Paddock Blue 2018 racing

Závody u nás i v zahraničí v období od 17. září do 23. září.

Finále MČR a MSR 2017 – Slovakiaring

09.10.2017

Závěrečný závodní víkend českého a slovenského silničního šampionátu proběhl na okruhu Slovakia Ring.

125GP + Moto3 + Superstock 300
Úvodní závody v sobotu i v neděli patřily kategoriím 125GP, Moto3 a Superstock 300. V sobotu byl nejrychlejší domácí Roman Kučera (Moto3), který o pouhých 0,022 sekundy odsunul na druhou pozici v republice debitujícího Jonáše Kocourka (Moto3). Český mladík poté celkem jednoznačně ovládl nedělní závod, ve kterém zvítězil právě před Kučerou. Zajímavé bylo, že vážení jezdce a motocyklu po závodě ukázalo 152,5 kg, přičemž limit je 152 (například domácí Michal Búlik tento limit o 1,5 kg nesplnil a byl penalizován). Jonáš Kocourek při své mládí a k němu spojené „muší“ váze musel mít na své Hondě „namontováno“ neuvěřitelných 30 kg závaží, aby prošel přes limitující váhu
V hodnocení kategorie 125GP byl v sobotu nejrychlejší Michal Savinkov, a to před Oldou Podlipným a svým týmovým kolegou Janem Novotným. Ten si připsal v neděli vítězství, když oba jeho soupeři v závěrečném závodě sezony zadřeli motor.
V kategorii Superstock300 vyhrál v sobotu Lukáš Simon, ale v neděli do cíle nedojel, tak ho na nejvyšším stupínky vystřídal Vojtěch Schwarz, který tak jen potvrdil zisk republikového titulu (v kategoriích Moto3 a 125GP se ani jednou nesešel minimální počet 5 jezdců, a tak body nebyly za celou sezonu udělené).

125 Sportproduction
Sportproductiony tentokrát jely svůj závod. Na startu se sešlo více jak dvacet závodníků, což znamenalo solidní podívanou. V sobotu i v neděli si vítězství připsal Radek Lamich, který navíc zcela suverénně vyhrál titul Mistra ČR. V sobotu i v neděli mu společnost na stupních vítězů dělal druhý Petr Endrst. Třetí pozici v sobotu vybojovala Staňka Malinová, pro kterou to bylo první republikové pódium silničním mistráku. V neděli byl třetí Marek Vrána, jež tak sezonu zakončil stejně, jak jí začal, tedy pódiovým úspěchem.

Superstock 600 + Supersport
Bez účasti již jistého šampióna letošní sezony, pardubického Michala Chalupy, byl hlavním favoritem brněnský Igor Kaláb. Jenže ten havaroval ve zrádné první levé zatáčce již v úvodu ranní sobotní kvalifikace a zatímco jezdec sám zůstal nezraněn, tak motocykl byl natolik poškozen, že Igor zabalil a odcestoval domů. Ke slovu se tak dostal Pierre Coppa, který předvedl skvělý souboj o celkové vítězství s domácím Vlado Ružom. Toho sice neporazil, ale vítězství v hodnocení MČR bylo jistě solidním uspokojením. Podobný scénář nabídl i nedělní závod, ale bohužel pro oba jezdce skončil v na sobě nezávislých pádech. Hodnocení MČR tak v neděli vyhrál Rostislav Chládek, který nestačil pouze na vítěze Miroslava Slobodu, který si v neděli přijel zázávodit a poté, co startoval z poslední pozice na roštu, byl první v cíli, a to o bezmála 15 sekund před Rosťou Chládkem. Dvě druhá místa pomohla Tomáši Šubrtovi k celkové pozici Vicemistra ČR.

Superstock 1000 + Superbike
Společný závod jely i obě litrové kategorie. V hodnocení stocků byl na startovním roštu pouze Michal Prášek. Havlíčkobrodský jezdec předvedl dva naprosto stejné závody, kdy prvních několik kol sledoval domácí hvězdu Jaroslava Černého, na kterého později zaútočil a následně v závodě zvítězil.
Velké drama v tajence Mistra ČR nabídla nejsilnější kategorie Superbike. Na Slovensko přijel jako vedoucí jezdec Standa Polák, který měl 6 bodů náskok na Ríšu Balcara. Jenže Balcar měl silného týmového kolegu v podobě Miloše Čiháka, který Richardovi v sobotu kryl záda. Bohužel pro Standu Poláka sehrál osud velkou roli. V polovině závodu se najednou z motoru jeho Yamahy ozvaly zvuky znamenající zadření a tím konec nejen v závodě, ale s největší pravděpodobností i konec nadějí na titul. Jenže zajímavostem v tomto závodě nebylo konce. Jak poznamenal Miloš Čihák po závodě, všiml si odstavení Polákovy Yamahy, a tak se na konci předposledního kola rozhodl pokusit vyhrát české hodnocení. Nevěděl totiž, že Karel Pešek startuje se slovenskou licencí, a tak se rozhodl pražského jezdce dojet. Čihákovo poslední kolo bylo o 3,5 sekundy rychlejší, jak kolo Karla Peška. Na rovince před poslední pravou zatáčkou byl Čihák za Peškovou Kawasaki. Uprostřed poslední pravé to dostal před Peška a pozici nakonec udržel i několik set metrů do cíle. Čihák tedy vyhrál závod superbiků a byl připraven být černým Petrem pro nedělní závod.
V neděli však bylo vše jasně nalajnované. Čihák si neohroženě jel pro vítězství, a protože David Ouředníček musel kvůli akutním zdravotním problémům (ledvinové kameny???) odjet domů, stačilo Richardu Balcarovi dojet do cíle. To se mu i bez větších problémů povedlo, a tak může slavit titul Mistra ČR, a to přestože v sezoně nevyhrál ani jeden závod (podobně jako Emilio Alzamora v roce 1999, který nevyhrál ani jeden závod a na konci sezony slavil titul Mistra světa 125GP). Třetí místo v neděli do cíle přivezl Standa Polák, kterému nový motor poskytl Martin Kuzma.