KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 11. ledna do 17. ledna 2021.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Igor Kaláb - využitá příležitost v Rijece

Tisková zpráva Igora Kalába, foto: Petr Štola
Igor Kaláb - využitá příležitost v Rijece
26.06.2015
 

Igor Kaláb vyhrál o víkendu v Rijece oba závody silničních motocyklů FIM Europe Alpe Adria Championship 2015 ve třídě Supersport. Získal plný počet bodů a probojoval se do čela průběžného pořadí přesně v polovině soutěže.

 
Hrbolatý asfalt na chorvatském automotodromu Grobnik nedaleko Rijeky je poměrně zrádný, navíc díky klopeným zatáčkám se zde dosahuje vysoká průměrná rychlost a trpí především zadní pneumatika. „Pád se tady rozhodně nevyplácí, i motorka po něm bývá hodně poničená,“ říká jezdec týmu MBNS Triumph. Tradiční vedro se o víkendu v Chorvatsku nekonalo, takže musel Igor jezdit více hlavou a šetřit zejména zadní pneumatiku: „Při chladnějším počasí povrch dráhy žere zadní gumu. Navíc se vyplatí v trénincích i kvalifikaci pozorovat místní závodníky, protože rozhodně nejrychlejší tady není kvůli hrbolům ideální stopa.“
 
Tréninky a kvalifikace
„V pátek jsem jezdil pouze na jetých pneumatikách a odpoledne pak začalo pršet. Na mokru jsem nejezdil a víc jsem spoléhal na sobotní trénink. Ten jsem využil naplno. V kvalifikaci jsem pak zkoušel gumy pro závod, kolik kol vydrží při plné zátěži. Musel jsem upravit způsob jízdy, aby vydržely až do cíle. Jednodušší by to bylo při teplotách nad třicet stupňů.“ Rychlejší než český jezdec byl v kvalifikaci supersportů místní specialista Bosjan Pintar z nedalekého Slovinska.
 
První závod
Před sobotním startem se blížila bouřka. „Po startu jsem se držel v přední skupině a zanedlouho předjel i Pintara. Déšť sílil a začínalo být jasné, že závod přeruší. Stalo se v desátém kole, protože vzadu na okruhu už opravdu lilo. Protože jsem v tom okamžiku byl v naší kategorii Supersport první, o vítězství jsem již nepřišel,“ zhodnotil Igor, jenž při průjezdu devátého kola z plánovaných čtrnácti měl na druhého Pintara náskok 1,5 sekundy.
 
Druhý závod
„Do nedělního závodu nenastoupil Pintar, ani nevím proč. Soupeřem byl tentokrát především Polák Zielinski, jenž ve druhé kvalifikaci výrazně zrychlil“. Po startu se před něj polský dravec tlačil, ale Igor ho před sebe nepustil a od druhé zatáčky ho definitivně setřásl. Namále měl Igor v sedmém kole, kdy jen tak tak ustál smyk zadního kola: „Už v polovině závodu jsem dostal velký highsider, protože jsem gumy měly dost. Obdržel jsem vážné varování. Pořádně mě to koplo navíc v rychlé zatáčce. Ke konci závodu jsem kontroloval vedoucí pozici před dotírajícím Maďarem Nemethem.“ Po dobrém výkonu ji Igor Kaláb uhájil téměř o tři sekundy.
 
Dvě prvenství posunula Igora Kalába v polovině šestidílného seriálu na čelní pozici o 15 bodů před Maďara Janose Chrobaka, který Rijeku vynechal, protože dostal divokou kartu do Misana.
 
V polovině července následují závody v Mostě, bude se bojovat jak o body ve FIM Europe Alpe Adria, ale i v mistrovství ČR. Igor tam bude startovat v pozici vedoucího jezdce obou šampionátů. „Motor jsem teď odvezl na repasi do Prahy k panu Havlíkovi, jenž mně připravuje motory už několik let. Snad najdeme nějaké koně navíc. Děkuji také všem našim sponzorům a partnerům za podporu.“

Další články sekce WSBK