KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 1. do 7. června 2020.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Loket nad Ohří - první závod sezony

Text: Dominika Nováková, foto: Radek Lavička
Loket nad Ohří - první závod sezony
26.03.2019
 

O nadcházejícím víkendu se jede první závod Kůta MMČR motokrosu v Lokti nad Ohří.


Nepřijde vám, že to všechno zase šíleně uteklo? Taky se na to jaro vždycky tak těšíte, trvá to snad staletí a najednou zbývá jenom týden do prvního závodu? Už je to tady zase. Hurá Těšíme se na první závod Kůta MMČR motokrosu do Lokte nad Ohří. Bude to paráda a týmy s sebou přivezou dost změn. Přijeďte se podívat na pořádný závod už poslední březnový den.

Oproti loňsku nám v kalendáři jeden podnik přibyl. Vychází to tak na sedm závodů jednotlivců a na konec sezony se opět můžete těšit na závod družstev, který bude opět, stejně jako loni, hostit Dalečín. Podíváme se i na tratě, které v kalendáři “velké” repubilky nějakou dobu chyběly - Kramolín a Jinín. Třídy i letos zůstávají stejné: MX1, MX2, Ženy a Veteráni.

První závod je vždycky ten nejvic vzrušující. Jednoduše proto, že je zase všechno nanovo. Co se stalo loni na konci sezony jenom hodně slabě naznačuje to, co můžeme očekávat v té letošní. Každý má výsledkové skóre zatím prázdné. Přečtěte si týmové reporty, ať víte, kdo nejvíc potunil svoji fyzickou kondici, kdo má nové stroje a nebo nové barvy a členy týmu.

MX1: Necháte titul zase Michkovi?
Ten loni ovládl nejvyšší třídu opět s přehledem. Ovšem několik prvních závodů to pro sedminásobného šampiona nebyla úplně procházka růžovým sadem. Postavil se mu Vašek Kovář (HT Group Racing Team), který hlásal, že nejrychlejším jezdcem republiky je on a taky to pár závodů dokazoval. Jenže tu přišla jedna chybička a támhle druhá a Michek(Buksa/Ados KTM Team) Kováře stejně vždycky překonal a kousek po kousíčku mu poodjížděl. Michek tak byl celkově první, Kovář třetí. Takže mezi těmito dvěma rivaly byl ještě někdo, hodně nenápadně se na nejvyšší příčky dral Maďar Bence Szvoboda (Buksa/Ados KTM Team), který se poprvé objevil v MX1 a ukázal, že mu vyšší obsah a zkušenější soupeři nedělají vůbec žádné problémy, a kdyby nepřišel o body kvůli zranění, na konci sezony bychom viděli hodně struhující boje o prvenství mezi týmovými kolegy. Všechy tři jezdce uvidíme v závodním poli i letos. Nebude mezi nimi chybět ani Filip Neugebauer (Osička MX Team), vítěz posledního loňského závodu a velký bojovník, který se v tom nejlepším světle ukáže i letos. Loni smolař Petr Bartoš (Orion Racing Team) bude zase lákadlem fanoušků na závody a snad bude mít víc štěstí a motorka mu nepřipraví tolik technických problémů. Po zranění ramene se všichni těšíme na Martina Fiňka (KRTZ motorsport), který loňský rok úplně vynechal, Petr Smítka (Haas Racing Team) zůstává věrný stroji Husqvarna a na závodech se sem tam ukáže i v zářivých barvách. Do vyšší třídy přestupuje Patrik Liška (HT Group Racing Team) a uvidíme, na jakou pozici se zařadí po prvním závodě. František Smola (BV Racing) i přes otcovské povinnosti dál bude prohánět svůj stroj a určitě se vyhne karambolům s Rudou Weschtou (Hulho Motocroos Racing Team), a celý český mistrák poprvé pojede mistr Rakouska Lukas Neurater (Osička MX Team), kterého jsme měli možnost vidět třeba loni ve Stříbře.

MX2: Šance bez loňského mistra
Zatímco v MX1 loňský mistr zůstává, ve slabší kubatuře bude chybět. Sulivana Jaulina, který jezdil za tým Buksa/Ados KTM už na startu neuvidíme, nahradí ho ale jiný jezdec, profesionální motokrosař Imre Varga alias “Mimó” (Buksa/Ados KTM Team) z Maďarska, který určitě bude chtít ukázat, co umí a jeho cíl je téměř jasný, že by podium? Chybět bude taktéž Patrik Liška (HT Group Racing Team), který se přesunul do silnějších MX1. O svých zkušenostech bude fanoušky ale stále přesvědčovat Martin Krč (Buksa/Ados KTM Team) a my čeští fanoušci si budeme přát konečně jeho vítězství. Samozřejmě to nebude mít úplně lehké. Podle tabulek má sice konečně víc šancí, nebude tu ani Szvoboda, ani Jaulin, a dokonce ani Polák s Liškou. Kdo ale zůstává? Jakub Terešák letos nově za tým HT Group Racing Team, Šimon Jošt (Osička MX Team), Dušan Drdaj (Yamaha Čepelák Racing Team), po zranění se znovu vrací Jonáš Nedvěd (Orion Racing Team) a uvidíme, co ukáže Imre Varga. No, sami jsme zvědaví, jak bude po prvním závodě vypadat pořadí v top10 této třídy.

Ženy: Holky, máte prostor se ukázat
Protože kdo bude po dvou letech chybět na startu dámské třídy? Několikanásobná mistryně světa a dvojnásobná mistryně České republiky Steffi Laier. Tím pádem mají české i ostatní zahraniční holky šanci na titul, protože předjet Steffi prostě nešlo. Účastnice mistrovství světa byla úplně jinde. To neznamená, že naše holky jezdí špatně, naopak, každý rok je tahle třída divácky atraktivnější a nyní to bude ještě o chlup větší podívaná. Kdo se v prvním závodě ukáže jako největší střelkyně? Velkou šanci má Kristýna Vítková(Yamaha Čepelák Racing Team), která loni vybojovala druhé místo a medaili i tabulku přebírala se slzami v očích, nejlepší může být i loňská třetí žena Tereza Hromková (HT Group Racing Team), která měla hodně silný start sezony, ale postupně na Kristýnu ztrácela, letos to ovšem může být úplně jinak. Nebo se vrátí do formy Barbora Laňková (Orion Racing Team), kterou loni brzdily pády její vinou i ostatních, a také technické problémy? To jsou zatím všechno jenom otázky? Navíc nesmíme zapomenout na Elenu Kapsamer(Buksa/Ados KTM Team), tu sice neuvidíme v prvním závodě, to ale pro zbytek sezony zatím nic neznamená, a na další holky, které se objeví na startu. Chybět ale bude Markéta Ehlová, která se před pár dny na sociálních sítích pochlubila těhotenským bříškem, gratulujeme

Veteráni: Kdo se postará o pořádnou podívanou?
Tak tuhle otázku jsme si kladli skoro všichni celou loňskou sezonu. Kdo bude ten, který dožene několikanásobného mistra republiky a mistra světa Martina Žeravu (KRTZ motorsport)? Rozjížďky s ním vypadaly podobně jako ty ve třídě žen. Žerava soupeřům ujel klidně o půl minuty a závod jel “na pohodu” klidně ve stupačkách. Měl soupeře - Petra Masaříka, ale ten se ho dokázal držet jenom pár kol a překonal ho pouze v závodě, kdy Žerava prorazil pneumatiku a nejelo mu to tak jak by si představoval. Takže celá loňská sezona měla jasné pořadí - první Žerava, druhý Masařík. Jenom chlapi na dalších pozicích se střídali a urputně se bojovalo o třetí místo, které nakonec odvezl Georg Hammerl(Motosport Chýnov). Žerava bude soupeře trápit i letos, v půlce roku by mu ovšem měl přibýt právoplatný soupeř - Petr Bartoš (Orion Racing Team), který oslaví 40. narozeniny.

Zapište si do deníčků další závody, pokud ještě nemáte:
5.5. Pacov
26.5. Dalečín
23.6. Opatov
14.7. Petrovice
4.8. Kramolín
25.8. Jinín
22.9. Dalečín - družstva

Tak už v neděli 31.3. na světové trati v Lokti nad Ohří - počasí zatím vypadá velmi slibně

GPS trati:
50° 11' 41.09
12° 45' 15.963

Vstupné je 200Kč

Loket 2019: Týmové reporty

Buksa/Ados KTM Team
Tým i pro letošní rok nasazuje šampiona ve třídě MX1 Martina Michka, a ani rok 2019 nebude výjimkou v tom směru, že se již sedminásobný držitel titulu bude snažit o další zářez. Možná mu ho ale bude chtít sebrat týmový kolega Bence Szvoboda, který se loni, kdy se poprvé objevil v MX1,umístil na druhé pozici i přesto, že přišel o body kvůli zranění. V MX2 zůstává Martin Krč, i ten si už teď před závody určitě tajně myslí na titul, ve svém novém týmovém kolegovi Imre Vargovi, ale bude mít i silného soupeře. Ve třídě Žen na prvním závodě v týmovém dresu nikoho neuvidíme. Elena Kapsamer jede světový závod, Steffi Laier se letos na MMČR neukáže vůbec. Stejně tak v týmových barvách už nespatříme Martina Žeravu ve třídě Veterán.

HT Group Racing Team
Těsně před sezonou českého mistrovství stihl Václav Kovář už několik závodů. Zúčatsnil se například mistrovství Itálie INTMX 2019. „Celkově tuto úvodní část sezóny hodnotím kladně. Závody mi ukázaly, na co se mám dál v tréninku soustředit.” A má za sebou také první závod EMX2T v Matterley Basin, kde se umístil celkově druhý. Přípravy na sezonu 2019 nepodcenil ani týmový kolega Patrik Liška, který se musel sžít hlavně se silnější motorkou, letos se přesouvá do třídy MX1. Novou posilou týmu se pro letošek stává Jakub Terešák (MX2). Zůstává Jiří Matějec (MX2), Tereza Hromková (Ženy). Ewa Biskupska (Ženy) měla bohužel těžký pád, po kterém si rozdrtila koleno, má po operaci a tento rok nejspíš vynechá.

Orion Racing Team
Těště se na tradiční složení v podobě: Petr Bartoš (MX1), Jonáš Nedvěd (MX2), Barbora Laňková (Ženy) a Aleš Suchánek (Veterán). Chybět bude Ivan Černý (Veterán), který stále doléčuje zraněné rameno z loňska. Při troše štěstí se objeví alespoň v Pacově. Petr Bartoš se od července objeví i ve třídě Veterán, protože, ač je to neuvěřitelné, oslaví už 40. narozeniny. V loňské sezoně se mu často lepila smůla na paty, v té letošní snad bude mít víc štěstí. Naděje vkládá tým i do Báry Laňkové, i tu loni potkalo několik technických problémů.

Yamaha Čepelák Racing Team
Za týmem je jako tradičně těžká zimní příprava proložená motorkou a posledních šest týdnů intenzívního tréninku na motorce. Týmové jedničky zůstanou stejné jako v loňském roce - Kristýna Vítková (Ženy) a Dušan Drdaj (MX2) a prvním rokem si zkusí i MMČR žen Aneta Čepeláková na YZ125. „Kristýna bude mít odjeté dva závody německého Ladies Cupu, zbytek týmu absolvoval přípravné závody pořádané Janem Froňkem a jako poslední závod před Loktem bude zápodočeský pohár v Merklíně,” říká šéf týmu Jiří Čepelák.

Hulho Motocross Team
Pro letošní sezonu jsme připravili pár zásadních změn, celý tým bude startovat na motorkách značky KTM v nových týmových barvách. Složení zůstává, kdy jedničku tvoří Ruda Weschta (MX1), kterého doplní na startu Ladislav Červenka (MX1), Tomáš Lhotský bohužel z důvodu zranění v první části sezony startovat nebude. „Na letošní sezonu jsme se přes zimu snažili připravit co nejpoctivěji při zahraničních trenincích a soustředěních, jak moc úspěšná tato příprava byla se dozvíme až v průběhu sezony,” upozorňuje Ladislav Červenka. Loketská trať a závod je pro náš západočeský tým “domácí", a proto bychom zde chtěli zabojovat o nejvyšší příčky a ukázat se tak v co nejlepším světle. Jako průpravu na Loket jsme se účastnili závodu Mistrovství Německa DM OPEN (Ruda Weschta) a závodu západočeského kraje MotulCupu v Merklíně (Ladislav Červenka).

Osička MX Team
Zima utekla jak voda a jsme v Lokti na prvním českém mistráku sezony 2019. Přes zimu se kluci snažili sedět na motorce co nejvíc to šlo, když nebyly podmínky u nás, vyrazili trénovat do Itálie. S novou sezonou přichází pro náš tým plno novinek. Hlavní změnou jsou motorky. Po 12 letech sedlání Kawasaki nás čeká nová značka KTM. Až naše jezdce budete hledat na trati, tak koukejte po žlutomodrých a šedočerných dresech FOX, jelikož jedeme nově v jejich kompletech. Konečně se letos našemu tříčlennému týmu podaří odjet celý seriál, na což se těšíme a doufáme, že se nám povede zajet slušný celkový výsledek v letošním šampionátu. V MX2 nás nadále reprezentuje slovenský jezdec Šimon Jošt, v MX1 je to zkušený český závodník Filip Neugebauer a celý seriál MMČR za nás pojede také loňský mistr Rakouska Lukas Neurauter. Pro Šimona bude Loket prvním závodem této sezony, Filip a Lukas už v rámci tréninku odjeli Winter Motocross v německém Frankenbachu a DM Open v Schnaitheimu.

KRTZ motorsport
Tým KRTZ motorsport bude letos vlastně úplně plný změn. Martin Finěk byl v jeho barvách zapsaný už loni, ovšem hned na začátku sezony si zranil rameno, což ho vyřadilo na celý rok. Nyní už je ale v pořádku, má řádně natrénováno a těší se na sezonu 2019. Stále v sedle Husqvarny ho uvidíme v závodě MX1. Velkou novinkou v týmu je několikanásobný mistr republiky a světa veteránů Martin Žerava, který vyměnil týmové barvy právě za ty KRTZ motorsport. Motocykl Suzuki mu ovšem zůstane i letos.

BV Racing
Na první závod MMČR v Lokti je naše týmová sestava téměř stejná jako v loňské sezoně. Ve třídě MX1 naše stálice František Smola, který přesedlal na týmovou značku motorky Suzuki a Michal Votroubek, který zůstává na svojí Yamaze. Třída MX2 - David Soldát, který se představí nově na Husqvarně a nový člen týmu Adam Dušek na KTM, a z juniorské třídy v MX2 jako loni Chlum a Hubálovský. Ve třídě Ženy uvidíme novou členku Danielu Feglarovou, a ve třídě Veterán Dušana Tichého jedoucího na značce Suzuki. Na sezonu 2019 se těšíme a hlavním cílem týmu je dojet sezonu ve zdraví

GT2 Motorsport
I nadále zůstává týmovou jedničkou týmu slovenský jezdec Tomáš Šimko (MX1). Toho loni trápila zranění, a tak musel dva závody vynechat. Ve třídě MX2 se představí Martin Trávníček a ve třídě Veterán bude týmové barvy hájit opět Josef Kudláček, Lubomír Gieslar a také Miroslav Ilčík.

Motosport Chýnov
Zimní příprava jezdců Motosport Chýnov pro sezonu 2019 byla velice individuální. Někdo se připravoval v rámci motoskijöringu, jiní na tréninkových tratích v Itálii, Maďarsku nebo Španělsku, někdo třeba jen doma v posilovně. Každopádně v Lokti posílíme náš stávající tým ve třídě WMX o Rakušanku Aline Barthel. Měla se zúčastnit i německá závodnice Celine Abel, ta se však při předsezonním tréninku zranila, a tak nastoupí až na druhém závodě v Pacově. Ve třídě Veterán budeme mít hned několik pilotů a většina z nich bude bojovat o umístění v TOP5 (loni celkově třetí Georg Hammerl, dále Daniel Doppler, Vladimír Mužík, Marek Kraus, Adolf Straka, Mario Martinz a další). Ve třídě MX2 se představí juniorský mistr světa a mistr Evropy Rakušan Rene Hofer, který se se svými soupeři premiérově poměří v seniorské třídě, ve třídě MX1 bude novou tváří další Rakušan Patrik Buchbauer.

Kromě výše zmiňovaných v Lokti nad Ohří nastoupí tradičně i další týmy Kůta mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.


Další články sekce MČR