registrovat zapomenuté heslo

Závody u nás i v zahraničí v období od 20. listopadu do 31. prosince.

GP Valencie – MotoGP

12.11.2017

Závěrečný závod královské kategorie sezony 2017 vyhrál tovární jezdec Hondy Daniel Pedrosa, kterého týmový kolega Marc Marquez slaví titul Mistra světa.

Sezona 2017 je u konce. Poslední řádky do tohoto neuvěřitelného příběhu byly napsané na okruhu Ricardo Torma v Cheste u Valencie. Zde se rozhodovalo o titulu Mistra světa MotoGP, ale většině fanoušků bylo jasné, že jednadvacetibodovou výhodu si domácí jezdec továrny Honda, Marc Marquez, nenechá vzít. Marquez také potvrdil svou mentalitu, když taktiku nepodřídil pouze zisku potřebných pěti bodů, ale od první zatáčky bojoval, o co nejlepší možný výsledek, kterým je samozřejmě vítězství. V tomto boji byl s francouzským nováčkem roku Johannem Zarcem, nicméně chyba a ztráta přilnavosti v první zatáčce 24. kola znamenala, že o vítězství bojovat nebude. Ovšem situaci, kdy byl prakticky již na zemi, dokázal ustát a bravurně se vrátit do sedla své Hondy, následně dokončit závod na 3. místě a oslavit zisk šestého titulu kariéry.
Z vítězství v posledním závodě sezony 2017 se radoval druhý z továrních jezdců Hondy, Dani Pedrosa. Ten dlouho sledoval na vedoucí pozici jedoucího Johanna Zarca, aby ho v závěrečném kole předjel a vedení uhájil až na cílovou čáru, kde oslavil své druhé letošní vítězství.
Francouzský závodník Johann Zarco v dnešním závodě předvedl vynikající výkon. Ve čtvrtém kole se dostal do čela závodu, kde bojoval nejprve s Marcam Marquezem a poté s Dani Pedrosou. Tento boj se mladému závodníkovi nepodařilo dotáhnout do vítězného konce, nicméně i druhá pozice je pro něj vynikající odměnou v první sezoně MotoGP, ve které se stal nejen nejlepším nováčkem, ale také nejlepším jezdcem satelitních týmů.
Náš Karel Abraham do závodu na okruhu ve Valencii startoval z 18. pozice. Bohužel v prvním kole klesl o dvě pozice dozadu, tedy na 20. místo. Z něj se posouval kupředu tak, jak před ním havarovali rychlejší jezdci. V desátém kole dokázal vrátit předjetí Lorisu Bazovy a postoupil na 17. místo. O dvě kola později jel šestnáctý, když za svá záda odsunul Michaela van der Marka. Po pádech a odstoupení obou továrních jezdců Ducati se posunul český jezdec na 14. místo, na kterém také zcela sám projel cílem. V celkové klasifikaci závodu tak Karel Abraham skončil na 14. pozici, v šampionátu poté byl hodnocen jako 20. jezdec s 32 body.