vr2020_950
KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 10. srpna do 16. srpna 2020.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

Brabec už trénuje

Tisková zpráva Big Shock Racing Teamu
Brabec už trénuje
19.07.2019
 

Brabec zahodil sádru, znovu dře a novou motorku pojmenoval po babičce.


Nosislav, 16. 7. 2019 – Motocyklista Jan Brabec z týmu Big Shock Racing zahájil přípravy na Dakar 2020 svérázně. Po týdnu testování, které proběhlo koncem května v tuniské poušti, přišel nepříjemný pád a zlomenina nohy, palců, žeber, pohmoždění zad, následovala záchranná akce, operace, transfuze a pobyt v nemocnici na Djerbě. Po transportu do ČR Brabce čekaly další zákroky v Úrazové nemocnici v Brně. Minulý týden už ale lékaři Honzovi vytáhli z těla přebytečná železa, český závodník zahodil sádry a bez zbytečných průtahů se pustil do dalších tréninků před Dakarem 2020. Kondici mu výrazně zlepšila také nová dakarská motorka, čerstvě zaparkovaná v garáži. „Už jsem v cajku, za měsíc sedám na motorku, za další dva jedu Rallye du Maroc. Je to o hlavě. Nejdůležitější je motivace a pozitivní mysl,“ říká jezdec, kterému už evidentně otrnulo. Kdo by si myslel, že bude po prožitých útrapách opatrnější, ten se mýlí. „Brzdit nebudu. Řídím se heslem: trénuj tak, jak budeš závodit. Pády k tomu patří. Naopak, dostal jsem chuť znovu máknout,“ dodává Brabčák.

Nesmíš se vypnout
Po nehodě Honzu týmoví kolegové a táta Libor převezli na soukromou kliniku na Djerbě, kde podstoupil operace zlomenin a také transfuzi, když hematom na zádech zapříčinil nedostatek krve. „Musím pochválit tuniskou nemocnici, postarali se o mě perfektně. Dodnes jsem v kontaktu s doktorem, který mě operoval. Dokonce se na mě přišel podívat i místní ministr kultury. Moc si ze setkání nepamatuji, ale přinesl mi kytku a bylo to milé,“ popisuje Brabec. Po týdnu byl jezdec stabilizován a transportován do ČR. Z letiště přejel rovnou do Úrazové nemocnice v Brně, kde proběhly reoperace. Po dalších 14 dnech byl Honza konečně doma a od té chvíle se jeho zdravotní stav začal rychle lepšit. Podíl na hladkém průběhu celé akce má i přítelkyně Nikol Haniková, která s ním absolvovala celou nemocniční anabázi. „Alespoň budu mít co vyprávět během Posedlých Dakarem. Už máme zamluvené sály. V únoru vyrážíme na turné. Báli jsme se s Matesem, jestli budeme mít nové historky, ale vypadá to, že nebude nouze,“ dodává Brabec.

Honza bere nedávný pád i těžkosti s ním spojené jako další zkušenost. „Když jsem se po té ráně snažil plazit k bivaku, pomohl mi i mentální trénink Gabriela Trojčáka. Nesmíš se vypnout, ale když po pádu zůstaneš při vědomí, je důležité si ho udržet, nepanikařit a s nastalou situací se adekvátně vypořádat. To je i pro Dakar užitečná zkušenost,“ říká Brabec, který přesto doufá, že si pády pro letošní dakarskou sezonu tímto definitivně vybral.

Motorka na babiččinu počest
Na Brabcově rychlém uzdravování má zásluhu i nová dakarská motorka KTM 450 Rally, která mezitím přistála v garáži. Brabčák ji pojmenoval Anežka po svojí babičce, která byla jeho velkou fanynkou. Anežka si ale bude muset ještě minimálně měsíc počkat, než Honzu sveze. Nejdříve je na programu tvrdá dřina v posilovně. Závodník už se plně svěřil do rukou trenéra Kofiho. Nejdůležitějším úkolem je teď rozcvičit a posílit zlomenou nohu, což by se do měsíce mělo podařit. Na Brabčáka čekají hodiny fyzioterapie. Pak přijde na řadu trénink na motorce a už 3. října se Jan Brabec chce postavit na start Rallye du Maroc.