KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 9. prosince do 15. prosince 2019.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

Potvrzeno – ledy budou

Text: Antonín Škach / www.speedwaya-z.cz
Potvrzeno – ledy budou
31.01.2019
 

Ledové zrcadlo se vystavuje na odiv


Holice v Čechách – 31. ledna
Dva roky jsme čekali na takovou zprávu A ona dnes přišla jako chutné menu ke čtvrtečnímu obědu. Dopolední inspekce oválu vytyčeného na rybníku Hluboký v Holicích potvrdila, že se tady v sobotu od třinácti může konat závod mistrovství republiky na ledové dráze.

Šestnáct centimetrů ledu na zamrzlé hladině rybníku Hluboký v autokempu v Holicích v Čechách dává spoustu důvodů k optimismu. Ale na druhou stranu nabádá k opatrnosti, obzvlášť je-li hlášeno oteplování. Závod ledařského šampionátu republiky, jenž místo neděle startuje již v sobotu od třinácti hodin, byl tudíž naplánován v úsporné podobě.

Úkolem číslo jedna je udržet ovál v regulérním stavu co nejdéle. Proto před závodem nebude možný žádný trénink. Ke slovu přichází rozpis na patnáct jízd, po nichž přijde pro čtyři nejlepší finále, jehož pořadí určí končený výsledek.

Úspornost má svou logiku. „Kdyby se jel závod na dvacet jízd a byl předčasně ukončen, muselo by se odjet dvanáct jízd, aby byl započítán,“ upozorňuje Petr Moravec, předseda plochodrážní komise. „Proto je rozpis na patnáct rozjížděk, protože by stačilo odjet devět jízd.“

Za těchto okolností bylo odmítnutí zahraničních závodníků, jimž by se případné pouhopouhé tři výjezdy na ovál nemusely líbit. Jedinou výjimkou v tomto směru je Rob Irving, který se zachoval jako pravý anglický gentleman. „Jsem dychtivý u vás startovat,“ nechal se slyšet, přičemž nad možností předčasného konce mítinku velkoryse mávnul rukou. „Žádný problém. Buď budu závodit nebo aspoň strávím víkend ve vaší krásné zemi.“

Za soupeře bude mít jedenáct českých ledařů. Naneštěstí chybí zranění Jan Klatovský a Lukáš Hutla, nicméně na druhou stranu se ambice na vítězství vyrovnávají. Vůbec první závod v Čechách čeká Jiřího Wildta, zatímco Jan Vaňátka pojede své první ledy v životě vůbec.

Startovní listina sobotního závodu mistrovství republiky na ledové dráze v Holicích:
1 Lukáš Volejník, Osečná
2 Radek Hutla, Pardubice
3 Jan Vaňátka, Pardubice
4 David Lizák, Divišov
5 Andrej Diviš, Nepomuk
6 Jiří Wildt, Praha
7 Robert Růžička, Praha
8 Rob Irving, GB
9 Jan Pecina, Osečná
10 Martin Běhal, Osečná
11 Lukáš Hromádka, Kopřivnice
12 Jan Klauz, Praha