Závody u nás i v zahraničí v období od 5. dubna do 11. dubna 2021.

GP Austrálie 2014 – Moto3

19.10.2014

Australská Grand Prix má za sebou první závod, tím byl závod nejslabší třídy, který vyhrál domácí Jack Miller.

Závod nejslabší kategorie na okruhu Phillip Island byl tradičně provázen soubojem v početné skupině, když po úvodních kolech se vytvořily především dvě tyto skupiny. Vedoucí čítala 11 jezdců, za kterými jelo dalších deset závodníků ve druhé skupině, jež měla několikasekundovou ztrátu, a ve které jeli i oba naši zástupci, tedy Jakub Kornfeil a Karel Hanika.
V obou skupinách se neustále měnilo pořadí a bylo jasné, že o výsledku bude rozhodovat každá chyba. Jako první se z vedoucí skupiny vytratili Juanfran Guevara a Isaac Vinales, kteří po vzájemném kontaktu havarovali. Stejný osud postihnul i Romana Fenatiho a po dalším z mnoha kontaktů i dvojici Brad Binder a Danny Kent. Do finiše tak šla šestičlenná skupina Miller, Rins, Marquez, Vazquez, McPhee a Masbou. Domácí Jack Miller udržel celé poslední kolo vedení a zaslouženě se radoval z vítězství. Na cílové čáře byl o 0,029 sekundy dříve, než Honda vedoucího jezdce průběžné klasifikace šampionátu, Alexe Marqueze, který naopak o pouhých 0,003 sekundy odsunul na třetí pozici svého týmového kolegu Alexe Rinse. Ani výborný finiš nestačil Efrenu Vazquezovi k pódiu, když cílem projel se ztrátou 0,044 sekundy čtvrtý. Páté místo obsadil John McPhee a šesté pak Alexis Masbou.
Na pádech jezdců z vedoucí skupiny samozřejmě vydělali všichni následující piloti. Nás může těšit, že Jakub Kornfeil předvedl výbornou jízdu. Po startu sice klesl až na 20. pozici, ale dokázal se dostat do čela druhé skupiny a z něj se společně s Miguelem Oliveirou vydat za vedoucí jedenáctkou. Tu sice nedokázali dojet, ale Kornfeilova ztráta v cíli 3,455 sekundy svědčí o tom, že náš jezdec má za sebou velmi dobrý závod, na jehož konci se může z osmé pozice radovat z dalších světových bodů.
Velmi dobrý závod zajel také Karel Hanika, který během své australské premiéry také bojoval ve druhé skupině. Několikrát se v ní dokázal prosadit do popředí a po projetí cílem si nakonec připsat tři světové body udělované za 13. místo.