Paddock Blue 2018 racing

Závody u nás i v zahraničí v období od 11. března do 17. března 2019.

Rally Dakar 2018: 3. etapa

09.01.2019

Francouz Xavier De Soultrait vítězem třetí etapy Rally Dakar 2019, kterou provázely problémy favoritů, včetně odstoupení vedoucího jezdce Joana Barredy Borta.

Středa 9. ledna – 3. etapa: San Juan de Marcona – Arequipa
Rychlostní zkouška: 331 km / spojovací část 798 km

První náznaky rozdílů mezi jezdci byly představeny ve včerejší první opravdové etapě. Dnes na startující čeká další závodění v písku a dunách. Etapa začne na úrovni hladiny moře, ale čekají také úseky v nadmořské výšce více než 2000 metrů. Bude to příležitost podstoupit riziko, a tím eliminovat zklamání z prvních dvou etap, či potvrdit postavení v celkovém pořadí.

---------------------------------------------------------

Ztráta favoritů – Barreda končí
Dnešní etapu poznamenaly problémy favoritů na celkové prvenství. Jako první se do potíží dostal vedoucí jezdec rally, Joan Barreda Bort, který se zastavil přibližně na 143. kilometru, kde nabíral desítky minut ztráty. Po třech hodinách si Španěl musel zavolat pomoc pořadatelů a tím pro něj letošní rally skončila.
Ovšem do problémů se dostali i další favorité. Ze správné cesty zabloudil obhájce titulu, Matthias Walkner, který mimo trať svedl i Tobyho Price a Rickyho Brabce, kteří společně s Walknerem nabraly v polovině etapy více jak 20 minut ztráty na nejrychlejšího De Soultraita.

První vítězství pro De Soultraita
Problémy favorizovaných jezdců využil ke svému prvnímu etapovému vítězství francouzský jezdec továrního týmu Yamahy, Xavier De Soultrait. Ten se do čela etapy dostal již po druhém kontrolním bodu a nakonec dokázal zvítězit, byť o pouhých 15 sekund před druhým Pablo Quintanillou z Chile. Třetí pozici dnes vybojoval Argentinec Kevin Benavides.

Svitko v top ten
Další skvělý den prožil Štefan Svitko. Slovenský jezdec začal etapu těsně za top ten, ale před polovinou již figuroval na 9. pozici, ze které postoupil na 6. bodě dokonce na 4. pozici. Nakonec sice trochu ztratil, nicméně v cíli byl na sedmé pozici a zaznamenal tak svou letošní první top ten. Jeho krajan Ivan Jakeš dnes ztratil. V cíli byl na 77. pozici, a to s více jak dvěma hodinami ztráty.

Jan Brabec třicátý
Dnes již tradičně nejrychlejším jezdcem z naší republiky, byl zástupce Big Shock Racing Teamu, Jan Brabec, kterému patřilo třicáté etapové místo. O čtyři pozice dále dojel Milan Engel, jež si tak připsal další velmi pozitivní výsledek. Po včerejší ztrátě se dnes musel Petr Vlček probíjet po startu ze zadních pozic přes mnoho soupeřů. Nakonec se mu podařila jeho cesta vpřed solidně dokončit, když v cíli byl na 60. pozici a připravil si tak lepší pozici pro start do zítřejší etapy. Další z českých zástupců byl v cíli na 88. pozici, a byl jim Jan Veselý. Gabriela Novotná je v době publikace článku ještě na trase dnešní etapy, ve které ztratila dvě hodiny v první polovině rychlostní zkoušky.

Čtyřkolky vyhrál Ferioli
První letošní etapové vítězství si připsal argentinský jezdec Jeremias Gonzalez Ferioli, který byl dnes nejrychlejší mezi zástupci čtyřkolek. Na druhé pozici etapu dokončil vedoucí jezdec celkové klasifikace a vítěz prvních dvou etap, Nicolas Cavigliasso z Argentiny. Nejrychlejší trio Argentinců v cíli třetí etapy završil třetí pozici Gustavo Gallego. Náš Tomáš Kubiena dnes dojel na šesté pozici a stejné umístění mu patří i v celkovém pořadí.