KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 16. do 29. března 2020.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Zemřel Bohumil Staša

Text: Autoklub ČR
Zemřel Bohumil Staša
22.05.2019
 

Ve věku 75 let zemřela česká motocyklová legenda, „pan závodník“, Bohumil Staša.


Se smutkem jsme přijali zprávu, že náš svět v úterý 21. května 2019 opustil Bohumil Staša, motocyklová legenda, proslulý závodník, dvacetinásobný () mistr republiky.

Bohumil Staša se narodil 29. dubna 1944 ve Zlíně. Jezdecký talent zdědil po svém tatínkovi Vincencovi, jeho cesta do závodnického světa začínala na legendární Jawě Pionýr. Musel si na ni ušetřit, není tajemstvím, že jeho otec nechtěl, aby se dal na nebezpečnou řeholi, později však svolil a sedmnáctiletému Bohoušovi půjčil Jawu 250 k prvnímu závodu v krajském přeboru. V roce 1972 se už dvakrát objevil s ČZ 175 v podnicích mistrovství republiky. Naplno jeho kariéra silničního motocyklového závodníka začala po absolvování vojny v roce 1964, kdy odešel do Strakonic, o rok později už jako tovární jezdec ČZM slavil první domácí titul. V průběhu let na domácích tratích vyhrál co se dalo, například v roce 1967 získal hned tři tituly mistra republiky. Za hranicemi zvítězil dvakrát v Grand Prix Rakouska v Salcburku v letech 1968 a 1969 na ČZ 350. O dva roky později ho na stejné trati připravila porucha tři kola před cílem o první vítězství v mistrovství světa. V roce 1977 vyhrál Grand Prix NDR na Sachsenringu ve třídě dvěstěpadesátek na Jawě.

Byl továrním jezdcem ČZ, později Jawy, když skončila, jezdil na yamahách, suzuki a hondě. Nasbíral 90 vítězství v domácím mistrovství a 20 titulů v pěti třídách. Nejlepšího umístění v mistrovství světa dosáhl v roce 1971 na domácí trati v Brně, když dojel druhý za Jarno Saarinenem ve třistapadesátkách. Patří mu neobyčejný primát, je naším jediným jezdcem, který závodil na všech poválečných brněnských tratích. V roce 1989 se před startem GP na novém automodromu oficiálně rozloučil se svojí osmadvacetiletou závodnickou kariérou. U rychlých kol však zůstal, další sezóny doprovázel syna Bohumila a stál při počátcích kariéry mnoha mladých jezdců.

Čest jeho památce
 


Další články sekce Ostatní