vr2020_950
KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 16. do 29. března 2020.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

Dakar 2019: Brabec se těší na písečné peklo

Tisková zpráva Big Shock Racing Teamu
Dakar 2019: Brabec se těší na písečné peklo
16.11.2018
 

Jan Brabec se těší na svůj druhý start na motocyklu Husqvarna, který v roce 2019 ponese číslo 46.

 

Tým Big Shock Racing odjede do peruánské pouště v silné sestavě čítající 20 členů, z nichž většinu tvoří mechanici. Pořadatelé slibují, že během 10 etap závodníci ujedou přes 5000 km, 70 % bude v písku. Očekává se, že Dakar 2019 rozhodně nebude patřit mezi snadné ročníky. Právě v dunových etapách loni mnoho jezdců skončilo svou dakarskou misi.

 

Brabčákova metoda: Maruška, surfovačka v dunách a tvrdá dřina

Jan Brabec během roku nezahálel, na motorce seděl téměř každý den, výrazně zapracoval na navigaci a podařilo se mu také podstatně zrychlit. Pořídil si nový dakarský speciál Husqvarna, kterému začal říkat Maruška. „Letošní model pro dálkové závody se hodně přiblížil motokrosové motorce, nádrže jsou níž, ovladatelnost je mnohem lepší. Navigační věž je užší, takže mám lepší výhled,“ popisuje Brabec. „Už se těším na surfování v dunách s výhledem na moře, to jinde nezažiješ. Co mě fakt nebaví, je ranní vstávání ve 4:30,“ říká Brabec. Ctí teorii, že na Dakar se nikdy nedá 100% připravit, ale bude odjíždět s pocitem, že udělal maximum možného. „Roli bude hrát spousta okolností, některé nemůžeš ovlivnit, často zasáhne i náhoda. Chci v Peru zúročit letošní tvrdou práci. Ale zároveň si to jedu užít, do dun musíš jet s klidnou hlavou, lehkým stylem, plynule klouzat,“ popisuje svou taktiku Brabčák. 

 

Rodinná záležitost. Líp než táta, to pro mě nikdo neudělá…

Macík s Brabcem se na Dakaru budou moci opět opřít o spolehlivou podporu svého týmu. Aby ne, když je z části tvořen rodinnými příslušníky. Ty doplňují ostřílení dakarští profíci, dlouholetí členové týmu, pro něž se práce zábavou. Tým tradičně povede Martin Macík starší, který dodnes drží nejlepší české umístění na Dakaru v Jižní Americe, 4. místo. „My s tátou máme dost nevšední vztah, kamarádský, na férovku, ale má i profesní rovinu. Práci máme rozdělenou, každý děláme to, co nás baví. Zároveň se pošťuchujeme, občas logicky padají i ostrá slova. Každopádně, tolik dobrodružství si s tátou jen tak někdo neužije,“ říká Martin Macík mladší. A Jan Brabec doplňuje: „Táta mi na Dakaru zase bude šroubovat motorku, nikomu jinému bych to nesvěřil. Tatík je neskutečný dříč, maká na sobě, aby byl v pohodě i fyzicky a všechno zvládnul. Myslím, že to dá levou zadní. Navíc si s sebou bere i svého bráchu. Strýc je top komik a perfektní mechanik, takže nám také hodně pomůže,“ popisuje Jan Brabec rodinné dakarské konstelace.