vr2020_950
KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 21. září do 28. září 2020.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

Kramolín - šestý závod sezony

Text: Dominika Nováková, foto: Radek Lavička
Kramolín - šestý závod sezony
30.07.2019
 

Je to neuvěřitelné, ale Kůta MMČR se pomalu blíží ke svému konci. Minimálně alespoň co se závodů jednotlivců týče. Už máme před sebou jenom dva závody: v Kramolíně a Jiníně. Sezonu definitivně uzavřeme závodem družstev na konci září v Dalečíně. Teď už jde do tuhého, hlavně ve třídách MX1 a MX2, kde je to na čele opravdu hodně bodově těsné. Někteří jezdci měli možnost se zlepšit díky mistrovství světa v Lokti a uvidíme, jak své zkušenosti zúročí na dalším závodě MMČR v Kramolíně.


MX1
Sezona, kdy je od začátku až do konce všechno jisté a Martin Michek (Buksa/Ados KTM Team) vyhrává jeden závod za druhý, je už dávno minulostí. Michek letos odjel jenom dva závody MMČR a naplno se věnuje mistrovství Evropy a nově i vytrvalostním závodům. Letos si to mezi sebou tedy rozdávají jiní. V prvním závodě sezony byli Filip Neugebauer (Osička MX Team) s Bencem Szvobodou (Buksa/Ados KTM Team) vyrovnaní. Následně Filipa trápily zdravotní problémy a Bence nenápadně navyšoval náskok na čele. Ještě v minulém závodě v Opatově byl docela značný, jenže tohle je motokros a ne vždycky vyjde všechno podle představ. A tak zatímco Bence neměl poslední petrovický závod úplně zářný, Neugebauer pro sebe ukradl dvě první místa. Teď je mezi jezdci pouze sedmibodový rozdíl (Szvoboda 216, Neugebauer 209), do konce sezony zbývají dva závody jednotlivců a všichni jsme zvědaví, kdo letos ovládne třídu MX1. Samozřejmě ve hře jsou i další. Stále může vyhrát i zatím třetí Lukas Neurauter (Osička MX Team), a například i čtvrtý Václav Kovář (HT Group Racing Team) může na konci sezony stát na stupních vítězů. To ale zatím předbíháme. Teď nás čeká Kramolín, kam na páté pozici přijede Petr Bartoš (Orion Racing Team). Diváci doufají, že ho uvidí nejen tradičně v MX1, ale že si, jako čerstvý „veterán“, vyzkouší i veteránskou třídu a poměří síly s Martinem Žeravou (KRTZ Motorsport). Šestým nejlepším je prozatím Patrik Liška (HT Group Racing Team), těsně za ním sedmý Tomek Wysocki (JD GUNNEX KTM Racing Team), který ovšem dva závody chyběl, osmý je zatím František Smola (BV Racing Cross).

MX2
Zatímco v MX1 je lídr zatím po všechny závody stejný, i přesto, že to mám teď trochu nahnuté, v MX2 se čelo tabulky po Petrovicích kompletně překopalo. Jako vedoucí jezdec na závody ke Karviné přijížděl Šimon Jošt (Osička MX Team), jako vedoucí jezdec ovšem odjížděl Martin Krč (Buksa/Ados KTM Team). Krč totiž jako by nabral druhý dech, a po vlažném úvodu sezony bez jediné bedny, vyhrál Opatov a naprosto suverénně ovládl i Petrovice. Tabulku nyní vede o pouhý jeden bod. Naopak Joštovi se už v Opatově ani v posledním závodě příliš nedařilo, stupně vítězů těsně minul a průběžně je nyní druhý, jeden bod za Krčem. Třetí je Jakub Terešák (HT Group Racing Team), který ztrácí na druhého jenom čtyři body. To naznačuje, že se máme v Kramolíně na co těšit. Udrží Krč vedení nebo bude červená tabulka souzená některému ze soupeřů? I tady máme k rozhodnutí ještě dva podniky. Kdo se v průběhu letošní sezony také hezky rozjel, je Jonáš Nedvěd (Orion Racing Team). Že všechny strčí do kapsy na startu, to už je všeobecně známé, ale například v Petrovicích stál dokonce na druhém stupníku z pohárem a uvidíme, jestli se mu Kramolín třeba nepovede ještě lépe. Dušan Drdaj (Yamaha Čepelák Racing Team) do toho také začal šlapat až po půlce sezony po ne úplně vydařeném začátku roku. V Opatově byl druhý a namotivovaný, další závod mu ale překazily technické problémy. Snad nabere lepší body v Kramolíně. Slovenskému jezdci Denisovi Polášovi patří šestá příčka.
Průběžně mohl být výš, ale jedna z rozjížděk posledního závodu nebyla povedená. Sedmá pozice je Pavla Dvořáčka (SMX Racing Team), který zajíždí skvělé výkony na velké republice, ale také hlavně na juniorském mistrovství, osmý je další junior Martin Vondrášek (Haas Racing Team).

Ženy
Zatím neporažená Kristýna Vítková (Yamaha Čepelák Racing Team) přijede do Kramolína trochu potlučená z víkendového závodu mistrovství světa v Lokti, ale věříme, že už bude v pořádku a zajede opět skvělý výkon. Zatím má na kontě plný počet bodů, ale v každém závodě se najde někdo, kdo by ji o ně rád připravil. Přesněji připravila. Je to buď Barbora Laňková (Orion Racing Team) nebo Marika Mlýnková (BV Racing Cross). Podle toho, která má zrovna lepší formu a trať ji lépe sedne. V Petrovicích to byla jednoznačně Marika Mlýnková, která závod málem celý vyhrála, protože ve druhé silnější rozjížďce dávala Vítkové co proto. Ale nepovedlo se. Vítková je pořád o chlup rychlejší. Mlýnková byla v Petrovicích druhá, třetí skončila Barbora Laňková. Na čtvrtém místě je teď, co se týče bodů, docela pohodlně uvelebená Kristýna Tomišková (Team motokrosová škola CZ). Bodová shoda na páté pozici mezi sebe dělí Kristýnu Řeřichovou a Viktorii Kellerovou, o té lepší rozhodne Kramolín. Ještě ale určitě nebude rozhodnuto definitivně. Alina Barthel (Motosport Chýnov v AČR) z Rakouska je nyní sedmá a osmá Viktorie Lohninská (Region Racing CZ).

Veterán
Ve veteránské třídě zůstává vše při starém. Soupeřům dává stále na frak Martin Žerava (KRTZ Motorsport), který si užívá plný počet bodů na kontě a tím pádem dost pohodlný náskok. Jediný kontakt se soupeři na trati zažívá jenom na startu a při předjíždění závodníku jedoucích o kolo zpět. Celou sezonu se na druhé pozici drží Žeravův týmový kolega Martin Pučálka (KRTZ Motorsport), v cíli je vždy druhý, nepovedlo se mu to jenom v Opatově, kde se mu závody nepovedly úplně podle představ. Třetí místo, opět s větší bodovým odskokem, si drží zatím Jan Hůda (BV Racing Cross). Roman Majer si svými dobrými výkony zajistil čtvrté místo průběžně mezi Veterány i přesto, že má na kontě jednu nulu. Kategorii Veterán 50+ docela suverénně vede. Ale zpátky do třídy Veterán, páté místo patří Stanislavovi Horskému, šestý je Jiří Pach, sedmý Marek Kraus (oba Motosport Chýnov v AČR) a osmý Andreas Fuchs.

Kramolín 2019: Týmové reporty

Buksa/Ados KTM Team
Komu se daří víc než dobře, to je Martin Krč v MX2. První polovina sezony mu nevycházela podle představ, poslední dva závody ovšem vyhrál a stal se lídrem tabulky. Má náskok jediného bodu, tak nesmí polevit ve svém snažení. Podobně je na tom Bence Szvoboda v MX1, maďarský jezdec si zatím drží první pozici, ovšem musí si dát pozor na druhého Neugebauera, který se na něj dotahuje. Martin Michek zažil své první seznámení s trochu odlišnou disciplínou, než je motokros. A to s dálkovou rally. Zúčastnil se závodu Baja ve španělském Aragonu, kde skonči na skvělém pátém místě. Uvidíme, jak zkušenosti z vytrvalostního závodu zúročí na MMČR. O vítězství mu letos rozhodně nejde, soustředil se hlavně na mistrovství Evropy a zúčastnil se zatím jenom dvou republikových závodů. Ten poslední v Petrovicích mu vyšel dobře, dojel třetí.

HT Group Racing Team
Václav Kovář odjel o víkendu sbírat body na mistrovství světa do Lokte, kvalifikaci dokonči s 25. nejlepším časem, ani do jedné závodní rozjížďky ale nenastoupil. Nedařilo se mu ani o týden dřív na závodech ADAC MX Masters. To ale neplatí pro MMČR, Kovář je průběžně pátý. A dokázal zajet dobrý výsledek, i když nebyl zdravotně úplně fit, a to i na petrovické trati, která mu příliš nesedí. Průběžně je čtvrtý. Patrik Liška zajíždí i nadále stabilní výsledky, které mu prozatím zajišťují šesté průběžné místo, musí si ale dávat pozor na soupeře za sebou. Jakub Terešák je skvělý jezdec, jenže někteří jeho soupeři v MX2 byli v posledním závodě lepší a tak se propadl z druhého na průběžně třetí místo. Není všem dnům konec a jeho bodová ztráta je malá.

Orion Racing Team
Jonáš Nedvěd zajel minule v Petrovicích skvěle, bral stříbro. Dosáhl na svůj nejlepší celkový výsledek v motokrosové kariéře, tak pochopitelně se nabízí, že by to mohl zopakovat. „Proto budu rád, když se znovu porve o bednu,“ říká manažer týmu Petr Kovář. U čtyřicetiletého Petra Bartoše je vidět, že rychlost stále má. Ukázal to i divákům v Petrovicích. Musí se s ním stále počítat, průběžné páté místo v republikovém šampionátu hovoří za vše. Barbora Laňková se s Marikou Mlýnkovou na závodech přetahuje o druhý flek, minule byla lepší Marika, tak uvidíme, jaká bude od Barbory v Kramolíně odpověď.

Osička MX Team
Předešlý závod v Petrovicích vyšel na jedničku pro Filipa Neugebauera, který tam urval 50 bodů a dost tak stáhl náskok vedoucího Szvobody. Lukas Neurauter celý den bojoval s tratí, motorkou a sám se sebou, zatím jeho nejhorší letošní výsledek, tak snad se to v Kramolíně podaří napravit. Šimonovi v MX2 uteklo podium o jeden bod a bohužel v Petrovicích přišel i o červenou tabulku lídra seriálu. Přeskočil jej Martin Krč, naštěstí jen o jeden bod, takže nezbývá než doufat, že se mu ji podaří získat brzy zpět. O pauze před Kramolínem se Šimon zúčastnil závodu ADAC na písku v Tensfeldu. Filip odcestoval do Itálie, kde si zazávodil dva superkrosy a v týdnu tam trénuje na kole. Trať v Kramolíně Šimon i Filip zná, Filip tam naposledy startoval v roce 2013. Pro Lukase to bude premiéra.

Yamaha Čepelák Racing Team
Jezdci v tréninku na Kůta MMČR střídají dlouhé jízdy na motorce s kratšími časovými úseky, trénink na motorce prokládají během nebo kruhovým tréninkem. V Petrovicích Dušanovi vypověděla službu elektronická zásuvka u čidla teploty vody, bohužel velká smůla, která ho připravila o dobrý výsledek. „Na Kramolín máme cíle s Dušanem stejné, atakovat pódiová umístění, momentálně má formu skutečně výtečnou,“ upozorňuje Jiří Čepelák. Kristýna Vítková je v MMČR suverénní, závod mistrovství světa v Lokti ji bohužel nevyšel dobře.

Hulho Motocross Team
Ruda Weschta je po několika operacích, které vyžadovala jeho zranění, už v domácím léčení. Zahájil tak rekonvalescenci. Na posledním závodě v Petrovicích Ladislav Červenka v obou jízdách skončil na 17. místě. Trať v Kramolíně je hodně rychlá a jezdecky tak vyrovnaná, nicméně zde jezdci již jednou letos závodili v rámci SMS přeboru Západních Čech, kdy Ladislav Červenka skončil na 2. místě. „Tím, že jsme západočeský tým, očekáváme v Kramolíně větší podporu kamarádů a fanoušků, se kterými se tam uvidíme,“ těší se Červenka.

BV Racing Cross
Klasické složení týmu nás přivítá i na závodech v Kramolíně. Za MX1 se ukáže František Smola, ten si z minulého závodu odvezl deváté místo, průběžně je zatím osmý. Na soupeře před ním neztrácí mnoho bodů a bude se snažit posunout v pořadí výš. Michal Votroubek je zatím na děleném šestnáctém místě, i on se bude snažit v Kramolíně ještě zlepšit. Nejlepší výsledek se mu zatím povedl v Opatově, bude Kramolín ještě úspěšnější? Rozhodně dobře rozjeté to má Jan Hůda ve Veteránech. Zatím se drží na třetí průběžné pozici a určitě tam bude chtít zůstat i nadále. Druhá pozice ve třídě Žen patří Marice Mlýnkové.

KRTZ Motorsport
Za tým KRTZ uvidíte na trati v Kramolíně opět silné trio ve třídě Veterán. Tím jsou Martin Žerava, Zdeněk Pučálka a Petr Dokoupil. Martin Žerava zatím bez jediné ztráty bodu vede seriál, Zdeněk Pučálka je na druhé pozici. Petrovi Dokoupilovi patří třetí příčka v kategorii Veterán 50+. Na druhou pozici v tuto chvíli ztrácí jenom dva body. Ve třídě MX1 tým opět vysílá Martina Fiňka, který je zatím jedenáctý. V MX2 bude týmové barvy hájit průběžně čtrnáctý Marek Nešpor.

Motosport Chýnov v AČR
Na trati světového formátu v Kramolíně se tým chystá bojovat o mistrovské body především v kategorii WMX (ženy), kde má hned tři závodnice v TOP10 - Rakušanky Alinu Barthel, Sarah Schnelzer a německou závodnici Celine Abel, které se uplynulý víkend účastnila závodu MS třídy WMX v Lokti. „Mezi veterány máme velkou marodku, ale o vavříny určitě budou bojovat Jiří Pach a Rakušan Georg Hammerl,“ láká na závody manažer týmu Evžen Zadražil. Ve třídě MX1 se na startu objeví David Kraus a ve třídě MX2 Pavel Doubek.

Kromě výše zmiňovaných v Kramolíně nastoupí tradičně i další týmy Kůta mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.