Závody u nás i v zahraničí v období od 9. září do 15. září 2019.

Grand Prix slaví sedmdesátiny

15.06.2019

Závody silničních motocyklů Grand Prix slaví tento víkend 70 let, zde několik zajímavých čísel z dosavadní historie silničního Mistrovství světa, které se jelo poprvé 13. června 1949 na ostrově Man.

929
Od roku 1949 bylo pořádáno celkem 929 Grand Prix, během kterých se konalo 3114 závodů napříč všemi kategoriemi.

117
Doposud bylo korunováno 117 Mistrů světa. Rekordmanem je Giacomo Agostini s 15 tituly před Angelem Nietem (13), Mikeem Hailwoodem (9), Valentinem Rossim (9) a Carlem Ubbialim (9).

372
Celkem 372 různých jezdců dokázalo vyhrát alespoň jeden z některých dosavadních závodů. Nejvíce jich vyhrál Giacomo Agostini (122 vítězství), následuje Valentino Rossi (115), Angel Nieto (90), Mike Hailwood (76) a Marc Márquez (73).

111
Z těchto 372 vítězů jich 111 ochutnalo úspěch vítězného závodu Grand Prix pouze jednou, s posledním Danilo Petruccim (Mission Winnow Ducati), který zvítězil před čtrnácti dny v Mugellu.

718
Celkem 718 jezdců skončilo mezi prvními třemi jezdci v závodě třech kategoriích. Valentino Rossi byl na stupních vítězů 234krát, což je o 75 více než, než měl Giacomo Agostini (159), následuje Dani Pedrosa (153), Jorge Lorenzo (152) a Angel Nieto (139).

29
Zvítězilo celkem 29 jezdců různých národností. Itálie je na čele této statistiky s 811 vítězstvími před Španělskem (609), Velkou Británií (383), Německem (191 – Západní, Východní i současné sjednocené Německo) a Austrálií (180).

30
Během 70 let putovalo Mistrovství světa do 30 zemí. Samotné Španělsko hostilo 400 závodů před Itálií s 347 závody.

776
Honda zůstává nejúspěšnějším výrobcem s 776 vítězstvími ve všech kategoriích, před Yamahou (502), Aprilií (294), MV Agustou (275) a Suzuki (157).

7
Doplňme, že za Českou republiku byl pohár pro vítěze závodu předáván celkem sedmkrát. Mezi vítězi závodu jsou František Šťastný (4 vítězství), Lukáš Pešek (2) a Karel Abraham (1).

49
Nejvíce umístění na pódiu má z českých jezdců František Šťastný (21), následuje dvojice Lukáš Pešek a Gustav Havel (oba 9), Jakub Kornfeil (4), Karel Abraham a Bohumil Staša (2), Stanislav Malina a František Boček (1).