KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 20. května do 26. května 2019.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Desetkrát o úvodním závodě WSBK

Foto: Petr Štola
Desetkrát o úvodním závodě WSBK
13.02.2019
 

Co by jste měli vědět, před úvodním superbikovým závodem sezony.


1. Jedenáctý rok v řadě bude okruh Phillip Island hostit zahajovací závod sezony. Australská závodní dráha je místem, kde se v historii šampionátu nejčastěji odehrálo zahájení sezony, poté následují Donington, Valencia a Losail.

2. Phillip Island je okruh, kde se odehrálo nejvíce závodů WorldSBK - 55. První se zde jel v roce 1990.

3. V historii šampionátu celkem sedmnáctkrát z 31 možností, vyhrál na konci roku světový titul vítěz zahajovacího závodu. V minulém roce tomu tak nebylo, když vítězem úvodního klání byl Marco Melandri. Ital v Austrálii získal double, ale další vítězství v sezoně nezískal a skončil na celkovém 5. místě.

4. Jonathan Rea zahájí letošní rok 2019 poté, co se celkem stokrát dostal do čela šampionátu. Do čela se naposledy dostal v Buriram 2018 a vydržel tam až do posledního závodu loňského roku.

5. V loňském roce Marco Melandri ukončil na Phillip Islandu 6 po sobě jdoucích britských vítězství. Stejný záznam v Austrálie s šesti po sobě jdoucích vítězství jezdců jednoho národa je registrován také od druhého závodu roku 2004 do prvního závodu roku 2007.

6. Až v sobotu 23. února zhasnou startovací světla, tak Tom Sykes zahájí svůj 260. závod WorldSBK na okruhu Phillip Island.

7. Jonathan Rea je na vítězném módu s jedenácti vyhranými závody v řadě, jedná se o rekordní sekvenci. Žádná z těchto vítězství nedosáhl s výhodou startu z pole position.

8. Nejvyšší maximální rychlost zaznamenaná na okruhu Phillip Island je 324,6 km/h, kterou dosáhl Max Biaggi na své Aprilii v roce 2012.

9. Ve všech 31 sezonách, které se doposud odjely, byl v zahajovacím závodě sezony vždy pozdější šampión na prvních pěti místech. Tom Sykes a Jonathan Rea byli jedinými šampióny, kteří začali vítěznou kampaň s pátým místem, bylo to v roce 2013 a v loňském roce.

10. Australští jezdci zde vyhráli svůj domácí závod 23krát z 55 možností, poslední v roce 2008 s doublem Troye Baylisse. Od té doby na Phillip Islandu vyhráli jezdci ze sedmi různých zemí.


Další články sekce WSBK