KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 15. července do 21. července 2019.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

MČR na silnici – Rijeka

Text a foto: Petr Štola
MČR na silnici – Rijeka
31.07.2018
 

Poprvé v historii se náš republikový šampionát silničních motocyklů představil v Chorvatsku.

 
Okruh Grobnik v chorvatské Rijece patří k tradičním destinacím alpsko-jadranského šampionátu na silnici. V historii byly roky, kdy se sem tato série vracela třikrát během jedné sezony (po jednom závodě zde pořádali Chorvati, Italové a Slovinci). Jezdců sem mnoho nepřijede, ale vyrovnaným soupeřem je vždy skupinka místních matadorů, kteří okruh dokonale znají a dokáží bojovat minimálně s jezdci středu startovního pole. Letos poprvé byl tento okruh zařazen také i do našeho, českého, republikového šampionátu, a i když se předem vědělo, že se sem nepohrnou davy českých závodníků, tak se nakonec tato jadranská destinace v kalendáři potvrdila. Na novém povrchu se dokonce ve dvou kategoriích přidělovaly body.
 
Tradičně velmi zajímavé závody nabídla nejslabší kategorie Supersport300. V ní z pohledu Alpe Adrie bojovala o vítězství dvojice Slováků, Michal Búlík a Roman Kučera, s Jihoafričanem Samuelem Lochoffem. V sobotu byl Lochoff již v prvním kole poslán mimo trať a musel se o pódium porvat skvělou stíhací jízdou z posledního místa, ze kterého to dotáhl na třetí pozici. Závod byl ochuzen o finální souboj Kučery s Búlikem, když jej po osmém kole předčasně ukončila červená vlajka. Vyhrál Kučera před Búlikem.
Naši Vojtěch Schwarz a Lukáš Simon, bojovali ve druhé skupině. Zde o 4. pozici jelo pět jezdců a naši patřili k nejaktivnějším. Cílem nakonec projel Vojtěch Schwarz na celkovém 5. místě a připsal si dalších 25 bodů do Mistrovství ČR. Druhý z tohoto pohledu byl Lukáš Simon. Třetí příčku poté získala Alexandra Pelikánová, která však dojela daleko za touto skupinou. Těsně za Pelikánovou pak dojel Martin Němeček, pátým českým závodníkem v cíli byl Ondřej Schwarz.
V nedělním závodě od startu opět na čele bojovala trojice Lochoff, Kučera a Búlik. Bohužel Roman Kučera v jedné z náročných zatáček ztratil kontrolu nad předním kolem a havaroval. Poté Búlik dokázal definitivně poslat za svá záda Lochoffa a připsat si premiérové vítězství v Alpe Adrii.
Naši Vojtěch Schwarz a Lukáš Simon, opět bojovali ve druhé skupině. Po pádu Kučery to bylo o celkové třetí místo, a k naší radosti ho vybojoval Vojta Schwarz. Smůlu měl Lukáš Simon. Ten doplatil na chybu a pád Maďara Szamada, který nedobrzdil do první levotočivé zatáčky a upadl. Lukáš se mu chtěl vyhnou a musel v plné rychlosti vyjet do kačírku, ve kterém upadl. Bohužel traťáci ho nechali mnoho sekund bez povšimnutí a mladý závodník sám nedokázal zdvihnout svůj motocykl, takže než se k němu někdo dostal a pomohl mu, byl rázem na posledním místě, na kterém také dojel do cíle závodu. Na republikové pódium se tak v tomto závodě dostala (obrazně, protože letos Autoklub ČR poháry za jednotlivé závody neuděluje) Alexandra Pelikánová, která dojela druhá a Martin Němeček, který byl třetí.
 
Supersport 300
SVK 1
POL
HUN
CRO
AUT
SVK 2
GER
Suma
1
2
1
2
1
2
1
2
1
2
1
2
1
2
1.
Vojtěch Schwarz
16
25
20
20
25
25
25
25
 
 
 
 
 
 
181
2.
Lukáš Simon
25
20
25
25
20
dnf
20
11
 
 
 
 
 
 
146
3.
Alexandra Pelikánová
20
16
13
16
16
20
16
20
 
 
 
 
 
 
137
4.
Martin Němeček
dnf
13
16
13
13
16
13
16
 
 
 
 
 
 
100
5.
Ondřej Schwarz
11
11
10
10
11
13
11
13
 
 
 
 
 
 
90
6.
Zuzana Schiller
13
dnf
11
11
10
11
-
-
 
 
 
 
 
 
56
7.
Markéta Strnadová
10
10
-
-
-
-
-
-
 
 
 
 
 
 
20
 
Díky menšímu počtu jezdců byly opět obě šestistovkové kategorie spojené. Mezi Supersporty byl nejlepší dvakrát Maďar Gergo Molnar, který poslal za záda favorizovaného, domácího Martina Vugrince. Třetí místo dvakrát vybojoval Ital Luca Tommasini. Nejúspěšnějším českým jezdcem byl Jaromír Chlup, kterému se podařilo dokončit oba závody, ten první na celkové 4. pozici, z šesti jezdců v cíli, ten druhý na 5. pozici, z osmi jezdců v cíli. Oliver König sobotní závod nedokončil, stejně, jako Tomáš Šubrt, který v sobotu havaroval již v prvním kole. V neděli König dojel čtvrtý, Šubrt byl šestý.
Dvě vítězství do Alpe Adrie si připsal i Maďar Alen Györfi, který triumfoval v kategorii Superstock600 v sobotu i v neděli, byť v sobotu to bylo z celkové druhé pozice, protože domácí Ivan Visak, který byl nejrychlejší, do AA neboduje. Českou zástavu zde držela dvojice jezdců. Navrátilec k závodění, Jirka Mrkývka nejmladší a stále se lepšící Patrik Stachura. Úspěšnější byl „Mrkva“, který v sobotu dojel na 11. místě, v neděli postoupil do top ten, když cílem projel šestý. Patrik Stachura byl v sobotu sedmnáctý, v neděli čtrnáctý.
 
Patrně nejhezčí souboj o vítězství nabídly dva závody kategorie Superstock1000, a nás může těšit, že protagonisti byli naši jezdci Michalové Filla a Prášek. V sobotním závodě jezdil dlouho na čele Michal Filla, kterého po vlažnějším začátku rychle dojel Michal Prášek, jež si cestou střihl nový rekord okruhu 1:26,585. V poslední třetině se pokusil na Fillu zaútočit, ale nedařilo se, a tak se Michal Prášek soustředil na poslední zatáčku. V ní si ovšem Michal Filla zkušeně pohlídal vnitřek a dojel si pro další vítězství. Michal Prášek byl druhý a Němec Arnaud Friedrich třetí. V závodě byl také náš Václav Bittman, který dojel na sedmém místě.
Ve druhém závodě si Michalové vyměnili role. Na čele dlouho jezdil Michal Prášek, sledován Michalem Fillou. Bylo jasné, že vše podstatné se odehraje v posledních kolech, a tak své pneumatiky šetřil nejen Filla, ale i vedoucí Prášek. Dle předpokladu v závěru závodu zaútočil Filla na vedoucí pozici, což se mu také podařilo a nakonec si v cíli závodu připsal osmé vítězství z osmého letošního závodu. Třetí byl opět Friedrich. Vašek Bittman dojel i v tomto závodě na sedmé pozici.
 
Superbiky nenabídly tak dramatické souboje o vítězství, jako jejich „sériovější“ přítelkyně, kategorie Superstock 1000. V sobotu i v neděli se z jednoznačného vítězství mezi superbikery radoval Rakušan Julian Mayer. V sobotu ho na pódium doprovodili krajané Steinmayer a Fichtenbauer, v neděli pak opět druhý Steinmayer a třetí Ville Valtonen z Finska.
Na startu se sešla také pětice českých jezdců. Bylo paradoxem, že například na tradiční Pannoniaring potřebných pět jezdců nepřijede a na „dovolenou“ k moři se pět borců vypraví. Nejvíce bodů, a to plných 50, si do Prahy odvezl liberecký rodák Miloš Čihák, který svedl dva skvělé souboje ve skupině o pozice těsně za pódiem. Nakonec z toho byla dvě celková desátá místa. 40 bodů si připsal Vašek Rumlena, který v sobotu dojel na 14. místě, v neděli pak na jedenáctém. Letos poprvé k závodům vyrazil východočeský závodník Jirka Brož. Ten v trénincích a kvalifikaci připravoval svou Yamahu, aby si v závodech zajistil dvě třetí místa v MČR. Dvakrát bodoval i Standa Polák, který však bral body jen za 5. místo v sobotu a čtvrté v neděli, což znamenalo, že musel opustit vedoucí pozici v celkové klasifikaci, kam se nyní posunul Milda Čihák. Ovšem do konce sezony se ještě rozděluje 150 bodů, a tak není nic  rozhodnuto, obzvlášť, když se očekává návrat jezdců Merkury Racing Teamu, jež místo v Rijece pochopitelně hájil své zájmy v japonské Suzuce. Dodejme ještě, že David Ouředníček v sobotu dojel čtvrtý z českých jezdců, ale zklamáním je pro něj elektronika jeho Yamahy, která mu vystavila v neděli předčasný stop.
 
Další závod Alpe Adrie a MČR se jede první zářijový víkend na rakouském okruhu Red Bull Ring, kde se očekává opravdu velmi početné startovní pole a doufejme tedy, že okruh z kalendáře Grand Prix nezůstane bez pozornosti ani českých závodníků.
 
Superbike
SVK 1
POL
HUN
CRO
AUT
SVK 2
GER
Suma
1
2
1
2
1
2
1
2
1
2
1
2
1
2
1.
Miloš Čihák
16
-
-
-
0
20
25
25
 
 
 
 
 
 
86
2.
Stanislav Polák
8
11
0
0
16
16
11
13
 
 
 
 
 
 
75
3.
Václav Rumlena
10
16
0
0
-
-
20
20
 
 
 
 
 
 
66
4.
David Ouředníček
11
13
0
0
20
0
13
dnf
 
 
 
 
 
 
57
5.
Ondřej Ježek
-
-
-
-
25
25
-
-
 
 
 
 
 
 
50
6.
Karel Hanika
25
25
0
0
0
0
-
-
 
 
 
 
 
 
50
7.
Matěj Smrž
13
20
-
-
-
-
-
-
 
 
 
 
 
 
33
8.
Jiří Brož
-
-
-
-
-
-
16
16
 
 
 
 
 
 
32
9.
Jan Halbich
20
-
-
-
-
-
-
-
 
 
 
 
 
 
20
10.
Richard Balcar
9
dnf
-
-
-
-
-
-
 
 
 
 
 
 
9
 

 


Další články sekce MČR