Závody u nás i v zahraničí v období od 21. října do 28. října 2019.

11.01.2019

Britský závodník Sam Sunderland vyhrál pátou etapu letošní Rally Dakar.

Pátek 11. ledna – 5. etapa: Moquegua – Arequipa
Rychlostní zkouška: 345 km / spojovací část 431 km

Dnešní etapa je druhou části maratónské etapy. Jezdci tak po dojetí do bivaku nemohli včera využít podpory svých servisních týmů. Museli se před startem do dnešní etapy spolehnout pouze sami na sebe. Do dnešní etapy se startuje ve vlnách po deseti jezdcích.

---------------------------------------------------------

Start kvůli mlze opožděn
Díky velmi husté ranní mlze rozhodli pořadatelé o odložení startu dnešní etapy. Vrtulníky nemohly vzlétnout, a tak se první jednostopé stroje vydaly ke svému dnešními cíli až v 8:00 místního čsu.

Paulo Gonçalves odstupuje
Dalším z jezdců Hondy, který musel předčasně opustit letošní závod, je portugalský bojovník Paulo Gonçalves. Ten dnes upadl na 155. kilometru a své páté odstoupení z Dakaru v kariéře musel učinit kvůli zranění hlavy a ruky.

Sunderland lepší než De Soultrait
Jako první v cíli dnešní etapy se po více jek čtyřech hodinách rychlostní zkoušky objevil francouzský závodník Xavier De Soultrait. Nicméně nikdo neslavil, každý si byl vědom, že s pořadím etapy se bude hýbat, a to kvůli tomu, že u zraněného Goncalvese zastavil Brit Sam Sunderland. Podle údajů z jeho měřící techniky, pomáhal Sunderland Goncalvesovi deset minut, které po několika vyjednávání byly britskému jezdci KTM vráceny, a on se tak mohl radovat z etapového vítězství, i když v tuto chvíli je to stále neoficiální, neboť Yamaha je samozřejmě proti a jedné o eliminaci množství vrácených minut, a to tak, aby svého jezdce dostala zpět na první místo.

Svitko celkově již devátý
Nejen díky vypadnutí Portugalce Goncalvese, ale také svou perfektní jízdou a další etapovou top ten, se slovenský závodník Štefan Svitko posunul již na celkové 9. místo v letošní rally. Jeho krajan Ivan Jakeš byl dlouho v kontaktu s předními jezdci. Ještě na předposledním kontrolním bodě ztrácel z 27. pozice 16 minut, ale poslední úsek mu přinesl problémy a druhý ze slovenských zástupců do cíle etapy přijel s hodinovou ztrátou.

Brabec a Engel skvěle
Výbornou etapu zajeli také naši Jan Brabec a Milan Engel. Oba neustále atakovali nejlepší desítku, Engel dokonce naznačil možnost přiblížit se top ten. Nakonec byl v cíli Jan Brabec na 21. místě, Milan Engel dojel hned za ním.

Tomáš Kubiena končí
Smutný den prožil během dnešní páté etapy český jezdec Tomáš Kubiena. Pro něj totiž letošní rally Dakar skončila. Kubiena zastavil na 54. kilometru měřeného úseku a nakonec kvůli technické závadě motoru musel ze závodu odstoupit.

Argentinci ovládli čtyřkolky
Obrovský nápor argentinských jezdců zažila dnešní pátá etapa v podání čtyřkolkářů. V cíli jim patřila většina pozic v elitní desítce, včetně pódiových umístění. Počtvrté letos zvítězil Nicolas Cavigliasso, který si tak opět navýšil svůj, již tak dost solidní, náskok na čele celkové klasifikace rally.

9. Skyler Howes (USA, Husqvarna FR 450 Rally) +06:00
10. Matthias Walkner (AUT, KTM 450 Rally Factory Replica) +06:32 / penalizace 00:03:00 /

89. Jan Veselý (CZE, Husqvarna FE 450) +3:25:16

Rally Dakar 2019 – průběžné pořadí (motocykly)
1. Ricky Brabec (USA, Honda CRF 450 Rally) 16:51:34
2. Sam Sunderland (GBR, KTM 450 Rally Factory Replica) +00:59 / penalizace 00:02:00 /

DNF Tomáš Kubiena (CZE, Ibos Hawk 690)

Rally Dakar 2019 – průběžné pořadí (čtyřkolky)
1. Nicolas Cavigliasso (ARG, Yamaha YFM700R) 20:57:30
2. Jeremias Gonzalez Ferioli (ARG, Yamaha 700 Raptor) +49:30 / penalizace 00:01:00 /
3. Gustavo Gallego (ARG, Yamaha 700 Raptor) +1:05:26 / penalizace 00:02:00 /
4. Alexandre Giroud (FRA, Yamaha YFZ 700) +2:01:53 / penalizace 00:07:00 /
5. Santiago Hansen (ARG, Honda TRX700XX) +2:41:15 / penalizace 00:01:00 /