Yamaha

Závody u nás i v zahraničí v období od 16. do 29. března 2020.

MS Enduro 2017 – Finsko

30.03.2017

Úvodní závodní víkend světového endura této sezony proběhl ve finském Lake Paijanne a přinesl nový závodní formát.

Ve finském Lake Paijanne se jel úvodní závod letošního světového šampionátu enduristů. Hlavní novinkou pro letošní rok je zrušení kategorií, tak, jak jsme je doposud znali, tedy Enduro1, Enduro2 a Enduro3, když nově se jede po vzoru silnice a motokrosu kategorie EnduroGP, kterou sice znáte již z loňského roku, kdy měla premiéru, ale to se ještě k tomu vyhodnocovali i kategorie E1, E2 a E3. Letos byl EnduroGP mělo být jakousi královskou kategorií endura, tedy následníkem bývalé kategorie E2. Druhou třídou pak je Enduro2, jež by měla doplňovat královskou kategorii, stejně jako v motokrosu doplňuje hlavní třídu kategorie MX2 a na silnici královskou třídu MotoGP, kategorie Moto2 a Moto3. Pravdou ale zůstává, že požadovaný přísun jezdců tento krok neučinil, když například v kategorii E2, ve které startovalo 27 jezdců, bylo 15 domácích, a tedy více jak polovina startujících byla z Finska a je jasné, že v dalších závodech je neuvidíme. Podobně to bylo i v kategorii EnduroGP, kde z 23 startujících bylo 12 Finů a třeba nadějí, tedy Enduro Youth, byla složená z jednoho Itala, jednoho Švéda a jinak ze samých Finů.
Podle složení startovního pole a díky destinaci a klimatickým podmínkám, kdy se prakticky celá soutěž jela na sněhu, vypadalo i pořadí v cíli. V EnduroGP v sobotu i v neděli vyhrál Fin Antti Hellsten. Jeho krajan Eero Remese byl po oba dva dny nejlepší v kategorii kategorii E2 a doublem se prezentoval také mladý Fin Eemil Pohjola, který dvakrát vyhrál v kategorii Junior.

Maxxis FIM Enduro 2017 – Lake Paijanne (FIN)