KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 30. listopadu do 6. prosince 2020.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Libor Podmol získal na X-Games stříbro

Tisková zpráva Libora Podmola
Libor Podmol získal na X-Games stříbro
23.07.2018
 

Podmol vybojoval na X-Games stříbro. Podařilo se mu skvěle vyladit motorku.

 
Freestyle motokrosař Libor Podmol získal na X-Games svoji osmou medaili Jediný český zástupce na olympiádě extrémních sportů v americkém Minneapolis skončil na druhém místě v závodě Step-up, tedy ve skoku přes laťku. Podmolovi se povedlo překonat výšku 12,5 metru, což bylo rozhodující pro zisk medaile. Laťku ve výšce 13 metrů už však nepřeskočil. To se povedlo jedině Australanu Jarrydu McNeilovi, který se stal vítězem. Na třetím místě skončil Američan Colby Raha. „Mám z toho neskutečnou radost. X-Games absolvuji na sériové motorce, kterou jsem si vyzvedl v obchodě a pouze ji polepil. Nakonec se nám ji povedlo skvěle vyladit,“ prohlásil Podmol.
 
Český freestyle motorkosař potvrdil, že patří ke světové špičce ve skoku do výšky. V konkurenci slavných amerických a australských závodníků vybojoval další medaili, kterou v této disciplíně sbírá od roku 2013. Přitom to na úspěch nevypadalo. „Nevěřil jsem tomu, že to tahle dopadne. Sériová motorka značky Husqvarna neměla zprvu na hlíně skoro žádnou sílu. S mechanikem Petrem Veseckým se nám podařilo motor přenastavit. Vyšlo to skvěle,“ popisoval Podmol, mistr světa ve freestyle motokrosu z roku 2010.
 
Podmol soutěží Step-up na X-Games procházel bezchybně, ani jednou nemusel opravovat. To soupeři postupně vypadávali, nebo museli absolvovat druhý skok. O medaili rozhodla výška 12,5 metru. Tu překonali pouze tři jezdci. „Velice důležitý byl výběr stopy. Jedna házela více do výšky, druhá do dálky. Rozhodoval jsem se podle svých pocitů a podle toho, jak to zvládali soupeři. Vždycky jsem to propočítával v hlavě,“ dodal Podmol, loňský vicemistr světa. „Také jsem upravil svůj styl, oproti loňsku jsem skákal na placku.“
 
Laťku ve výšce 13 metrů překonal pouze Australan Jarryd McNeil. Američan Colby Raha a Libor Podmol na druhý pokus neuspěli. O stříbru pro českého zástupce na X-Games rozhodl fakt, že na předchozí výšce Raha musel opravovat. „Na to jsem se soustředil. Chtěl jsem hlavně neudělat chybu a shodit laťku. To může rozhodnout o barvě medaile. Jedná se o nové pravidlo,“ doplnil Podmol, který si dnešním stříbrem zajistil účast na příštích X-Games.
 
„Byla to velice důležitá medaile, vůbec první na X-Games pro Husqvarnu,“ prohlásil Podmol, kterého ještě dneska večer čeká druhá disciplína, a to Best Trick. Tam chce předvést světu novinku, zcela nový trik Running Surfer. Jde o variaci jeho triku Surfer Flip, při kterém se rozjíždí na rampu s nohami na sedle. Ve vzduchu poté bude švihat nohami. „Tuhle kombinaci ještě nikdo neudělal, tak to bude světová premiéra,“ konstatoval český freestyle motokrosař.
 
X-GAMES 2018 (STEP UP)
VÝSLEDKY
1. JARRYD MCNEIL   43'
2. LIBOR PODMOL   41'
3. COLBY RAHA   41'
4. RONNIE RENNER   38'
5. BRYCE HUDSON   34'
 
Podmolovy medaile na X-Games
2013
Sao Paulo:       3. místo Step Up
Mnichov:          1. místo Step Up
Los Angeles:    2. místo Step Up
2014
Austin:             3. místo Step Up
2015
Austin:             2. místo Step Up
2016
Austin:             1. místo Step Up
2017
Minneapolis:     3. místo Step Up
2018
Minneapolis:     2. místo Step Up


 


Další články sekce Freestyle