Závody u nás i v zahraničí v období od 16. září do 22. září 2019.

Marco Melandri oznámil konec kariéry

10.07.2019

Italský závodník Marco Melandri po letošní sezoně ukončí aktivní kariéru.

Ital Marco Melandri, šestatřicetiletý jezdec týmu GRT Yamaha Supported WorldSBK, včera oficiálně oznámil ukončení jeho bohaté kariéry. Stane se tak bezprostředně poté, co skončí letošní sezona WorldSBK závodním víkendem v katarském Doha.

Marco Melandri vtrhl jako patnáctiletý do Grand Prix 1998. Hned dokázal vyhrát závod kategorie 125cc v Assenu a na dalších 10 let držel rekord nejmladšího vítěze závodu Grand Prix. V roce 1998 vyhrál ještě jednou a sezonu následně skončil jako třetí jezdec šampionátu. Následující rok Melandri vyhrál pět závodů a titul Mistra světa mu utekl o pouhý jediný bod. Další úspěchy mu přinesl přestup do kategorie 250cc. V roce 2002 dominoval šampionátu a na cestě k titulu světového šampióna tehdy vyhrál devět závodů. Následoval přestup do královské kategorie MotoGP, kde byla jeho nejúspěšnější sezona v roce 2005, kdy po vítězství v posledních dvou závodech skončil za Valentinem Rossim na celkové druhé pozici. V roce 2011 přestoupil Marco Melandri do šampionátu WorldSBK a hned v první sezoně vyhrál s Yamahou čtyři závody. Sezonu zakončil jako světový Vicemistr. Od svého debutu ve WorldSBK dokázal Ital získat 75 pódiových úspěchů, včetně 22 závodních vítězství, což z něj učinilo jednoho z nejúspěšnějších jezdců na startovním roštu WorldSBK.

Marco Melandri
„Rozhodnutí o odchodu do důchodu bylo pro mne velmi těžké. Nějakou dobu jsem o tom přemýšlel a před závodem v Imole jsem se nakonec rozhodl skončit na konci sezony 2019. Jsem stále konkurenceschopný a myslím si, že je lepší skončit v tomto bodě, kdy si pořád užívám závodění, spíše než čekat, až budou radost a výsledky obtížnější k dosažení. Vzhledem k tomu, že jsem se rozhodl, mám pocit, že z mých ramen spadla obrovská tíha. Nyní, když každý ví, že je to můj poslední rok, jsem ještě více motivován k tomu, abych v posledních několika závodech získal dobré výsledky. Zčásti je to pro mne, protože bych chtěl odejít opravdu na vrcholu, ale je to také, protože chci splatit víru, kterou do mne vložila Yamaha a tým GRT Yamaha. Bylo to těžké období, ale pracovali tvrdě, aby mi pomohli realizovat můj potenciál. Nikdy to nevzdali a doufám, že moje zkušenosti pomohly týmu o něco rychleji se přizpůsobit závodění ve WorldSBK. Těším se na to, že si užiji svou poslední sezonu a mám v úmyslu dát do toho absolutně všechno. Každé kolo chci zajet, jako kdyby to bylo kvalifikační kolo. Chci maximálně zabrat a přinést týmu výsledky, které si zaslouží. Pak bude čas jít dál a udělat něco jiného s mým životem. Pro mne to byla fantastická cesta. Děkuji všem, s nimiž jsem se na této cestě potkal.“