vr2020_950
KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 10. srpna do 16. srpna 2020.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

Desítka zajímavostí z Algarve

Foto: Petr Štola
Desítka zajímavostí z Algarve
04.09.2019
 

Deset zajímavých informací vztahujících se k superbikovému závodění na okruhu Algarve v portugalském Portimau, kde o nadcházejícím víkendu pokračuje Mistrovství světa Superbike.


1. Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK) je jediným jezdcem, který závodil ve všech 20 závodech WorldSBK na okruhu Algarve.

2. Dosud bylo v Algarve devět různých vítězů, čtyři z nich se představí i v letošním roce: Jonathan Rea - Kawasaki Racing Team WorldSBK (7 vítězství), Marco Melandri - GRT Yamaha WorldSBK (2), Eugene Laverty - Team GoEleven (2) a Tom Sykes - BMW Motorrad WorldSBK Team (2).

3. Sedm různých výrobců získalo v Algarve některou z pozic pódia závodu WorldSBK (Ducati, Honda, Aprilia, Kawasaki, Yamaha, Suzuki, BMW).

4. Poslední tři Superpole na okruhu Algarve vyhráli tři různí jezdci na třech různých motocyklech: Davide Giugliano na Ducati Panigale R v roce 2015; Jonathan Rea na Kawasaki Ninja ZX-10R v roce 2017 a Eugene Laverty minulý rok na motocyklu Aprilia RSV4F.

5. Yamaha je jediným výrobcem, který v Portugalsku zaznamenal pole position ve dvou následujících letech po sobě se dvěma různými jezdci: v roce 2009 s Benem Spiesem a v roce 2010 s Calem Crutchlowem.

6. Tom Sykes (BMW Motorrad WorldSBK Team) je držitelem největšího počtu překonaného rekordu na kolo v Superpole v Algarve: Sykes překonaný rekord kola zaznamenal postupně v Superpole od roku 2012 do roku 2014. Následuje se dvěma překonanými rekordy Jonathan Rea, a poté je zde pět jezdců s jedním překonaným rekordním záznamem nejrychlejšího kola (Troy Bayliss, Ben Spies, Cal Crutchlow, Davide Giugliano a Eugene Laverty).

7. Kawasaki má v Algarve nejdelší nepřerušenou sekvenci vítězství v závodech, a to šest v řadě. Vše zajistily tři double Jonathana Reye v letech 2015, 2017 a 2018.

8. Jonathan Rea je zde nesporným lídrem v otázce vítězství v závodech: vyhrál 7 závodů, více než jednu třetinu všech závodů WorldSBK pořádaných v Algarve (20). Od roku 2014 vyhrál všechny druhé závody.

9. Jonathan Rea je v Algarve držitelem rekordů v umístění na stupních vítězů: pódium získal čtrnáctkrát z dvaceti absolvovaných závodů. Následuje ho Marco Melandri se šesti pódii.

10. Úřadující Mistr světa Jonathan Rea debutoval v Mistrovství světa v roce 2008 v Portimao, což byl poslední víkend sezony. Přišel z Mistrovství světa Supersport a skončil třetí v kvalifikaci a následně čtvrtý v prvním závodě. V druhém závodě byl na 15. pozici poté, co z páté pozice vyjel mimo dráhu.