Paddock Blue 2018 racing

Závody u nás i v zahraničí v období od 17. září do 23. září.

MČR na silnici – Poznaň

28.05.2018

Na polském okruhu Tor Poznaň se v závodech republikového šampionátu na silnici představilo pouze osmnáct českých závodníků.

Stany na trávě, písečné cesty, močka do gúry a hrbolatá dráha. To jsou hlavní charakteristiky okruhu Tor Poznaň, ležícího na území vesnice Przeźmierowo, tedy předměstí polské Poznaně. Tento starší okruh, ležící v bezprostřední blízkosti poznaňského letiště, se po několika letech vrátil do kalendáře českého silničního šampionátu. Bohužel tato destinace nepatří mezi oblíbené letoviska našeho mistrovství, a to nejen kvůli svému obstarožnímu a možná až nevyhovujícímu, zázemí, ale i kvůli samotné cestě na závody, kdy našinec musí absolvovat mnoho kilometrů po rozbitých polských okrskách. To vše se dle očekávání podepsalo na účasti našich závodníků, a tak si lze položit otázku, zda má cenu tento závod vůbec zařazovat do kalendáře Mistrovství ČR, když již předem víme, že dostat na technickou přejímku alespoň pět jezdců v kategorii, což je podmínka (a přiznejme si, že v dnešní době, kdy naše autorita nehodlá nijak podporovat domácí šampionát, dosti přežitá) pro udělování bodů, je zcela nereálné. Tak se i stalo a k pěti mistrovským kategoriím, které se v Poznani jely, se dostavilo pouze 18 jezdců. Kromě třídy Supersport 300, ve které startovalo šest jezdců, se ani v jedné kategorii nesešlo oněch minimálně pět zástupců, a tak až na těchto šest třístovkářů, se zbylých dvanáct borců přijelo do Poznaně pouze povozit, a to už i proto, že letos se například za první závod ani neudělují poháry třem nejrychlejším (asi zaplatit pár stokorun za poháry je nadlidský úkon).

Ale pojďme k samotným závodům. V kategorii Supersport300 se skvěle prezentoval Lukáš Simon, který nejenže suverénně vyhrál oba závody hodnocení MČR, ale v neděli triumfoval i celkově v Alpe Adrii. Pro 20 bodů si podobně suverénně dojel Vojtěch Schwarz, připravující se na debut v Mistrovství světa. Třetí místo si v sobotu vyjel Martin Němeček, ale protože ho v neděli dokázala porazit v sobotu čtvrtá Saša Pelikánová, byla to ona, která si došla pro pohár za třetí místo (letos se poháry udělují pouze jednou, a to dle „motokrosového“ pravidla celkového výsledku z dvou rozjížděk.

Šestistovky jely společný závod. Ve slabších stockách600 jsme měli pouze Pepu Pončíka, který v neděli havaroval při nájezdu na cílovou rovinku tzv. supermotárdové dráhy. Zatímco motorka putovala k mechanikům, tak jezdec Dafit Racing Teamu cestoval do nedalekého zdravotního střediska, kde sice nezjistili žádnou zlomeninu, ale kvůli úderu do hlavy a podezření na otřes mozku, musel Joska zůstat v péči lékařů.
supersportech600 dominoval nováček této třídy, Oliver König, který patřil také do vedoucí skupiny celkového pořadí Alpe Adrie. Pro dvě druhá místa si do Polska dojel Jaromír Chlup, dvakrát třetí poté byl Petr Svoboda. Smůlu měl Tomáš Šubrt. Jezdec BRC Šubrt Racing Teamu v sobotu nešťastně havaroval. Poničil stroj a sebe pohmoždil, což vedlo k tomu, že se společně se svým týmem v neděli ráno vypravil předčasně domů.

Ve třídě Superstock 1000 je v Poznani nepřekonatelný Michal Filla, který za sedm let, kdy se účastní polského šampionátu, startoval na okruhu Tor Poznaň již více jak dvacetkrát a zná zde dokonale každou zatáčku a každý výmol. Michal s velkým náskokem vyhrál oba závody, a to nejen v hodnocení MČR, ale i Alpe Adrie (a samozřejmě „jeho“ polském mistráku). V sobotu byl druhý Michal Šembera a třetí jeho týmový kolega z TME Racing, na debut v Mistrovství Evropy Superstock 1000 připravující se, Dominik Jůda. V neděli dojel druhý Michal Prášek, který v sobotní kvalifikaci „udělal“ motor, kvůli kterému z prvního závodu odstoupil. Nedělní start z posledního místa na roštu proměnil v celkové třetí místo a druhé v MČR. Třetí republikovou pozici si vyjel Michal Šembera, čtvrtý poté byl Dominik Jůda, který si tak po bok Michalů Filly a Šembery došel pro pohár za třetí pozici.

V nejsilnější kategorii Superbike se nejlépe prezentoval Karel Hanika. Ten si v sobotu „poskočil“ na startu a byl z toho trest projetí boxovou uličkou, přesto dokázal sympatický jezdec poctivě zatáhnout a nakonec projet cílem, jako nejlepší český jezdec na celkovém čtvrtém místě, a to pouhých 10,303 sekundy za vítězem. V neděli již nedal nikomu šanci a po krásném souboji s domácím matadorem Pawlem Szkopkem vyhrál v hodnocení MČR i celkově v Alpe Adrii. Po dobrém výkonu dojel v republice dvakrát druhý David Ouředníček, třetí poté byl po oba dva dny Standa Polák. Smůlu měl tentokrát Vašek Rumlena, který v tréninku na pohár AA Cup 1000, jež Vašek jel v rámci lepší přípravy a více kilometrů na dráze, tvrdě havaroval ve stejném místě, jako později o víkendu Joska Pončík. Poničený nový stroj Kawasaki se podařilo mechanikům týmu Halbich Motorsport rychle opravit, ale bolest ramene byla velká. Vašek s léky tlumící bolest vždy ztratil na začátku závodů, a přestože se ve druhých polovinách obou závodů hodně snažil, na předjetí Standy Poláka to nedalo, byť v neděli o pouhé dvě desetiny.

Další závod Alpe Adrie a MČR se pojede na rozhraní června a července v již tradiční destinaci okruhu Pannonia-Ring, a tak se snad dočkáme většího počtu českých jezdců a tím i udělování dalších bodů do tabulek celkové klasifikace.