MMB-VR46
KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 15. července do 21. července 2019.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

Zemřel Amos Krejčí

Tisková zpráva Automotodromu Brno
Zemřel Amos Krejčí
09.07.2012
 

Zemřel Amos Krejčí, legendární novinář a pamětník Masarykova okruhu.

 
Motoristický svět opustila jedna z legendárních osobností motoristického sportu, brněnský novinář Amos Krejčí. Zemřel ve svém bytě ve věku 66 let po dlouhodobé nemoci. Amos byl známý svojí fenomenální pamětí, v hlavě nosil pomyslnou kroniku Masarykova okruhu, do detailu si pamatoval data i všechny podrobnosti závodů od roku 1930 až do současnosti. Kariérou provázel několik generací automobilových a motocyklových závodníků.
 
Amos se narodil v roce 1946 a na starém Masarykově okruhu zažil jeho nejlepší roky, kdy se mezi Bosonohami a Kohoutovicemi vzhůru Farinovou zatáčkou proháněli Giacomo Agostini, František Šťastný nebo Bill Ivy. Prožil s Masarykovým okruhem ústup ze slávy i návrat mezi nejlepší dráhy na světě po otevření nového areálu. Živil se třeba jako kulisák v Mahenově divadle i pomocný dělník ve slévárně, motosport ale pro něj zůstal životní zálibou a později i zaměstnáním. V devadesátých letech pracoval na Masarykově okruhu jako vedoucí tiskového střediska. Se svojí komunikativní povahou si udělal po světě množství přátel, kteří se na něj vyptávají dodnes. Osobně se s ním přátelily legendy motoristického sportu jako Jackie Stewart nebo Oliver Jack.
 
Na Masarykově okruhu Amos pracoval až do své smrti. Nechyběl na žádném závodu, reportáže a rozhovory psal pro Brněnský deník Rovnost i pro tiskoviny vydávané na Automotodromu Brno. O historii okruhu hovořil v televizi, moderoval nepočet besed. Měl obrovský rozhled nejen v motoristickém sportu, své články vždy prošpikoval vzletnými přirovnáními z umění, dějin. Za dva týdny se chystal na Mistrovství světa Superbike, v tiskovém středisku měl svoje oblíbené místo, odkud sledoval dráhu. To teď zůstane prázdné.
 
Ivana Ulmanová, výkonná ředitelka Automotodromu Brno
„Spolu s Amosem Krejčím odešla část historie Masarykova okruhu. Amos si toho moc nezapisoval, všechno nosil v hlavě. Události, data, osobnosti, jejich tváře, i ty poslední detaily jejich vystupování, jak byli oblečeni, čemu se smáli. A dokázal o nich barvitě vyprávět nebo psát články. Nikdy ale nesepsal paměti, nikdy nevydal knihu. Tisíce napínavých, smutných i komických historek z motoristických dějin Masarykova okruhu odešly s ním. Především ale odešel dobrý člověk, zábavný společník, muž, který ač žil sám, měl kolem sebe tisíce přátel.“