KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 26. října do 1. listopadu 2020.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

V blátivém závodu zvítězil Vágner a Škuta

Zdroj: Jirka Jonáš, Offroadmaraton.cz
V blátivém závodu zvítězil Vágner a Škuta
02.04.2015
 

Šternberk 29. března 2015 - První závod šestnáctého ročníku OffROAD Maratonu se jel v sobotu 28. března ve Šternberku na Olomoucku.

 
Závodníci terénních motorek, čtyřkolek a aut otevřeli sezonu na oblíbené trati, která oproti loňsku ukázala svoji pravou jarní tvář s tuny bláta. Přesto nebo právě proto padaly rekordy v účasti, na startu stálo 85 čtyřkolek a 160 motorek Stroje v jedné stopě dovedl do cíle Miloslav Škuta z týmu Motopalič, čtyřkolky Michal Vágner z Region racing teamu a auta WINGS team s Broučkem.
 
Trať na šternberském tankodromu měřila 3,7 kilometru a nabízela hlavně rychlejší úseky. V tunách bláta ale byla jízda přece jen náročnější a nejvíce dala zabrat závodníkům, kteří na počátku přecenili své síly a vrhli se do dvouhodinovky naplno. Jako první odstartovaly v 7:30 hodin čtyřkolky. 85 jezdců se vrhlo vstříc bahenní lázni a již po pár metrech byli k nepoznání. Absolutní zlato získal Michal Vágner (Region racing team) s 19 koly, loňský Mistr Quad 4x4. Na první klání obul nové pneumatiky, jež se spolu s tvrdým tréninkem vyplatily. Další dvě místa celkově patřila sportovním čtyřkolkám - Antonínu Kouteckému ml. (VYPE racing team) a Radkovi Eiseltovi (EISteam), kteří na Vágnera ztratili jedno kolo a cílem profičeli s rozdílem dvou vteřin.
 
V závodu úplně poprvé startoval novinář, fotograf a manažer Tomáš Racek. Jeho jízdu pečlivě sledoval pětinásobný dakarský vítěz Josef Macháček, který ho podporuje v „bláznivě“ odvážném projektu Race For Life. Ten má za cíl zdolat pár vysoce náročných sportovních soutěží vrcholících u bran Rally Dakar 2016. A vytrvalost a nadšení Tomáše Racka má strhnout k pomoci onkologicky i jinak nemocným dětem. Macháček byl se svým svěřencem spokojen: „Byl to jeho první závod v poměrně těžkých podmínkách, 17 výsledných kol ukazuje jeho tvrdost. Kromě OffROAD Maratonu jedeme za dva měsíce na řeckou Hellas rally, kde se poprvé naučí navigovat a odjede tisíc kilometrů a potom se budeme rozhodovat, co dále.“
 
Motorkáři způsobili pořádný rozruch, 160 strojů přilákalo poslední ospalce a již jízda na startovní rošť byla parádní podívanou. Čtyřkolky sice bláto lehce vyházely, ale povrch na některých místech uhladily. Zvláště nepříliš zkušení jezdci často padali, kolem trati bylo vidět spoustu závodníků, kteří na počátku přepálili své síly. Toho se vyvaroval Miloslav Škuta (Motopalič). Prvních 45 minut se s tratí srovnával a když byl povrch příznivější a začal „kostičkovat“, zabral a s 22 průjezdy porazil celé startovní pole o dvě kola. Za ním úspěšně dojel vítěz mistrovských veteránů Jan Kakalejšík (Enduro Team Orlová). Celkově třetí skončil Martin Lukášek (Lidovka Team Šternberk), zlatý v pohárových E2. Závod byl pořádně napínavý až do konce - za absolutním vítězem hned šest jezdců dojelo v rozmezí pouhých dvou minut

Další články sekce Ostatní