Závody u nás i v zahraničí v období od 17. do 23. února 2020.

Rally Dakar 2020: 4. etapa

08.01.2020

Rally Dakar měla dnes na programu čtvrtou etapu, ve které bohužel skončil slovenský závodník Ivan Jakeš.

Středa 8. ledna – 4. etapa: Neom – Al Ula (672 km)
Rychlostní zkouška: 453 km / spojovací část 219 km

Dnešní etapa patří mezi ty delší. Na jezdce čeká náročných 453 měřených kilometrů, které opět povedou především po kamenitých cestách, a to opět v horách a ve výšce až 1500 metrů. Své místo dnes nalezne i písečný povrch, i když klasické duny to ještě nebudou.

---------------------------------------------------------

Xavier de Soultrait končí
Těžkou ránu dnes dostal tovární tým Yamahy. Čtvrtá etapa znamenala konec pro francouzského závodníka Xaviera de Soultraita. Jezdec Monster Yamaha Factory Teamu včera havaroval a zranil si zápěstí, které mu dnes po 300 kilometrech vystavilo stop z dalšího snažení.

Sunderland penalizován – vyhrál Cornejo
Nejrychlejším v cíli byl britský jezdec Sam Sunderland, nicméně později dostal pětiminutovou penalizaci za překročení rychlosti při přejezdu do bivaku a ve výsledkové listině tak klesl na 8. místo. Z premiérového vítězství v Rally Dakar se proto může těšit chilský jezdec Jose Ignacio Cornejo Florimo, kterého na pódiových pozicích doplnili dnes druhý Kevin Benavides z Argentiny a Ross Branch z Botswany.

Ricky Brabec nadále v čele
V čele celkové klasifikace nadále zůstává americký závodník továrny Honda, Ricky Brabec. Ten je o 2,5 minuty před druhým Kevinem Benavidesem a o 8,5 sekundy před dnešním vítězem Jose Ignaciem Cornejo Florimem.

Svitko atakuje top ten, Jakeš skončil
Slovenské fanoušky dnes potěšil Štefan Svitko, který v etapě dojel na 12. pozici a stejné umístění mu patří i v celkové klasifikaci. Naopak je rozesmutnil Ivan Jakeš, který včera kvůli technickému problému nejprve ztratil a dnes dokonce své snažení předčasně ukončil. Na vině je porucha převodovky, která se dle slov samotného jezdce sice dá opravit, ale ne v průběhu etapy. Jakeš byl do bivaku odvezen na korbě automobilu.

Nováček nejlepší z naších
Nejlepším z našich byl z dnešní etapě, ale i je po dnešní etapě, ten s nejmenšími zkušenostmi. Martin Michek dnes dojel na výborném 19. místě a v celkové klasifikaci poskočil na 22. pozici. Druhým v cíli byl dnes z naší šestice Jan Brabec, ale penalizace 41 minut ho poslala na 65. místo. Druhým z našich tak je Roman Krejčí, který dojel na 45. místě, když dvě pozice za ním skončil Petr Vlček. V problémech se ocitl Milan Engel, který velkou část etapu absolvoval pouze po ráfku zadního kola a do cíle dojel se ztrátou 1,5 hodiny na 59. místě. Jan Veselý pokračuje ve svém udržovacím tempu a ani dnes se nedokázal prosadit mezi top 100. Dnes mu patřila 105. pozice.

Nezapomeňme na úspěch týmu Klymčiw Racing
Východočeský tým Klymčiw Racing podruhé angažoval amerického závodníka Skylera Howerse a ten se svému týmu odměňuje skvělými výsledky. Dnes opět posunul své maximum, když byl v cíli etapy na 9. pozici. V top ten je již i celkově.

Casale opět vyhrál a dál vede čtyřkolky
Vítězem dnešní etapy se stal Ignacio Casale, pro něhož to bylo třetí vítězství z letošních čtyř etap. Chilský závodník tak nadále vede celkové pořadí čtyřkolek. Náš Zdeněk Tůma dnes dojel na 11. místě a v celkové klasifikaci poskočil již do top ten, kde mu patří 9. místo.

7. Johnny Aubert (FRA, Sherco TVS 450 RTR) +3:52
8. Sam Sunderland (GBR, KTM 450 Rally Factory Replica) +4:49 / penalizace 00:05:00 /
106. Jan Veselý (CZE, Husqvarna FE 450) +2:51:07
DNF Ivan Jakeš (SVK, KTM 450 Rally Replica)

Rally Dakar 2020 – průběžné pořadí (motocykly)
1. Ricky Brabec (USA, Honda CRF 450 Rally) 15:06:43
2. Kevin Benavides (ARG, Honda CRF 450 Rally) +2:30
3. Jose Ignacio Cornejo Florimo (CHL, Honda CRF 450 Rally) +8:31 / penalizace 00:01:00 /
4. Toby Price (AUS, KTM 450 Rally Factory Replica) +12:09 / penalizace 00:02:00 /
5. Pablo Quintanilla (CHL, Husqvarna FR 450 Rally) +17:52
7. Joan Barreda Bort (SPA, Honda CRF 450 Rally) +25:20
8. Luciano Benavides (ARG, KTM 450 Rally Factory Replica) +26:30
9. Matthias Walkner (AUT, KTM 450 Rally Factory Replica) +27:03
10. Skyler Howers (USA, Husqvarna FR 450 Rally) +34:28
12. Štefan Svitko (SVK, KTM 450 Rally Replica) +46:04