nedostal. Loni se mu dařilo více, maraton v Šiklově mlýně vyhrál absolutně. Ze starších juniorů se letos nejvíce radoval Adam Veselý (MSK Panská skála).

Závod motorkářů se rozdělil na dva. Jako první se v 10 hodin na trať vydaly kategorie mistrovské třídy plus pohároví veteráni. Bylo jasné, že právě z tohoto klání vzejdou ti absolutně nejrychlejší. Celkem 18 kol si zapsal jako jediný jezdec v jedné stopě David Matocha (M-TOUR racing team), který o kolo porazil zbytek startovního pole. Jeho největší pronásledovatel Jaroslav Chládek (AV Motors enduro tym) skončil druhý. Dramatický boj proběhl o třetí místo celkově a zároveň v mistrovských E2. Úspěšnější Tomáš Coubal (JM Motors) nakonec porazil Jiřího Kelicha (Kestone Racing) o pouhé tři sekundy Absolutní vítěz loňské sezony Petr Trávníček (Aroma Gold team) skončil pátý s minutovou ztrátou na Kelicha. V mistrovských E1 zvítězil Jiří Maršálek (Maršálek motorsport) a ve veteránech Daniel Neumann (Moravský enduro team). Pohárové veterány dovedl do cíle Pavel Kabát (PK Racing) a starší juniory Michael Nedoma (Motokrosová škola).

Ve druhém závodu motorek srovnaly síly pohárové třídy v nejsilnějších kategoriích E1 a E2. Celkem 140 závodníků kroužilo areálem a zejména místní drželi pěsti domácímu jezdci Filipu Válkovi (Šikland racing team). Ten je nakonec nezklamal a 15 koly zpečetil celkové vítězství v tomto závodu před druhým Ctiborem Kolouchem. A nechybělo mnoho, aby se místní podruhé radovali z prvního místa. V pohárových jedničkách o vítězství bojoval také týmový kolega Válka Miroslav Scholle. Největší pohár mu ale nakonec unikl o tři sekundy.

Na jednodušší trati se do jarních bojů pustili také nejmladší offroaďáci. Prvenství na čtyřkolce v kategorií dětí s přehledem slavil Jenda Květoň z HEC klubu, který nastoupil také do závodu mladších juniorů. Zde nestačil na zlatého Tomáše Lavrenčíka z Lavrenc racing teamu, který ho porazil o 12 sekund. Nejtěsnější boj probíhal mezi dětskými motorkáři. Prvního Davida Mrlinu z Dejv racing teamu a druhého Martina Chudáčka dělila v cíli pouhá sekunda. Juniory mladší v jedné stopě ovládl Jaroslav Novák ze Sidus racing teamu s náskokem tří sekund na druhého Davida Krzáka.