Závody u nás i v zahraničí v období od 15. října do 21. října.

Markéta Janáková vyhrála v Assenu

Tisková zpráva Teamu Suzuki Mayer
16.06.2008

Druhý ze tří pořádaných závodu Mistrovství Evropy žen, tedy Womens European Championship, se jel o víkendu v holandském Assenu.

Markéta Janáková:

“V Misanu jsem dojela druhá, což teď znamenalo, že musím vyhrát, jestli se chci ucházet o titul. Jenže Iris Ten Katen je doma a trať má najetou. To mě samozřejmě stavělo do horší pozice. Kdybych dojela druhá za Iris znamenalo by to, že by jí v posledním závodě stačilo jen 15 bodů k zisku titulu. To jsem nemohla dopustit a byla jsem odhodlaná napravit chybu z italského závodu.

V sobotu jsme nastoupili do volného a dvou měřených tréninků. Počasí nám přálo a i přesto, že v Assenu velice často prší, počasí vydrželo. Ve volném tréninku jsem se rozjížděla, trať už znám a Assen patří k tratím, které mám ráda, tak jsme hlavně potřebovali vyladit nastavení motorky.

První kvalifikace mi sedla. Byla jsem kolo co kolo o půl sekundy rychlejší. Museli jsme proto ještě přitvrdit přední tlumiče. Celou kvalifikaci jsem vedla v kategorii Superstock 600. S časem 1:46.4 jsem byla o 1,2 sec. před druhou Iris Ten Katen tedy domácí závodnicí. To mi samozřejmě přidalo hodně na sebevědomí. Přede mnou už byla jen Nina Prinz na litru. Druhá kvalifikace nepřinesla nic moc nového v pořadí. Iris velkou snahou dokázala svůj čas zrychlit na 1:47:2. Jenže v závěru kvalifikace měla lehký pád, který nikomu nepřidá. Já jsem svůj čas z první kvalifikace nezrychlila, ale celý trénink jsem zkoušela lépe odřazovat a dál brzdit. Většinou jsem byla pomalejší, protože ne pokaždé jsem úplně trefila zatáčku, ale neměla jsem žádný stres a kluci mi z boxu signalizovali, že můj čas je zatím neohrožen.

V neděli na závod jsem byla o moc klidnější. Plán byl dobře odstartovat, odjet s Ninou a ujet, popřípadě si v klidu hlídat pozici. Start jsem měla snad jako nikdy. Hned na startu jsem vydělala několik metrů na Iris Ten Katen, ale neodjela jsem a tak jsem si držela první pozici. Iris byla hned na mě a já o tom věděla. Jednou využila situace, protože já si držela vnitřní stopu, která není zase tak rychlá a předjela mě, ale já jsem ji to hned vrátila po dlouhé rovince na brzdy. Pak už jsem byla kolo co kolo klidnější. Nebyl žádný náznak, že by šla na předjíždění a tak jsem vůbec nedělala chyby. Při předjíždění o kolo jsem získala pár metrů k dobru a do cíle jsem dojela s náskokem půl vteřiny na druhou Iris Ten Katen a třetí Tinou Katrasnik. Jak říkal jeden slavný závodník: „Jela jsem jen tak abych vyhrála.“

Už je to dlouho co jsem stála na nejvyšším stupínku, slyšela českou hymnu hranou pro mě. Krásný pocit.

Další závod se jede až 12.října ve Španělsku na okruhu Albacete. Trať neznám, ale bude to rozhodující závod, kde se ukáže kdo bude Mistryní Evropy.“