Závody u nás i v zahraničí v období od 12. října do 18. října 2020.

TT 2016 – vítězství i tragédie

11.06.2016

Závěrečný den kopíroval úvodní, tedy rozdaly se trofeje, ale také se umíralo.

Sure Sidecar TT – 2. závod
Druhý závod kategorie sidecar viděl svého vítěze v posádce bratrů Bena a Toma Birchallů, kteří tři kola zajeli za 58 minut a 43,187 sekundy. Na druhém místě skončil John Holden se spolujezdcem Andrew Winklem, pro něž to po vítězství v prvním závodě znamená další skvělé umístění na legendární TT. Třetím místem si kariéru zpestřil Tim Reeves, jemuž vyvažoval Patrick Farrance.

8. Gary Bryan / Jamie Winn (Baker / Drury Enginering) 01:01:53.080 / 109.743
9. Tony Baker / Fiona Baker-Milligan (Suzuki / Cumbria Express) 01:02:04.277 / 109.413
10. Gordon Shand / Philip Hyde (SHAND F2 / Ashworth Machined Timber) 01:02:55.143 / 107.939

PokerStars Senior TT
Závěrečným závodem Tourist Trophy byl tradičně superbikový souboj v závodě Senior TT. V souboji na šest kol byl nejrychlejší zkušený Michael Dunlop, který na druhé místo odsunul asi největší letošní hvězdu, Iana Hutchinsona a na třetí nejzkušenějšího jezdce letošní TT, Johna McGuinnesse. Na dráze se představil i náš Kamil Holán. Ten zajel 22. nejrychlejší čas a získal za něj bronzovou repliku Merkura.

1. Michael Dunlop (BMW / Hawk Racing) 01:43:56.129 / prům. 130.685
2. Ian Hutchinson (BMW / Tyco BMW) 01:44:27.605 / 130.029
3. John McGuinness (Honda / Honda Racing) 01:44:58.651 / 129.388
4. Dean Harrison (Kawasaki / Silicone Engineering) 01:45:51.385 / 128.313
5. Bruce Anstey (Honda / Valvoline Racing by Padgetts Moto) 01:46:08.108 / 127.976
6. Conor Cummins (Honda / Honda Racing) 01:46:11.570 / 127.907
7. Michael Rutter (BMW / Bathams SMT Racing) 01:46:20.009 / 127.738
8. Lee Johnston (BMW / East Coast Construction / Burdens) 01:47:00.201 / 126.938
9. James Hillier (Kawasaki / Quattro Plant Muc-Off Kawasaki) 01:47:03.679 / 126.869
10. Ivan Lintin (Kawasaki / Devitt RC Express Racing) 01:48:22.931 / 125.323
---------------------
22. Kamil Holán (BMW / IVR BMW Motorrad CSEU) 01:51:35.167 / 121.725

Tragické havárie
Již v závodě sidecar havaroval sidecar se startovním číslem 6, ve kterém seděli otec a syn Ian a Carl Bellové. Bohužel otec Ian Bell, který stroj pilotoval, havárii nepřežil, zatímco Carl zůstal nezraněn. Ian Bell startoval na TT již v roce 1995 a byl tedy z tohoto pohledu velmi zkušeným jezdcem. Jenže mu již bylo 58 let a to je věk, který na přírodní okruhy prostě nepatří. Reakce jezdce ve skoro důchodovém věku již neodpovídají potřebám pro tento nebezpečný sport.

K další smrtelné události došlo v závěrečném závodě Senior TT. V něm havaroval dvaatřicetiletý Andrew Soar, který pád v úseku Keppel Gate nepřežil.