Závody u nás i v zahraničí v období od 13. srpna do 19. srpna.

OffRoad Maraton 2018 – Jihlava

Text a foto: OffRoad Maraton
25.04.2018

Mokřady v oblacích prachu tvrdě prověřily offroaďáky.

Nezvykle suchý jarní závod zažili motorkáři, čtyřkolkáři a autaři na Pístovských mokřadech u Jihlavy. Oproti loňsku se sice povedlo natáhnout delší trať a zařadit žádanou rovinku, ale vyprahlý povrch všechny přítomné potrápil tunami prachu. Z nich nakonec vítězně vzešli motorkář Jaroslav Chládek a čtyřkolkář Martin Miřejovský.

Zatímco loni se druhý závod sezony odehrával v bahně, v dešti a na pomalém klouzavém povrchu, letos závodníky překvapilo horko a prach. Kromě chladnějšího rána a večera se srovnávali s letními teplotami. Zhruba 3,5 kilometru dlouhá trať měla sice náročnější kamenitý výjezd a zatáčky v lese, ale také rychlé rovinky, takže byla oproti očekávání velmi rychlá.

Do první letošní tříhodinovky se vydalo na 160 jednostopých strojů. Při průjezdu rovinkami se zvedala oblaka prachu, která zakryla výhled na modrou oblohu zalitou sluncem. S postupem času závodníkům ubývaly síly, ale ti nejlepší jeli pořád naplno. Absolutní příčky tradičně obsadili jezdci z nejsilnější mistrovské kategorie E2. Dominovala jim zejména dvojice Jaroslav Chládek (AV Motors enduro team) a Petr Trávníček (Aroma Gold team), která jako jediná najela 49 kol. Chládek přitom porazil Trávníčka o pouhé dvě sekundy Do první pětky se vešel i vítěz veteránských mistrů Daniel Neumann (Moravský enduro team) se 47 koly.

Tři hodiny čekaly také na stovku čtyřkolek. A byl to boj od prvního do posledního metru. Už ze startovní rovinky se výtečně odpíchl Luboš Kuncíř (Kaskadér racing team), který většinu závodu vedl, ale ve 43 kole ho zradil stroj a zklamaně skončil v depu. Soupeři ho tak z čela posunuli na konečnou šestou pozici. Na špici až do konce závodu pokračovaly líté boje mezi nejlepšími. Martin Miřejovský (Team Max 2) si chtěl spravit chuť po nevydařeném Šiklově mlýnu a řádil „jako černá ruka“. Cílem profičel se 46 koly na kontě. Jeho hlavní rival Juraj Varga (Hoffer Quad Racing team) se ho držel, jak nejvíce mohl, a se ztrátou jednoho kola bral stříbro. Do čtveřice absolutně nejlepších se vešel i Michal Vágner (Čtyřkolky Tišnov) se 43 koly, vítěz mistrovské kategorii 4x4.