KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 26. října do 1. listopadu 2020.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Pozvánka na MMČR junioru v Karlíně

Text: Dominika Nováková, foto: Jana Terešáková
Pozvánka na MMČR junioru v Karlíně
04.06.2019
 

Z jihu Čech na jih Moravy se přesouváme s juniorským mezinárodním mistrovstvím České republiky. Už třetí závod letošní sezony se koná 8. června na trati v Karlíně u Čejče. Mezi jezdci ve všech třídách zatím nejsou nijak výrazné bodové rozdíly, tak také další MMČR slibuje napínavé souboje až do konce závodního dne.


50ccm
Do Karlína přijede jako lídr této třídy slovenský jezdec Maxim Zimmerman. Jeho bodový náskok na čele ovšem není zas tak výrazný, druhý Jan Veselý na něj ztrácí jenom šest bodů (Zimmerman 92, Veselý 86). A vše nasvědčuje tomu, že by si to v Karlíně mezi sebou mohli rozdat právě tito dva závodníci. Jeden exceloval v Ledči, ten druhý zase v Jiníně. Komu se to podaří lépe v Karlíně, to se jeďte přesvědčit na vlastní oči. Nesmíme zapomenout také na průběžně třetího Josefa Vrtala (SMS Morava) a čtvrtého Huga Branta (Cermen Racing Team). Oba jezdci zatím předvádí skvělé vyrovnané výsledky a samozřejmě také oni ještě můžou promlouvat do bojů o titul. „V Jiníně se Hugovi Brantovi konečně zadařilo, když bral celkové druhé místo. Průběžně se tak posunul na čtvrtou pozici. Také v Karlíně od něho očekáváme opět útok na bednu,“ říká manažer týmu Vítězslav Marek. Bez šance ale nejsou ani další v pořadí – Ben Ackerl (Motosport Chýnov), Jaroslav Novotný (SMS Praha), ani třeba Dominik Hasoň (SMS Morava).

65ccm
Třída větších pětašedesátek má zatím jasného lídra. Je jím Vítězslav Marek (Cermen Racing Team), který zúročuje své zkušenosti z mistrovství Evropy a zatím vede třídu bez jediné ztráty bodu. Martinovi Červenkovi (APD Racing Team), zatím v obou letošních závodech zase patřilo vždy druhé místo. Dále je tu Stanislav Pojar (SMS Praha) a David Widerwill (Cermen Racing Team). Tito dva závodníci se prozatím dělí o třetí místo, mají bodovou shodu. Záleží teď na výkonu v karlínském závodě. Uvidíme, kdo nakonec bude lepší. Ovšem tři body za nimi číhá ještě Elias Ehrenhöfer (Motosport Chýnov). Ten zatím dokázal do cíle dojet nejlépe na čtvrté pozici. I on ale může zabrat a dostat se mezi nejlepší trojku. Trochu dál od stupňů vítězů teď figurují jezdci jako průběžně šestý Filip Křivan (SMS Jižní Čechy), sedmý Dominik Valter (SMS Praha) nebo osmý Marek Novák (SMS Praha). V Jiníně vystrkoval růžky také Maďar Ferenc Orlov (Motosport Chýnov). „Blýskl se zatím nejlepším výsledkem, když byl ve druhé jízdě třetí,“ upozorňuje manažer týmu Evžen Zadražil. Kvůli chybějícím bodům z prvního závodu je Ferenc zatím na dvanácté pozici.

85ccm
Vítězslav Marek, vedoucí jezdec třídy 65ccm, má síly dost, a tak na závodech jenom přehodí motorku za větší a uchází se o titul i ve třídě 85ccm. Prozatím i tady je lídrem tabulky. V minulém závodě ztratil svého největšího soupeře a týmového kolegu Matyáše Červenku (Cermen Racing Team), který si bohužel zlomil ruku, a proto musí závod v Karlíně vynechat. „Ztráta na čelo by tak byla obrovská. Matyáš se proto rozhodl, že po uzdravení hned přesedne na silnější 125ku a začne sbírat cenné zkušenosti,“ vysvětluje Vítězslav Marek. Druhý v průběžném hodnocení 85ccm je prozatím Jiří Klejšmid. Ten do prvního závodu v Ledči vstoupil sice opatrně dvěma šestými místy, v Jiníně už to ovšem bylo místo druhé a třetí. Kdyby byl úspěšnější, mohl být vedení mnohem blíž. V Jiníně ale ukázal, že umí být hodně rychlý. Stejně tak Maďar Noek Zárocz. Ten dokonce v minulém závodě jednu rozjížďku vyhrál, ovšem nedokončená první jízda ho momentálně drží až na čtvrté pozici. Průběžně třetí je Jakub Nevima (SMS Morava). I ten rozhodně na „bednu“ patří. A kdo je v pořadí dál? Průběžně pátý zatím Jiří Halama (Enduro Klub Semily), šestý Jaroslav Katriňák, sedmý Josef Koutný (SMS Morava) a osmý zatím zraněný Matyáš Červenka, který už ovšem pokračovat nebude. Zmínit musíme také dvanáctého Václava Janouta (SMS Jižní Čechy). Ten je sice v hodnocení docela nízko, kvůli chybějícím bodům z prvního závodu, ale už taky dokázal vybojovat jedno třetí místo.

125ccm
A už se dostáváme ke klukům, které vídáme i na „velké“ republice. V té naší juniorské je v této třídě nejúspěšnější Honza Wagenknecht (STARLING Cross Team). Ten zatím nevyhrál jen jednou, a to první rozjížďku v minulém závodě v Jiníně. Jinak byl vždy neomylný a právem je vedoucím závodníkem mezi stopětadvacítkami. Druhý nejlepší je v tuto chvíli Maďar Adam Kovacs (Motosport Chýnov). Ovšem na druhém až pátém místě jsou bodové rozdíly jenom minimální. A tak zatímco Wagenknecht na první pozici má na druhého skoro dvacetibodový náskok, má trochu větší pohodu, než závodníci za ním. Za druhým Kovacsem je, co se bodů týče, nalepený třetí Martin Venhoda (Team motokrosová škola). Určitě bude chtít mířit výš. Před Karlínem sbíral body i na mistrovství Evropy. „Absolvoval mistrovství Evropy ve Francii, kde získal bod za 20. Místo, zúčastnil se také německého ADACu,“ říká šéf týmu Radek Toman. Čtvrtý je aktuálně Radim Kraus a pátý Petr Rathouský (Orion Racing Team). „Petr se chce v Karlíně vrátit na medailové umístění. Rychlost získával při Kůta MMČR v Dalečíně a těsně před Karlínem se ještě zúčastní druhého podniku německého seriálu ADAC, kde figuruje v nabité konkurenci na desáté příčce - Classa MX Junior 125,“ upozorňuje manažer týmu Petr Kovář. Šesté místo zatím drží Daniel Mandys (ÚAMK Zejax Motoklub), jenom jeden bod na něj ztrácí sedmý Luděk Černý (Motosport Chýnov). Osmý je prozatím Stanislav Vašíček (Q-Racing Team).

MX2 Junior
Dušan Drdaj (Yamaha Čepelák Racing Team), zatím nejlepší závodník MX2 Junior, byl po prvním závodě v Ledči trochu nespokojený se svým výkonem, po Jiníně už ale mohl jásat. Závod se povedl doslova na jedničku. Dvě první místa zajistila jezdci průběžné vedení v seriálu a určitě lepší pocit z jízdy. „Jednoduché to pro něj nebylo, ale přijel na závody připravený, zkoncentrovaný a odjel to, na co má. V Karlíně to bude pro Dušana premiéra, ještě na tamní trati nestartoval, ale nemyslím, že by to hrálo nějakou zásadní roli,“ vysvětluje šéf týmu Jiří Čepelák. Rozhodně nesmí usnout na vavřínech, protože druhý Pavel Dvořáček (SMX Racing Team) si na něj určitě bude chtít posvítit. A například na velké republice v Dalečíně nasadil neuvěřitelné tempo a chvíli dokázal vést třídu MX2. Jestli ze sebe vydá takový výkon i v Karlíně, budou mít soupeři co dělat. Prozatím třetí místo okupuje Martin Vondrášek (Haas Racing Team), který byl zatím ve všech rozjížďkách na třetí pozici. Bude v Karlíně třeba o místo lepší? Uvidíme, jak se popere se svými soupeři. Velmi slušné výsledky a průběžně čtvrtá pozice patří v tuto chvíli Jiřímu Matějcovi (HT Group Racing Team), který měl úspěšnější zatím první závod. Pátý je nyní Marek Nešpor (KRTZ Motorsport), šestý Milan Šturma (Alima MX Racing Team), sedmý Daniel Stehlík a osmý Jan Klimo (Motosport klub Málkov).

Zatím to o víkendu vypadá na příjemné počasí. Tak si udělejte výlet do Jihomoravského kraje a přijeďte podpořit mladé motokrosové závodníky. Rozhodně se bude na co dívat Program v sobotu odstartuje v 7:40 hod. tréninkem třídy 85ccm, odpolední rozjížďky pak v 12:35 hod. Těšíme se na vás.
 


Další články sekce MČR