MMB-VR46
KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 15. července do 21. července 2019.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

Zemřela sestra Hanse Baltisbergera

Tisková zpráva Masarykova okruhu
Zemřela sestra Hanse Baltisbergera
18.10.2011
 

Zemřela Ilse Baltisbergerová, sestra nejznámější oběti Masarykova okruhu.

 
V Německu zemřela 2. října ve věku sedmaosmdesáti let Ilse Baltisbergerová, mladší sestra motocyklového závodníka Hanse Baltisbergera – jedné z nejznámějších obětí závodění na Masarykově okruhu. Ilse Baltisbergerová se celý život starala o odkaz svého bratra a i díky ní k pomníku v zatáčce, kde talentovaný závodník v roce 1956 zahynul, každoročně míří stovky motoristických fanoušků.
 
Ilse Baltisbergerová byla pohřbena v německém Betzingenu, kde leží i ostatky jejího bratra Hanse. Legendárního závodníka, který by se příští rok dožil devadesáti let, přežila o pětapadesát roků. „Informaci jsme dostali od německého fanklubu, který na Masarykův okruh pravidelně jezdí už od roku 1972. S Ilse Baltisbergerovou odešel kousek závodnické historie nejen Masarykova okruhu. Rodině a přátelům chci vyjádřit za všechny zaměstnance Masarykova okruhu upřímnou soustrast. Je teď především na fanoušcích, aby odkaz Hanse Baltisbergera dál udrželi. Je to součást historie motocyklového závodění i historie Brna,“ uvedla výkonná ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová.
 
Hans Baltisberger byl jedním z nejtalentovanějších a nejúspěšnějších světových závodníků v 50. letech. První závodní zkušenosti sbíral v roce 1947 ve dvěstěpadesátkách, v roce 1952 přešel na půllitrové stroje BMW. Největší úspěchy ale sbíral v nižších kubaturách, kde startoval za stáj NSU. Na motocyklu NSU odstartoval i do závodu v Brně, který tehdy ještě nebyl součástí Mistrovství světa.
 
K osudové nehodě došlo v nájezdu do stoupání před Farinovou zatáčkou, která dnes slouží jako nájezd ze „staré dálnice“ ve směru od Troubska do kohoutovického stoupání. Takto okolnosti tragické havárie popsal Bohumil Hrabal ve své povídce Smrt pana Baltisbergera: „Té chvíle zaburácely stroje a jako první číslo tři, Hans Baltisberger. Matka viděla, jak se závodník ohlídl, kde jsou ti za ním. A dostal na mokré silnici smyk, přední kolo mu ustřelilo a stříbrná, kapotovaná mašina NSU Sport-Max urazila telegrafní štangli a všechno to zmizelo v příkopě. Pak přehřměl Kassner, a do Farinových zatáček vjel zrovna tak rychle jako to kolo předtím. Otec běžel lesíkem až k vlhkému úvozu. Prošel propustkem pod silnicí, a tam, na druhé straně, převraceli naznak pana Baltisbergera. "Padl hlavou zrovna na tenhle pařez" ukazoval mladík. Otec byl klidný. Klekl vedle pana Baltisbergera a pomáhal sestřičce stáhnout přilbu. Šlo to ztěžka a zpřelámaný závodník se snažil vstát a jakoby vycouvat z toho těla. To ale bylo poslední vzepětí, pak se zlomil a zvracel krev. Šeptal: "Ich bitte...ich grůsse". Hlava mu klesla a obnažené nervy sebou škubaly a právě když vysvitlo slunce, krev se zatřpytila jako řinoucí se rubíny.“
 
 
 
 
 
 
 
Od roku 1978 má Hans Baltisberger na místě nehody v lese nedaleko silnice prostý kamenný pomník.