KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 10. května do 16. května 2021.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Rozhovor s Karlem Hanikou po sezoně 2014

Foto: Red Bull KTM Ajo Team
Rozhovor s Karlem Hanikou po sezoně 2014
13.11.2014
 

Tým Red Bull KTM Ajo je v Jerezu kde zahajuje testování pro rok 2015. Tímto testem český závodník Karel Hanika začíná svou druhou sezónu v Moto3. Jeho nováčkovská sezona skončila sérií dobrých výsledků, včetně dvou top 10 s jeho nejlepším umístění v závodě, když dojel devátý v Sepangu.

 
Definuj první sezonu v mistrovství světa jedním slovem
Učení
 
Jakou známku by si dal sám sobě ve stupnici od 1 do 10?
5
 
Jaký byl tvůj nejlepší závod?
Řekl bych, že předposlední závod roku v Sepangu, protože jsem byl pro většinu závodu schopen držet se v hlavní skupině a získal svůj nejlepší výsledek v sezoně. Navíc, to byl velmi těžký závod, protože bylo opravdu horko a na trati, kde jsem nikdy předtím nejel.
 
A nejhorší?
Argentina. Bohužel jsem tam měl pád v prvním kole, který zničil veškeré naděje na získání dobrého výsledku.
 
Jsi spokojen se svou první sezonou v Mistrovství světa?
Ano, jsem velmi spokojený, protože jsem se hodně naučil, a to zejména od svých techniků, ale i od všech ostatních členů našeho týmu. Samozřejmě, že jsem měl skvělého týmového kolegu [poznámka: Jack Miller], od něhož jsem se naučil spoustu věcí. Sezonu jsem si užil. Naučil jsem se spoustu okruhů, dozvěděl se věci o ježdění a zkoušel různé nastavení. Je vždy příjemné pracovat se skvělým týmem, jako je tento.
 
Své nejlepší výsledky si získal v poslední části sezóny, na tratích, kde jste nikdy předtím nejel. Proč si myslíš, že došlo k této situaci?
Já nevím. Pravdou je, že je to trochu divné. Po několika závodech, v nichž to pro mne nešlo moc dobře, jsem trochu změnil myšlení a snažil se soustředit více na závody a jejich dokončení. Výsledky přišly samy, i když jsem na to v závodech příliš netlačil. Tato změna hodně pomohla a poslední čtyři závody proběhly velmi dobře. Můj tým a moji mechanici jsou velmi rádi, že se výsledky nakonec dostavily.
 
Ve středu začala naplno příprava na sezonu 2015. Co je cílem pro tvůj druhý rok v Mistrovství světa?
Je těžké říct o jaké konečné místo v šampionátu budeme bojovat. Nyní již oficiálně nejsem nováčkem. Naučil jsem se hodně a příští rok bude čas začít získávat dobré výsledky. Myslím si, že jsme dobře připraveni. Musíme trénovat a dobře fungovat po celou zimu, abych pak jezdil rychle. Když se to podaří a týmová práce bude jako tomu bylo v tomto roce, výsledky se dostaví.
 
Budete ti chybět Jack?
Ano, samozřejmě, ale s Miguelem [poznámka: Oliveira] a Bradem [poznámka: Binder] budeme v pohodě. Jack je skvělý týmový kolega, v této sezoně jsem si to s ním opravdu užil. Je to velmi zábavný člověk a naučil mne spoustu věcí, o kterých si myslím, že se v budoucnu osvědčí. Přeji mu vše nejlepší pro jeho první rok v MotoGP.
 
Co si myslíš o tomto velkém skoku, který učinil? Myslíš si, že může být v příštím roce konkurence schopný?
Ano, je to skvělý jezdec. Málem v letošním roce vyhrál Mistrovství světa Moto3 a byl to jezdec s největším počtem výher. Někdy trochu ztratí hlavu, což je ale potřeba k tomu, aby byl rychlý. Je to druh jezdce, který se může posunout o dvě třídy. Samozřejmě, že přizpůsobit se vyžaduje určitý čas a on bude muset najezdit na novém motocyklu mnoho kol, aby se to všechno naučit, ale já si myslím, že může zajet velmi dobře.
 
Co budeš dělat v zimě abys byl připraven?
Máme připravené nějaké testy, které budou vedeny pro test nového motocyklu. Tento týden jsme v Jerezu a pak je tu příští týden zase Valencie, takže musím do práce. Také musím chodit do školy a dokončit svůj poslední rok. Musím také trénovat, což je důležitá věc k dosažení konkurence schopnosti. Zůstanu ve Španělsku a budu co nejvíce trénovat, abych byl fyzicky i psychicky připraven. Pokud v tom budu efektivní, pak výsledky přijdou.

Další články sekce Moto3