KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 12. dubna do 18. dubna 2021.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Maverick Viñales přemýšlí o roku 2015

Foto: Suzuki
Maverick Viñales přemýšlí o roku 2015
06.01.2016
 

MotoGP Rookie of the Year, španělský závodník Maverick Viñales, hovoří o tom, kdo ho co naučil v roce 2015.

 
Španělský jezdec Maverick Viñales zakončil svůj první rok v MotoGP ziskem titulu Rookie of the Year. Bylo to potřetí v jeho kariéře, když stejný debutující rok prožil i v kategoriích 125cc a Moto2. Jezdec Teamu Suzuki Ecstar skončil dvanáctý v celkovém pořadí MotoGP 2015 se ziskem 97 bodů. Nyní mladý závodník hovořil o tom, od kterých jezdců se učil, co mu pomohlo, či kde vidí své rezervy.
 
Rychlá kola
Myslím si, že Marc Marquez je nejrychlejší jezdec na jedno kolo. Je opravdu úžasné vidět, jakou má schopnost využít co nejvíce ze svých příležitostí. Jsme přesvědčeni, že v průběhu roku jsme si na kvalifikačních pneumatikách také nevedli špatně… jak bylo vidět například na okruhu Catalunya v Barceloně.
 
Tempo
Možná Jorge Lorenzo. Ten je velmi konzistentní, což v roce 2015 demonstroval každý víkend od prvního volného tréninku až do neděle. Je schopen jet ve stejném tempu celý závod, což opravdu není snadné.
 
Zatáčení
Myslím, že je to opět určitě Jorge, který podle mého názoru není nejlepší brzdař na startovním roštu. Nebrzdí zvlášť pozdě, ale je úžasné pozorovat, jak pracuje s plynem při zatáčení.
 
Brzdění
Marc má schopnost brzdit velmi, velmi pozdě a přesto najíždí do zatáček bez problémů.
 
Předjíždění
Existují dva učitelé, kteří jsou odborníky v dané věci: Marc a Valentino Rossi
 
Za mokra
Za mokra pojedu s Yonny Hernandezem
 
Start
To je téma pro Daniho Pedrosu, který vždy startuje stejně. Nezáleží na tom, jakou má pozici na startovním roštu - v prvních metrech vždycky získá několik pozic.
 
Kvalifikační pneumatiky
Aleix Espargaró zná, jak dostat z kvalifikačních pneumatik co nejvíce, ale také Iannone a Petrucci. Nicméně jak jsem řekl, na jedno kolo je nejefektivnější a nejrychlejší ze všech Marc Marquez.
 
Uchování pneumatik v závodě
Dani a Jorge. Marquez a Vale jsou více agresivní a více opotřebovávají pneumatiky. Myslím, že já jsem na tom v tomto směru také docela dobře. Na konci závodu jsem jedním z jezdců, kteří mají pneumatiky v nejlepší formě, a kteří mohou jezdit nejrychleji v posledních kolech.
 
Nejlepší reference
Pro mne je nejlepším jezdcem, kterého následovat, Marc. Máme velmi podobný styl jízdy a vždy, když je přede mnou, tak všechno dobře dopadne. Kdybych měl určit někoho z historie Mistrovství světa, tak bych rád následoval číslo 34, legendárního Kevina Schwantze.
 
Nejpohodlnější jezdec, kterého následovat
Můj kolega Aleix. Má stejný motocykl, jako já, takže má stejný výkon. Navíc jezdíme podobné stopy.
 
Nejtěžší jezdec, kterého následovat
Letos jsem se snažil sledovat Yamahy Rossiho a Lorenza, ale také Pola Espargara a Bradleyho Smitha. Nebrzdí velmi pozdě, ale mají skvělé průjezdy zatáček.
 
Jaké oblasti je třeba zlepšit?
Především všechny mé starty a má úvodní kola. Myslím, že to je místo, kde mám největší prostor pro zlepšení.
 
Jaké oblasti si myslíš, že ti šly nejlépe?
Konce závodů. Řekl bych, že mám dobrý management opotřebení pneumatik.


 


Další články sekce MotoGP