KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 17. června do 23. června 2019.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Offroad maraton Vřesová

Tisková zpráva 24 Hours Agency, foto: Jiří Jonáš
Offroad maraton Vřesová
30.08.2018
 

Uplynulý víkend se rozjela druhá polovina sezony Offroad Maratonu.

 
Seriál vytrvalostních závodů motorek, čtyřkolek a aut tentokrát zamířil do Vřesové na Sokolovsku. Poprvé v historii zde absolvoval nejdelší offroadový víkend. Automobilové posádky změřily síly v 10hodinovce, motorkáři a čtyřkolkáři během čtyř hodin. Závody byly vysilující nejen svojí délkou, ale také vyprahlou tratí a v neděli i horkým sluncem. Čtyřkolkáře dovedl do cíle Martin Miřejovský (Team Max 2), motorkáře Jaroslav Chládek (AV Motors enduro tým).
 
Pokud ještě v sobotu obloha vypadala, že by přece jen mohlo pršet, nedělní ráno hovořilo jasně: mokro nebude. Z počátku dne sice bylo ještě poměrně zima, ale teploty pomalu stoupaly a modrá obloha byla až na pár mráčků zalitá sluncem. Přes 50 čtyřkolkářů si tak museli promnout zkřehlé prsty, ale byli rádi, že na trať vyráží jako první v 7:30. Oproti autům ji měli o kousek delší, měřila 5,3 kilometru. Už v zaváděcím kole se závodníci ztráceli v oblacích většinou jemného prachu. Po startu byla neproniknutelná mlha ještě výraznější, protože skoro nefoukalo. Na špici se hned usídlil Martin Miřejovský (Team Max 2) a už ji neopustil. Vítězství v nejtěžším závodu sezony završil 39 koly, kterými o jeden okruh porazil zbytek závodního pole. Nakonec stříbrný Radek Porš (Quadpoint Racing Team – CZAuto) v cíli sice sotva popadal dech, ale byl nadmíru spokojený. Navzdory nedávno sundané sádře a chůzi o berlích nasedl na stroj a vybojoval cenné body. Svůj první letošní pohár si odvezl dakarský závodník Zdeněk Tůma (Barth racing), který nejvíce ohrožoval Poršovu pozici. Byl celkově třetí. Do pětice se 38 koly se vešel také celkově pátý Michal Vágner, vítěz kategorie 4x4 a šestý Martin Kuchař z Wings teamu, nejrychlejší mistrovský veterán. V pohárových kategoriích byli nejúspěšnější: SP Jiří Jančík (3R racing team), do 500 Radek Šikula (Can-am Red team Tišnov) a nad 500 Adam Bezděk (Čtyřkolky Tišnov). Mezi ženami se nejvíce dařilo Anně Valinové (Dragos Racing).
 
Výzvu v podobě 4hodinovky si nenechalo ujít na 90 motorkářů. Někteří na maraton přijeli kvůli řádnému rozšíření letošního bodové konta. Jiné přitáhla jeho délka a dali si ho jako sezónní vytrvalostí lahůdku. Zatímco čtyřkolkáři se v první polovině dne museli trochu rozehřívat, motorkáře už pěkně hřálo slunce. A prašná mlha pomalu stoupala k obloze. Mnozí motorkáři, (podobně jako čtyřkolkáři) přiznali, že první dvě hodiny prožívali peklo a proklínali vše, na co si vzpomněli. Ale „pak si to nějak sedlo“ a druhou polovinu klání si v jistém smyslu slova užívali. Pomohlo tomu i prořídnutí závodního pole. Jezdci se průběžně občerstvovali, tankovali a rozvrhovali síly tak, aby dokázali projet cílem. Ti úplně nejlepší však neztráceli čas a rvali se o každý metr. Ke konci závodu už bylo jasné, že vítězství připadne Jaroslavu Chládkovi (AV Motors enduro tým), kterého kromě offroadových tratí vidíme v endurové stopě. V cíli vyčerpaně řekl, že jel nejtěžší závod vůbec. Ale hned po osvěžení dával najevo velkou radost. Jeho výsledných 42 kol si zapsal už jen jeden jezdec – stříbrný David Pabiška (SP moto). Dakarskému matadorovi se závod povedl a letos poprvé zvedl nad hlavu offroadový pohár. A spokojeně pronesl, že se tak udržuje v kondici pro některou z dalších dakarských rallye. Třetí místo celkově obsadil několikanásobný mistr České republiky v motocrossu Petr Masařík (Alpha Dog Racing), který atakoval vedoucí pozice. Ze slabších E1 byl nejrychlejší Vojtěch Sekanina (Enduro klub Palkovice), celkově pátý. Na startu si přitom moc nevěřil, protože do 4hodinovky nastupoval téměř bezprostředně po několika hodinovém závodění na jiném podniku. Na nejvyšší stupínek u mistrovských veteránů vystoupal Miloš Lelek (MSK Motorsport). V pohárových kategoriích zvítězili: E1 Petr Maršálek (Maršálek motorsport – Rajhrad), E2 Luboš Plodr a Veterán Radek Pečený (Dutohlav). Nejrychlejší ženou byla Zuzana Nováčková (Haruda Team RAC Sedlčany), třetí v mistrovských E1.