Paddock Blue 2018 racing

Závody u nás i v zahraničí v období od 23. dubna do 28. dubna 2019.

Rally Dakar 2018: 7. etapa

14.01.2019

Brit Sam Sunderland vyhrál dnešní etapu Rally Dakar, po které se do čela celkové klasifikace posunul Ricky Brabec.

Pondělí 14. ledna – 7. etapa: San Juan de Marcona – San Juan de Marcona
Rychlostní zkouška: 323 km / spojovací část 64 km

Dnešní etapa je smyčkou okolo San Juan de Marcona, nicméně je plná písečných dun a kamenitých cest, které tvrdě prověří startující jezdce.

---------------------------------------------------------

Jan Brabec vyfasoval penalizaci 9 hodin
Dakarská neděle nebyla příliš šťastná pro Jana Brabce, motorkáře týmu Big Shock Racing. V 6. etapě, asi na 50. kilometru Honzu zradila navigace a přejel několik kontrolních bodů na trati. „Byly tam dva okruhy na trati a já jsem neprojel část kontrolních bodů. GPSka mi ukazovala totální zmatek. Byl jsem z toho celou etapu rozhozený a snad 10krát letěl k zemi," hlásil Brabčák bezprostředně po dojezdu do bivaku. Nakonec vyfasoval 9hodinovou penalizaci, která ho v etapě katapultovala na konec pořadí motocyklů a celkové 55. místo mezi motocykly.

Mlha ovlivnila etapu
Dnešní největší problém zněl – mlha. Díky nepřízni počasí byl nejprve pozdržen start etapy a později dokonce část etapy neutralizovaná, neboť pořadatelé vyhodnotili situaci jako velmi nebezpečnou.

Druhé letošní vítězství pro Sunderlanda
Druhého letošního etapového vítězství se dočkal šampión z roku 2017, Brit Sam Sunderland. Tomu se podařilo za svá záda o necelou minutu odsunout chilského jezdce Hondy, Jose Ignacia Corneja. Třetí místo dnes skvělou jízdou zajel Američan Ricky Brabec, kterému se tak podařilo postoupit do čela celkové klasifikace letošní rally.

Svitko „tradičně“ v top ten
Již jsme si za ta léta zvykli, že slovenský jezdec Štefan Svitko patří do elitní desítky a dnes tuto skutečnost opět potvrdil. Etapu dokončil na devátém místě a nadále mu tak patří osmá pozice v celkové klasifikaci, i když za jeho zády pořadí zajímavě „zhoustlo“.

Engel a Brabec ve třetí desítce
Dobré výsledky si připsali i dva naši nejlepší jezdci letošní rally. Milan Engel dojel do cíle na 23. pozici a Jan Brabec, který startoval s tíhou čerstvě naložených devíti hodin penalizace, dojel jen dvě pozice za ním.

Van Beveren již celkově druhý
Velmi nenápadně letošní rally jede francouzský tovární jezdec Yamahy, Adrien Van Beveren. Sice letos ještě ani jednou nebyl mezi nejlepší trojicí v cíli etapy, nicméně připsal si čtyři čtvrtá místa a k tomu dvě pátá. Jeho nejhorším umístěním bylo sedmé místo u druhé etapy, a tak není asi nikomu záhadou, že se jeho jméno postupně plazilo celkovým pořadím nahoru. Po dnešní etapě se Francouz posunul dokonce již na druhé místo a rázem tu máme dalšího favorita na celkové vítězství.

Pošesté Cavigliasso
Své soupeře pošesté v letošní rally porazil argentinský jezdec Nicolas Cavigliasso, který i dnes vyhrál kategorii čtyřkolek a v posledních třech etapách se tak může již soustředit namísto rychlosti, na pošetření stroje a jízdu bez větších navigačních problémů.

7. Xavier De Soultrait (FRA, Yamaha WR 450F) +13:12 / penalizace 00:01:00 /
8. Toby Price (AUS, KTM 450 Rally Factory Replica) +14:19 / penalizace 00:01:33 /
9. Štefan Svitko (SVK, KTM 450 Rally Replica) +16:21
10. Matthias Walkner (AUT, KTM 450 Rally Factory Replica) +16:38