Paddock Blue 2018 racing
KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 18. března do 24. března 2019.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

Honda Fest 2012

Text: Honda.cz/Petr Hubáček; foto: Honda.cz/Peter Vašák
Honda Fest 2012
27.06.2012
 

Jsou tomu již čtyři roky, co se uskutečnil poslední ročník populární akce zvané Honda fest. Volání po akci ze strany účastníků předchozích ročníků nebylo možné přeslechnout - několikadenní událost, která navázala na dnes již legendární Enduro Tour, se stala prakticky svátkem pro ty, kteří se v sedle jednostopých vozidel s křídlem na nádrži prohání vlastmi českými a slovenskými, a mají rádi společnost podobně naladěných přátel.

 
Honda fest je akcí, která je otevřená všem majitelům motocyklů Honda a to bez rozdílu stylu či kubatury motocyklu. Není proto divu, že po příjezdu nalezneme v řadě zaparkovaných motocyklů vedle mohutných Varader, Crosstourerů a Goldwingů zaparkovaný skútr či sportovní šestistovku. Rozdílní lidé, rozdílné stroje, všichni však v sedlech Hond a těšící se na příjemně strávené tři dny s vyjížďkami a zajímavým doprovodným programem. Základnou a výchozím bodem letošního Honda Festu se stal hotel Červenohorské sedlo, který se nachází v nádherné oblasti Jeseníků a odkud byly naplánovány všechny vyjížďky.
 
Čtvrtek, první den v sedle
Trasa: Bělá pod Pradědem - Jeseník - Javorník - Vidnava - Zlaté hory - Albrechtice - Krnov - Horní Benešov - Bruntál - Vrbno pod Pradědem - Červenohorské sedlo. 213 km.
 
Ačkoli nám čtvrteční počasí nepřeje a ráno je chladné a sychravé, nemůže nám trocha přírodní nepohody pokazit dobrou náladu a radost z projížďky. Stačí se obalit pláštěnkami do deště, prásknout do koní a vychutnat si první spleť zatáček mezi Bělou a Jeseníkem. Za sucha se tento úsek dá jet více než svižným tempem, nicméně drobné kapky na předním plexi štítu nabádají k opatrnosti a tak většina účastníků festivalu absolvuje tento k rychlé jízdě svádící úsek s jistou rezervou. Nejedeme tu naposledy, a za lepšího počasí se tu později řada z nás vyřádí až dost... Na první vyjížďce, jejíž celková délka čítá 213 km, je řada zajímavých míst, na kterých se vyplatí zastavit - mezi nimi za zhlédnutí stojí Jeskyně na pomezí, Zlatorudné mlýny či rozhledna na Biskupské kupě. Kdo chce, zastaví a pořídí pár fotek, kdo nechce, pokračuje svým tempem v jízdě. Značně provlhlí dorážíme po absolvovaných dvou stech kilometrech do hotelu a těšíme se na horkou sprchu a kapku něčeho ostřejšího na zahřátí. Po večeři následuje seznámení s trasou na druhý den, debata nad pivkem a volný program za doprovodu reprodukované hudby. Všude vládne přátelské atmosféra, když si jednotlivý účastníci festivalu sdělují zážitky z uplynulého dne.
 
Pátek, druhý den v sedle
Trasa: Bělá pod Pradědem - Bruntál - Vítkov - Polštát - Olomouc - Šternberk - Rýmařov - Petrov nad Desnou - Červenohorské sedlo. 248 km.
 
Tak tohle ráno je o poznání hezčí. Sluncem prolité parkoviště, natěšení lidé pobíhající kolem motocyklů a příjemných 248 km před námi. Již po prvních ujetých třiceti kilometrech následuje příjemná zastávka na Pradědu odkud je z necelých patnácti set metrů nad mořem nádherný výhled do všech světových stran. Po Pradědu následuje zastávka na vodní nádrži Slezská Harta a milovníci starých památek si mohou odskočit prohlédnout a vyfotit starý kostel, který se hrdě tyčí ve Vítkově či později prohlédnout hrad Sovinec. Pochvalu si zaslouží zdejší silnice, které svou kvalitou povrchu mohou v mnoha místech směle konkurovat závodnímu okruhu a díky četným zatáčkám umožňují maximální vyžití v na dvou kolech. Závěrečnou perličkou pátečního odpoledne je po návratu do hotelu testování nových modelů od Hondy, kdy si zájemci mohou vyzkoušet Nový Gold Wing, Crosstourer, VFR1200F, NC700X, NC700S či stylovou Integru. Protože zájem je opravdu veliký, jezdí se prakticky nonstop a to až a do večera, na který je přichystán program v podobě barmanské show a rockové kapely, která udržuje zábavu až do pozdních hodin.
 
Sobota, třetí den v sedle
Trasa: Šumperk - Zábřeh - Lanškroun - Ústí nad Orlicí - Vamberk - Žamberk - Králíky - Jeseník - Červenohorské sedlo. 236,5 km.
 
Předpověď počasí hlásila teploty šplhající ke třicítce a nelhala! Termoprádlo z moiry má tedy odzvoněno; rychle vlétnout do kombinézy, natočit VFR1200F a společně s bandou přátel směle do poslední, 237 km dlouhé etapy. Rozpálená silnice je takovým lákadlem, že vynecháváme doporučenou návštěvu hradu Tatenice či zříceniny Potštejn, a spíše si užíváme několik rychlých úseků protkaných množstvím zatáček, kde se můžeme po motorkářsku vyřádit. Zejména silnice vedoucí z Rokytnice je lahůdkou pro ty, kteří chtějí trochu obrousit krajní hranu svých pneumatik a tak to pokračuje celou cestu až zpět do hotelu. Sobotní vyjížďka by se dala označit za opravdovou perlu letošního festivalu a zanechala ve všech zúčastněných po dni plném zážitků doznívající vlnu adrenalinu a příjemnou únavu. I v tento den si nedočkavci mohou ozkoušet po příjezdu do hotelu nové modely a tak se nad Červenohorským sedlem ozývá vrnění motorů rozdílných kubatur a tu a tam zvuk broušené stupačky. O večerní zábavu se postará parta šviháků, kteří nám na přilehlém parkovišti předvedli ohnivou show a poté je nahradí DJ vlnou tanečních hitů současnosti. Celý večer je prosycen smíchem skvěle bavících se lidi, kteří si užívají poslední společné chvilky, než se následující den vydají v sedle svých strojů k domovu.
 
Nedělní ráno nás zastihne drobet unavené po bujaré předchozí noci, ale dříve než dáme Červenohorskému sedlu sbohem; shodneme se společně na jednom - příští rok na viděnou na dalším ročníku!