Paddock Blue 2018 racing
KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 18. března do 24. března 2019.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

Startuje MČR v motokrosu

Tisková zpráva pořadatele, text: Dominika Nováková, foto: Jiří Zaňát
Startuje MČR v motokrosu
28.03.2018
 

Kůta MMČR motokrosu 2018 startuje v Kaplici.

 
Jaro je konečně tady A s ním i sezona Českého motokrosu 2018. A hned na první pohled první změna Mistrovství České republiky od letošního roku mění název. Velmi děkujeme panu Alešovi Buksovi za dlouholetou podporu motokrosu, vážíme si jí Pro letošek jezdíme s podporou firmy Kůta servis s.r.o. a oficiálně se jmenujeme Kůta MMČR motokrosu.
 
Oproti loňským osmi závodům budou mít jezdci trochu volnější program. Čeká je šest podniků jednotlivců a na konec sezony se po dvou letech vrátí závod družstev, který bude hostit Dalečín. Tím, že bude závodů o dva méně, zbude také méně prostoru pro chyby. Kategorie i letos zůstávají stejné: MX1, MX2, Ženy a Veteráni.
 
Kůta MMČR motokrosu 2018 začíná už 1. dubna na trati v Kaplici. Jak mnozí vědí, jedná se o trať nevyzpytatelnou, která velmi pečlivě prověří zimní přípravu všech jezdců. I loni to byl na trati v Kaplici horor Pršelo a hlinito-písčitá trať byla jako klouzačka. Potrápila všechny třídy i tu nejsilnější – MX1.
 
MX1: Je Michek superhrdina?
Nejsilnější kategorii MX1 v loňském roce celkově ovládl Martin Michek (Buksa/Ados KTM Team) a připsal si čtvrtý titul v řadě, pátý v MX1 celkově. Vyhrál 10 rozjížděk z 15, čímž ještě překonal svůj rekord z roku 2016. Vyhraje letos úplně všechny rozjížďky? „Zimní přípravu jsem strávil nezbytným cvičením, po kterém jsme se přesunuli najet nějaké hodiny na motorce do Španělska. Do nové sezony vstupuji pozitivně naladěn a doufám, že si s námi nebude počasí zahrávat takovým způsobem jako loni,” říká Martin Michek. Ten loni kraloval i na promáčené trati v Kaplici. A aby těch vítězství po sobě jdoucích nebylo málo, právě v Kaplici, v kategorii MX1, za poslední tři roky nevyhrál nikdo jiný než on. Celkově druhý loni, Petr Bartoš (Orion Racing Tým), už se rozjezdil v zasněženém Valkenswaardu na mistrovství Evropy. Což byl asi nejlepší trénink právě na Kaplici. V ní mu to loni nevyšlo, a tak je čas na reparát. Do bojů o nejvyšší příčky, kromě Michka a Bartoše, (a to nejen v Kaplici) letos promluví i loňský šampion kategorie MX2, Maďar Bence Szvoboda (Buksa/Ados KTM Team). Ten bude všem silným soupeřem. Vysoko míří také Rudolf Weschta (Tema MAX2), Marek Sukup (HT Group Racing Team) nebo Václav Kovář (HT Group Racing Team). V Kaplici ovšem neuvidíme loni v pořadí třetího Tomáše Šimka (GT2 Motorsport). Na podzim podstoupil operaci ramene, která ho omezovala celou loňskou sezonu. Ještě potřebuje čas na trénink. Kvůli zranění se Kaplice nezúčastní ani Martin Finěk (KRTZ) nebo Jaromír Romančík (JD 191 Racing Team).
 
MX2: Víc šancí pro Čechy
Loňský rok byl jednoznačně v režii zahraničních jezdců. Ti budou “naše” kluky trápit i letos. Velkým favoritem na celkové vítězství, i to dílčí v Kaplici, je Szvobodův týmový kolega Sulivan Jaulin z Francie (Buksa/Ados KTM Team). Velmi kvalitní výkony předváděl loni také Slovák Richard Šikyňa (JD 191 Racing Team). Dalšími favority už jsou Češi. Dušan Drdaj (Yamaha Čepelák Racing Team), loňský mistr MX2 Junior, jenom těsně skončil ve “velkém” MX2 na čtvrtém místě. Jonáši Nedvědovi (Orion Racing Team) a Martinovi Krčovi (Buksa/Ados KTM Team) se v sezoně 2017 lepila smůla na paty. Zatímco Nedvěd si dobrá umístění kazil nechtěnými pády, Martina Krče zastavilo zraněné rameno, které ho vyřadilo na většinu roku. Dalším horkým adeptem na dobré umístění bude letos Patrik Liška (HT Group Racing Team).
 
Veteráni: Nový soupeř pro Žeravu
Už několik let neporazitelný Martin Žerava (Team MAX2) pro letošek ztratil soupeře Michala Kadlečka. Právě on dokázal Žeravu v loňské sezoně alespoň párkrát potrápit, nikdy ale překonat. Žerava byl loni vždy první, Kadleček pokaždé druhý. Dobrá zpráva, především pro diváky, zní: Žeravovi nastoupí nový soupeř Několikanásobný mistr republiky Petr Masařík (JS Racing). “Jaká budou umístění, ukážou závody. Ale doufám, že podiová. Vše na závodění je připraveno a já se chci ježděním hlavně bavit,” říká Petr Masařík. Do podiových umístění bude určitě promlouvat i Slovák Ivan Černý (Orion Racing Team), Georg Hammerl (Motorsport Chýnov) nebo Dušan Tichý (BV Racing). Anebo Petr Dokoupil (KRTZ), který loni naprosto ovládl kategorii Veterán 50+.
 
Ženy: Laier i v roce 2018
České motokrosařky to budou mít letos opět náročné. Loni neporažená několikanásobná mistryně světa Steffi Laier (Buksa/Ados KTM Team) pojede v kategorii Žen i letos. Není ovšem jisté, jestli se postaví na start všech závodů. Kam nedorazí, tam bude docházet k divácky zajímavým soubojům českých jmen. Výkony našich holek byly totiž v loňské sezoně velmi vyrovnané Nejlepší z nich byla Barbora Laňková (Orion Racing Team), za ní Lucie Simonová a Kristýna Vítková (Yamaha Čepelák Racing Team). Ovšem Simonová do konečného hodnocení letos nejspíš nepromluví. “Pojedu letos jenom některé závody, ne celou sezonu, navíc nebudu ještě ani v Kaplici, s holkama se uvidím teprve na druhém závodě v Pacově,” říká Simonová.
 
GPS trati:
48° 44' 23.974
14° 30' 22.302
 
Vstupné na závod je 150Kč
 
Časový harmonogram zde...
 
 
Kaplice 2018: Týmové reporty
 
Buksa/Ados KTM Team
Tým Aleše Buksy loni ovládl třídy MX1, MX2 a také třídu Ženy. V letošním roce na své úspěchy hodlá navázat, do nové sezony si navíc připravil hned několik překvapení. Tím prvním je angažování Martina Krče ve třídě MX2. Dalším přírůstkem je mladá Elena Kapsamer, která stejně jako loni pojede na dvoutaktní KTM 125. Třetí novinkou je přesun loňského mistra třídy MX2 Benceho Szvobody do královské třídy MX1. Zbytek týmu zůstává stejný jako loni, tedy úřadující čtyřnásobný mistr ČR Martin Michek (MX1), několikanásobný mistr třídy MX2 Sulivan Jaulin a loňská mistryně třídy Ženy Steffi Laier.
 
Orion Racing Team
V Orion Racing Teamu zůstane všechno při starém - Petr Bartoš (MX1), Jonáš Nedvěd (MX2), Ivan Černý (Veterán). Jenom ženu budou mít v Orionu novou, Barboru Laňkovou. “V Ženách jsme v minulých letech měli problémy, pořád samá zranění. Doufejme, že s Barborou to bude dobré a bude zajíždět výsledky, jako doposud, je zkušená,” říká manažer týmu Orion Racing Team Petr Kovář. Jonášovi Nedvědovi v MX2 tým věří na první pětku, už loni stál dvakrát na podiu. Vysoko míří i Ivan Černý. V loňské sezoně dokázal v kategorii Veterán vybojovat bronzovou medaili za nedostižným duem Žerava a Kadleček. Petr Bartoš bude na Kůta MMČR motokrosu určitě útočit na stupně vítězů. Už loni tým hodně potěšil, když na posledním závodě ve Vranově vybojoval celkové stříbro. “Klobouk dolů před ním, je mu už 38 let a pořád prohání mladý kluky, to si zaslouží obdiv,” říká Kovář. Jezdci jsou na první závod do Kaplice připravení dostatečně, absolvovali několikrát trénink v Itálii. Petr Bartoš už se zúčastnil i evropského šampionátu v Holandsku, kde bral první body.
 
Team MAX2
Týmová jednička ve třídě MX1 Rudolf Weschta měl loni několik velice povedených závodů a do letošní sezony vstupuje zdravý a odhodlaný znovu se postavit na pódium. V zimním období se společně s Martinem Žeravou podíval na tratě v Itálii a samozřejmě ani jeden z nich nezanedbával fyzickou přípravu. Třídu MX1 opět doplní David Kosmák, který se v zimě věnoval především důkladné fyzické přípravě. A bez zajímavosti není, že si odskočil zahrát i několik zápasů v malé kopané. Jirka Matějec se loni pohodlně zabydlel ve třídě MX2 a letos se chce opět posunout o pěknou řádku míst dopředu. V ideálním případě pravidelně atakovat TOP10. Dres MAX2 nebude chybět ani ve třídě Ženy, kde bude startovat Niki Hošková a nově také Jana Antošová.
 
GT2 Motorsport
Zastoupení v kategorii MX1 bude mít stejné pro letošní rok také tým GT2 Motorsport. Slovenský mistr republiky 2017 v kategorii MX Open Tomáš Šimko bude v jednotlivých závodech útočit na nejvyšší příčky i v českém mezinárodním mistrovství. Pravděpodobně mu půjde ale jenom o dílčí úspěchy, protože na podzim podstoupil operaci ramene, které ho limitovalo. Kvůli operaci začal trénovat teprve nedávno. “Operace se povedla, Tomáš byl v rukou specialisty,” raduje se šéf týmu Milan Galáš. Tomáš Šimko tak nastoupí nejspíš až do druhého závodu v Pacově.
 
BV Racing
V týmu BV racing se týmová sestava nemění. Zůstává František Smola, který vyměnil ČZ, na které závodil loni, za motocykl TM. “Zatím je spokojený, spolupráce funguje, pravidelně se připravoval v Itálii,” říká manažer týmu Dušan Tichý. V kategorii MX1 i nadále pojede Michal Votroubek, v MX2 David Soldát, za Veterány sám šéf týmu Dušan Tichý. Týmu přibylo jedno želízko v kategorii Žen, ve které v loňském roce zastoupení nemělo. Jedná se o Markétu Ehlovou, která se MMČR účastnila v minulých letech. Letos má šanci na první desítku. V Kaplici by v kategorii MX2 mohl nastoupit také junior Jiří Hubálovský, který se ale bude primárně připravovat na juniorské mistrovství.
 
HT Group Racing Team
V dresu týmu HT Group racing uvidíme stejné tváře jako loni. V MX1 nastoupí Marek Sukup s Vaškem Kovářem, v MX2 Patrik Liška, mezi ženami bude týmové barvy hájit Tereza Hromková. Všichni jezdci se loni umisťovali většinou do 5. místa. Stejné ambice mají i v letošní sezoně. Natrénováno mají dostatečně. “Všichni se připravovali hlavně individuálně, Vašek Kovář se účastnil italského mistrovství a zvládl už také dva závody mistrovství Evropy, takže je připravený opravdu kvalitně,” říká vedoucí týmu HT Group František Brumla. Velkou novinkou týmu je jednotná značka motocyklů. Všichni jezdci osedlají stroje KTM.
 
JD 191 KTM Racing Team
Tým Jiřího Jankovského se stal oficiálním týmem mistrovství věta MXGP. Kůta MMČR motokros bude mít tedy jako doplněk. “Naší prioritou je MXGP a německý šampionát ADAC, ty doplníme českým mistrákem podle toho, jak to bude vycházet, ale zatím to vychází docela dobře,” říká Jiří Jankovský. V kategorii MX1 uvidíme stejně jako loni Jaromíra Romančíka a Tomka Wysockeho, v MX2 nastoupí Richard Šikyňa a Petr Polák. Junioři, kteří pojedou na strojích o objemu 125 ccm, jsou tři - Radek Větrovský, Tomáš Fikart a Julius Mikula. Někteří z týmu už za sebou mají závody ME. Petr Polák v Holandsku dojel třetí v kategorii EMX125. Jaromír Romančík pilně trénoval v Americe. Tam si ale zlomil stehenní kost, a tak do prvního závodu v Kaplici nenastoupí.
 
KRTZ
Znovuobjevený Michal Kadleček, který loni jako jediný dokázal v kategorii Veterán občas potrápit Martina Žeravu, se letos mistrovství republiky nezúčastní. V kategorii Veterán má tým ovšem stále Petra Dokoupila, který pravidelně vítězí v kategorii Veterán 50+. Tým má také nové želízko v ohni, ovšem v kategorii MX1 - na Husqvarně 450 se v závodech bude objevovat Martin Finěk. “Martin se připravoval v Americe, ale po kontaktu s jiným jezdcem si zlomil pažní kost. Na první závody v Kaplici nenastoupí, pokud bude všechno v pořádku, uvidíme ho v Pacově,” říká vedoucí týmu Aleš Fučík. Do kategorie MX2 obsadí tým Marka Nešpora, který absolvoval mistrovství Evropy společně s Vaškem Kovářem. “Ten standardně jezdí za HT Group, ale právě ME jezdí v našich barvách,” vysvětluje Fučík.
 
Yamaha Čepelák Racing Team
Tým Jiřího Čepeláka pro letošní rok čítá méně členů loni. Ve třídě Ženy pojede Kristýna Vítková, ve třídě MX2 Dušan Drdaj. “Kristýna by měla bojovat o pódium, stejné ambice máme i s Dušanem Drdajem, ale bohužel ten o Kaplici přijde z důvodu zranění,” říká majitel týmu Jiří Čepelák. V polovině března si Drdaj zlomil klíční kost. Jeho návrat na závodní tratě není v současné době znám, ale určitě stihne dvě třetiny sezony. Nevyužije tak tvrdou zimní přípravu, kterou jezdcům naordinoval Jiří Čepelák. “Odpracovali vše na 110%. Příprava se skládala z běhání, kola a posilovny. Máme i celkem dost naježděno těžkými tréninky na motorce.”
 
Motorsport Chýnov
Do letošního MMČR vstoupí tým v podstatě ve stejném složení i s podobnými ambicemi, jako v loňské sezoně. Cílem budou medailová umístění především v kategoriích Ženy a Veterán. V ženské kategorii budou závodit Sarah Schnelzer, Julia Schrenk, Daniela Krejčová a šestnáctiletá Rumunka Stefania Bancila. Ve třídě Veterán by opět chtěli o přední pozice bojovat především Georg Hammerl a Daniel Doppler, ale na startu této třídy se objeví i několik dalších týmových závodníků. V kategoriích MX1 a MX2 se jezdci Jiří Pach a Manuel Bermanschläger představí jen v některých závodech seriálu. Letos by chtěl svou premiéru ve třídě MX2 zkusit i šestnáctiletý Rakušan Rene Hofer, který v současné době průběžně vede nabitý seriál EMX125. V Kaplici se ale bohužel neobjeví, neboť na Velikonoční pondělí mají Rakušané svůj první mistrák ve štýrském Paldau. “Všem jezdcům přeji, aby úvodní závod na velice náročné kaplické trati zvládli hlavně bez zranění,” vzkazuje šéf týmu Evžen Zadražil.